Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμο περίγραμμα κτηρίου με pilotis


Recommended Posts

Κτίριο με pilotis κατασκευασμένο με ΓΟΚ73

 

Τα φέροντα στοιχεία (Κ και Τ) είναι είναι στις ακμές του περιγράμματος της pilotis.

 

Στον 1ο υπέρ της pilotis όροφο η μια ακμή του περιγράμματός του είναι υποχωρημένη προς τα μέσα σε σχέση με το περίγραμμα της pilotis.

 

Θα τον χαρακτήριζα σαν Η/Χ αν ήταν ΓΟΚ85, αυτό που υπολείπεται κατά τη σύγκριση των 2 περιγραμμάτων.

 

Δλδ φανταστείτε ένα ορθογώνιο και μέσα σε αυτό ένα offset.

 

Η κάλυψη δεν προκύπτει από το περίγραμμα της pilotis ? Στην 1η άδεια ανέγερσης σαν κάλυψη είχε το περίγραμμα της pilotis.

 

Ο συνάδελφος ελεγκτής μου υπαγορεύει ότι σαν κάλυψη πρέπει να πάρω το περίγραμμα του 1ου.:shock: και απαντά ότι ο τότε μηχανικός έδειξε μεγαλύτερη κάλυψη από ότι έπρεπε.

 

Το θέμα είναι ότι αλλάζουν όλα τα ΑΡΧ και η ΠΑΘ και το εμβαδόν προσθήκης που έκανα στην pilotis, άρα και αμοιβές κλπ κλπ

 

Είμαι τόσο ηλίθιος ή τόσο ζαβλακωμένος που λανθάνω τόσο ?

 

μπορεί.........

 

Η γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

..............άκυρο....................

 

ΓΟΚ 73 άρθρο 22, παρ.9: ο ισόγειος χώρος που είναι κενός (με υποστυλώματα) και χρησιμοποιείται για στάθμευση δε μετρά στη δόμηση. Αλλά δε λέει κάλυψη. Μήπως εκέι τα μπέρδεψε ο υπάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κι εγώ τέτοια άδεια και η κάλυψη μετρούνταν από το περίγραμμα της pilotis.

Theo, θες να δω αν την έχω ακόμα να την πας και αυτή στον υπάλληλο προς απόδειξη (και οι δύο μηχανικοί λάθος έκαναν;);

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάω κόντρα.....αλλιώς .....αχχχχχχχ

 

 

ισχυρίζεται ότι στην τομή πρέπει να υπάρχει συνέχεια με τους από πάνω τοίχους !!!:shock:

 

 

συνάδελφοι ....μπας και υπάρχει κανένα έγγραφο που να το λέει ?

 

Κάτι σχετικό?

 

Αύριο θα πάω και Συγγρού να ρωτήσω και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.