Μετάβαση στο περιεχόμενο

υδραυλικο τζακι


lemmy

Recommended Posts

καλησπερα,εχω ενα υδραυλικο τζακι,το οποιο περνει αερα απο εξω. μεσα στο σπιτι δεν εχω περσιδες.Αν ανοιξω στην γυψοσανιδα στο υψος της καμιναδας,ετσι ωστε η ζεστη να βγαινει στον χωρο,θα εχει διαφορα η θα ειναι ελαχιστη..επισης θα εχω προβλημα με μυρωδιες? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καταρχην πρεπει να ρωτησεις αυτον που στο εφτιαξε ... εγω θεωρω οτι επρεπε να σου ειχε ανοιξει περσιδες ..απο εκει και περα δεν ξερω τι σου εχει φτιαξει και πως .. καλυτερα να ρωτησεις τον ιδιο ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,Ευχαριστώ για την απάντηση.Το τζακι αγοραστηκε μεταχειρισμένο,μου το συνδεσε ενας υδραυλικός ο οποιος δεν γνώριζε παραπανω.τη γυψοσανιδα την εβαλα εγω.Ειναι πυριμαχη και ακουμποντας την καταλαβαινεις ζεστη,οποτε αν ειναι σκέφτομαι να την εκμεταλλευτώ.Θα δω διαφορα στον χωρο που ειναι το τζάκι η θα εχω θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον τύπο του τζακιού αλλά σε γενικές γραμμές μπορείς και πρέπει να πάρεις την θερμότητα μέσα από τον θάλαμο του τζακιού.

 

Όμως το να βάλεις ενεργειακό τζάκι (αερόθερμο ή υδραυλικό) χωρίς να ξέρεις τι κάνεις είναι ΠΟΛΥ επικίνδυνο. Εντοιχίζεις στο σπίτι σου ένα μηχάνημα που πιάνει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες.

 

Πολλά σπίτια έχουν καταστραφεί από λάθος τοποθέτηση.

 

Θα πρέπει να καλέσεις να στο ελέγξει κάποιος που έχει εμπειρία και γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι υδραυλικό το τζάκι σημαίνει ότι ζεσταίνει νερό.

 

Μία μικρή περσίδα ψηλά στο "χωνί" χρησιμεύει να εκτονώνει την πίεση που δημιουργείται από την θέρμανση του αέρα που υπάρχει εγκλωβισμένος εκεί μέσα.

 

Δεν πρόκειται να πάρεις καθόλου θέρμανση από εκεί. 

 

Υ.Γ. Η υδραυλική εγκατάσταση, κρύβει πολλούς σοβαρούς κινδύνους, αν δεν γίνει από γνώστη του θέματος.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι υδραυλικό το τζάκι σημαίνει ότι ζεσταίνει νερό.

 

Μία μικρή περσίδα ψηλά στο "χωνί" χρησιμεύει να εκτονώνει την πίεση που δημιουργείται από την θέρμανση του αέρα που υπάρχει εγκλωβισμένος εκεί μέσα.

 

Δεν πρόκειται να πάρεις καθόλου θέρμανση από εκεί. 

 

Υ.Γ. Η υδραυλική εγκατάσταση, κρύβει πολλούς σοβαρούς κινδύνους, αν δεν γίνει από γνώστη του θέματος.

 

 

Πολυ ξεκαθαρη απαντηση και συμφωνω απολυτα!

Για να παρεις περισσοτερη ζεστη θα ψαξεις το υδραυλικο συστημα καθως και την ιδια την εστια (Αλλο υδραυλικη και αλλο υδραυλικη-ενεργειακη).

Εφ οσον δεν καπνιζει μυριζει κτλ μην ανοιξεις περσιδα γιατι μπορει μετα και να αποκτησεις κατι απ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ με antloukidis, θα πρέπει να ψύχεται το περίβλημα του τζακιού (για αυτό οι γυψοσανίδα είναι ζεστή). Θέλει μια περσίδα στο κάτω μέρος και μια στο επάνω έτσι ώστε με φυσική κυκλοφορία αέρα να ψύχεται, αυτή η θερμότητα χρησιμοποιείται στο χώρο και δεν τη χάνεις. Δεν ξέρω εάν είναι αρκετή η γυψοσανίδα, θεωρώ ότι απαιτείται και εσωτερικά μόνωση για τυχόν ρωγμές στις ενώσεις της γυψοσανίδας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.