Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρωτη κατοικια κ νεα αγορα οικιας.


kostasgp

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

 

Το θεμα μου ειναι το εξης :

 

Η συζυγος μου εχει στο ονομα της πρωτη κατοικια η οποια αποκτηθηκε μεσω δανειου πριν 10 χρονια κ απαλλαχθηκε φορων ως πρωτη κατοικια που ηταν.

Το δανειο αυτο θελει αλλα 20 χρονια περιπου για να ληξει.

Στην οικια αυτη μενει η μητερα της.

 

Τωρα σαν οικογενεια με ανηλικο παιδι, επιθυμουμε να αγορασουμε δικια μας οικια.

 

Το σπιτι που εχουμε βρει ειναι νεοδμητο κ απο κατασκευαστη, οποτε επιβαρυνομαστε με 24% ΦΠΑ.

Κατι το οποιο θα το γλιτωναμε αν μπορουσαμε να το δηλωσουμε ως πρωτη κατοικια.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης λοιπον.... πως μπορει αυτο το νεο σπιτι να δηλωθει ως πρωτη κατοικια;

 

Αν πληρωσουμε την απαλλαγη που γλιτωσε η συζυγος μου στην αγορα του προηγουμενου σπιτιου της γινεται;

Και αν τι διαδικασια εχει αυτο;

Κ επισης στο Ε9 της θα φαινεται το σπιτι. Πως μπορει να δηλωθει πρωτη κατοικια το αλλο;;

 

Μπορει να γραφτει κατευθειαν στο ανηλικο παιδι μας το νεο σπιτι κ να θεωρηθει πρωτη κατοικια ετσι;

 

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος γενικοτερα;;

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

δικαιουσαι  για δευτερη φορα υπο ορους

 

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=13607

 

 

[το ανηλικο δεν μπορει να αγορασει με απαλλαγη]

 

καλυτερα να μιλησεις και με τον συμβ/φο που θα κανει το συμβολαιο

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτο ειναι το δυσκολο κομματι, ο συμβολαιογραφος, θα ηθελα να εχω μια εικονα πριν ξεκινησω διαδικασιες κτλ ωστε να ξερω κ ποσο θα μου κοστισει αυτη η ιστορια.

 

Προς ενημερωση, το πρωτο σπιτι που αναφερομαστε ειναι 80τμ κ το δευτερο που θελουμε να αγορασουμε ειναι 75τμ .. αν παιζει καποιο ρολο αυτο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 "εικονα"  δεν θα εχεις  εαν δεν μιλησεις με τον  συμβολαιογραφο.

 

Αυτος θα  υπολογισει τις αξιες

και θα σου πει τα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος συμβολαιογραφος που θα μπορουσα να ρωτησω, εστω κ τηλεφωνικα;

Δεν θα ηθελα σε αυτην την φαση να μπλεξω με τον συμβολαιογραφο του κατασκευαστη/πωλητη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συμβολαιογραφο δεν βαζει ο πωλητης/κατασκευαστης πάρε ενα δικο σου και συμφωνησε μια καλη αμοιβη, σημερα  μερικοι  συμβολαιογραφοι κανουν καλες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα οτι εχει δικο του γι αυτο το εθεσα ετσι. Καλως! Θα το ψαξω...

Δεκτη φυσικα καθε γνωμη σχετικα με το θεμα μου.

Ευχαριστω θερμα τους κυριους που μου απαντησαν!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου ειναι η εξης λοιπον.... πως μπορει αυτο το νεο σπιτι να δηλωθει ως πρωτη κατοικια;

 

Αν πληρωσουμε την απαλλαγη που γλιτωσε η συζυγος μου στην αγορα του προηγουμενου σπιτιου της γινεται;

Και αν τι διαδικασια εχει αυτο;

 

Γίνεται, θα πρέπει να πληρώσετε τον παλιό φόρο ο οποίος θα προκύψει από  τη σημερινή αξία του ακινήτου  

σε συνάρτηση με τους φορολογικούς συντελεστές που ίσχυαν κατά τον χρόνο κτήσης.

Την διαδικασία θα την αναλάβει ο-η συμβολαιογράφος ο οποίος θα σας τα εξηγήσει αναλυτικότερα τόσο

ως προς τη διαδικασία όσο και ως προς το κόστος που θα προκύψει.

Όσον αφορά την επιλογή του συμβολαιογράφου όπως σας εξήγησε ήδη ο κύριος Δημήτρης και ο κύριος Arche,

αυτό είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας το ποιόν-ά θα επιλέξετε, ζητώντας προσφορά αφού η κτηματαγορά έχει

καταρρεύσει με ότι συνεπάγεται αυτό για τα επαγγέλματα που την πλαισιώνουν.

Ο συμβολαιογράφος που συνεργάζεται με τον κατασκευαστή εξυπακούεται ότι είναι πιθανόν να σας

συμφέρει ως κόστος και επιπλέον έχει το πλεονέκτημα ότι έχει σαφή εικόνα της οικοδομής, αλλά

καλό θα είναι να πάρετε τουλάχιστον άλλη μία προσφορά και από κάποιον άλλο ώστε να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης.

Καλορίζικο το νέο σας σπίτι, να το χαρείτε πάνω απ' όλα με προσωπική και οικογενειακή υγεία και ευτυχία!

Edited by postman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.