Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια ζαχαροπλαστείου


SANDALOS

Recommended Posts

Επειδή μολις ανέλαβα μια παρόμοια μελέτη και δεν ξέρω πως ακριβώς να την κάνω, Thalys ή Sandalos θα ήταν εύκολο να μου στέλνατε και εμένα αυτό το πρότυπο (αναψυκτήριο) μήπως και με βοηθήσει???Ευχαριστώ πολυ! Περιμένω απάντηση!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Επειδή θέλω να κάνω και εγώ μία παρόμοια μελέτη και είναι η πρώτη μου. Πρέπει όπως μου είπαν στην πυροσβεστική να παραδώσω και ένα σχέδιο κάτοψης στο οποίο θα δείχνω τα διάφορα μέσα πυρόσβεσης που περιγράφονται στην πυροσβεστική διάταξη που με ενδιαφέρει. (π.χ. συστήματα τοπικής εφαρμογής, πυροσβεστήρες, υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο κλπ) καθώς και εξόδους διαφυγής και φωτισμούς ασφαλείας. Υπάρχει κάποιος στάνταρ συμβολισμός για να βάλω αυτά τα σχέδια στην κάτοψη μου. Μου είπε για παράδειγμα ότι για τις εξόδους αρκεί απλά να γράψω EXIT με άλλο χρώμα πάνω στην έξοδο. Τα υπόλοιπα που μπορώ να τα βρω; Είναι τυποποιημένα σχέδια ή τα βάζει όπως θέλει κανείς αρκεί να φαίνονται στο υπόμνημα του σχεδίου;

 

Και μία ερώτηση ίσως κουτή. Το αυτόματα σύστημα κατασβέσεως ξηράς κόνεως είναι το ίδιο με τον πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι στανταρ. Απλά θα πρέπει να υπάρχει ένα υπόμνημα όπου θα αναφέρει τι συμβολίζει το κάθε σχέδιο.

 

Τώρα για το σύστημα που λες απλά το σύστημα αυτό χρησιμοποιεί ως κατασβεστικό υλικό την ξηρά σκόνη, δηλαδή έναν πυροσβεστήρα ξηράς σκόνης ο οποίος δεν είναι φορητός, βρίσκεται κάπου σε μόνιμη θέση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα!

 

έχω την εξής περίπτωση: Καφέ - ζαχαροπλαστείο, συνολικού εμβαδού 43 τμ, όλα σε ισόγειο. Στο εν λόγω καφέ-ζαχαροπλαστείο, θα υπάρχουν 4 τραπεζάκια των 2 ατόμων. Η άδεια είναι του 1970. Για τη σύνταξη μελέτης πυροπροστασίας θα εφαρμόσω τα αναφερόμενα στο άρθρο 9 (καταστήματα) ή στο άρθρο 10 (χώροι συνάθροισης κοινού). Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει μελέτη για παρόμοια περίπτωση και θα ήταν πρόθυμος να μου δώσει υπόδειγμα; 

 

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κτίριο είναι παλιό, θα κάνεις μελέτη με την Πυρ. Διάταξη 3/1981 (αίθουσες συγκέντρωσης κοινού), δεν πας με το Π.Δ 71/88. Υπάρχουν όλα τα υποδείγματα στο site της πυροσβεστικής (fireservice)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κτίριο είναι παλιό, θα κάνεις μελέτη με την Πυρ. Διάταξη 3/1981 (αίθουσες συγκέντρωσης κοινού), δεν πας με το Π.Δ 71/88. Υπάρχουν όλα τα υποδείγματα στο site της πυροσβεστικής (fireservice)

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.