Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση δώματος


bilis.kontogiorg

Recommended Posts

@Sw0rdf1sh

 

Επάνω στην πλάκα είναι κολλημένο το ασφαλτοπανο αλλά υπάρχουν κλήσεις στην πλάκα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα νερά φεύγουν μόνο σε ένα σημείο μένουνε. Δηλαδή το καλητερο που πρέπει να κάνω είναι Να πετάξω 1500 ευρώ που μου πήρε πέρσι ο μηχανικός κ να ξεκινήσω από το 0?? Άλλη λύση δεν υπάρχει??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πεσει τσιμεντοκονια η κάτι άλλο για κλήσεις πριν το ασφαλτοπανο. Δεν μου το πρότεινε ο μηχανικός.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι δεν μπορει να ειμαστε απολυτοι.

Κανεις δεν μπορει να σου πει με ασφαλεια αν πρεπει να συνεχισεις η να διορθωσεις.

 

Μπορει να εκτιμησε ο μηχανικος οτι η πλακα ειναι σε καλη κατασταση και να εριξε πισσα και ασφαλτοπανο πηγαινοντας για ανεστραμενη εφαρμοζοντας πρωτα την υγρομονωση. Εφαρμοζεται η μεθοδος. Δεν ειναι λαθος.

 

Το ερωτημα σου δεν ηταν αν εφαρμοστηκε καλα. Το ερωτημα σου ηταν αν πρεπει να συνεχισεις μονος την εργασια. Σου εχω δωσει απαντηση σε αυτο. Οχι. Συμβουλεψου τουλαχιστον μηχανικο να δει και να σου πει.

 

Καλο ειναι και οι συναδελφοι να μην εκφραζουν αποψη κακοτεχνιας για αλλο συναδελφο χωρις να εχουμε δει την κατασταση η οποια μπορει να ειναι ενταξει αλλα ο ανθρωπος ως μη μηχανικος να την εκφραζει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Εαν η πλάκα είναι εντάξει εσείς τη θα μου προτείνατε να κάνω για θερμομονοση??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω απαντήσει στο #24.

Η τελική στρώση διαφέρει αναλόγως της αντοχής /m2 του δομικού στοιχείου και μπορεί να αφορά βατό ή μη βατό δώμα (με ελαφρύ χαλίκι δεν είναι βατό, τσιμεντοκονία είναι βατό).

Σου είπα πάντως ότι εδώ θα βρεις το γενικό σκεπτικό.

 

Ειδικά για την περίπτωση δεν γίνεται να σου πει κάποιος εξ αποστάσεως χωρίς να ξέρει την κατάσταση ή να δει πως είναι σήμερα και αυτό το κάνουμε όχι γιατί δε θέλουμε να σου δώσουμε απάντηση ή κρύβεται η γνώση αλλά πιο πολύ για να μη σε οδηγήσουμε σε λάθος.

Νομίζω δεν θα ήταν σωστό να σου δώσω πχ στρώσεις υλικών (1,2,3,4,κ.λπ) σε μια συζήτηση εδώ χωρίς να ξέρω. Το καταλαβαίνεις. 

Το κόστος της επίσκεψης ενός συναδέλφου από την περιοχή σου είναι ελάχιστο μπροστά σε αυτό που συζητάς εδώ.

Θα δει. Θα σου πει τι πρέπει να κάνεις και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι δεν μπορει να ειμαστε απολυτοι.

Κανεις δεν μπορει να σου πει με ασφαλεια αν πρεπει να συνεχισεις η να διορθωσεις.

 

Μπορει να εκτιμησε ο μηχανικος οτι η πλακα ειναι σε καλη κατασταση και να εριξε πισσα και ασφαλτοπανο πηγαινοντας για ανεστραμενη εφαρμοζοντας πρωτα την υγρομονωση. Εφαρμοζεται η μεθοδος. Δεν ειναι λαθος.

 

 

Θα μου επιτρέψετε να είμαι απόλυτος. Στην Ελλάδα υπάρχει από το 2010 το πρότυπο ΕΝ1504:2 που ορίζει στρώσεις & υλικά για απευθείας χρήση σε οπλισμένο σκυρόδεμα. Το πρότυπο είναι υποχρεωτικής εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

το ΕΝ1504 (στο σημείο 2 - προστασία και στο σημείο 7)  και κατ' επέκταση ΦΕΚ 1100Β/2010, όπως εφαρμόστηκε αφορά προϊόντα και διαδικασίες για προστασία και επιδιόρθωση.

 

Ο τίτλος είναι "θερμομόνωση δώματος". Ο ιδιώτης δεν αναφέρει ηλικία κατασκευής της οικοδομής, ούτε την κατάσταση της πλάκας (εκτός αν έχασα κάτι), στην αρχή ανέφερε ότι τοποθετήθηκε μόνο το ασφαλτικό φύλλο και στη συνέχεια ανέφερε κλίσεις, στρώση με πίσσα και τέλος αυτό που ζητάει είναι θερμομόνωση δώματος.

 

Σε αυτό απαντάω. Εάν ζητήσει γνώμη για άλλο θέμα (στην πλάκα) πέρα από "θερμομόνωση δώματος" δεν θα εκφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται να γίνει υγρομόνωση απευθείας πάνω σε πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος με υλικά που δεν πληρούν την ΕΝ1504:2. Ακόμα και να πληρούν την ETAG005 δεν μπορούν να μπουν απευθείας σε ΦΟ αν δεν πληρούν και την ΕΝ1504:2. Κοινώς ασφαλτόπανα, πολυουρεθανικές μεμβράνες διαλύτου ή νερού σεβαστού πάχους κτλ. με Sd>5 απαγορεύεται να είναι απευθείας πάνω στην πλάκα. Οι κλίσεις που αναφέρει ο ιδιώτης είναι στο σκυρόδεμα κατά το ρίξιμο, δεν είναι χωριστή στρώση. 

Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για θερμομονώσεις και ανεστραμμένα δώματα κτλ., γιατί το δώμα του ιδιώτη είναι εξ αρχής λάθος. Πρώτα ξηλώνουμε τα υπάρχοντα και μετά συζητάμε τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.