Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές προσθήκης καθ' ύψος


Recommended Posts

Προφανώς πέρνεις τα παλιά, βάζεις νέα πινακίδα και τσουφ δια μαγείας έχεις την αποτύπωση.. Σιγά μην χτυπάς πόρτες: Συγγνώμη κάνουμε προσθήκη απο πάνω και ήρθαμε να μετρήσουμε το υπνοδωμάτιό σας... :smile:))

 

Άγγελε έχεις δίκιο όσον αφορά στο πρακτικό του ζητήματος.....αλλά μην ξεχνας ότι θα υπογράψεις "ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" ΌΧΙ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΝΤΕΜΕΚ 1ΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.

 

Σαφώς και για διαφοροποιήσεις δεν ευθύνεσαι εσύ αλλά εσύ και εγώ ευθυνόμαστε για τη ΜΗ ΟΡΘΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗΣ.

 

Και αν έχει και αυθαιρεσίες όπως λέω πιο πάνω καλύτερα καθώς θα υπάρξει και μεγαλύτερη αμοιβή :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχει αυθαιρεσίες και το πιάσει η πολεοδομία όχι προσθήκη δεν κάνεις ποτέ από την γραφειοκρατία και τις αυταπάγγελτες μυνήσεις περί αυθαιρέτων...αλλά χάνεις και τον χρόνο σου.

 

Και εσύ πως θα αποτυπώσεις τις αυθαιρεσίες? Θα σου ανοίξει το σπίτι ο άλλος? Δεν νομίζω.

 

Ναι φυσικά υπάρχουσα κατάσταση γράφουμε οτι είναι. Πρακτικά είναι αντιγραφή (φωτοτυπία ακριβώς) της εγκεκριμένης άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά τις μόνες φορές που ζήτησε η πολεοδομία αποτύπωση αρχιτεκτονικών ήταν για προσθήκες σε υφιστάμενα προ του 55 (επέκταση) και σε αυθαίρετα που είχαν κάνει δήλωση Τρίτση, γενικά δηλαδή σε οικοδομές που δεν υπήρχε οικοδομική άδεια.

 

Τώρα για τις υπόλοιπες μελέτες, ισχύει ότι πρέπει να γίνουν όσες έγιναν και στην υπάρχουσα και :

1. θερμομόνωση προσθήκης

2. Παθητική προσθήκης αν υπάρχει ξεχωριστό κλιμακοστάσιο.

3. Ύδρευση και αποχέτευση προσθήκης, όπου πρέπει να δείξεις όμως και στα υπάρχοντα σχέδια από που περνάνε οι οδεύσεις (αφού δεν έχει το υπάρχουν) και κατακόρυφο διάγραμμα.

 

Τοπογραφικό στην περίπτωση που κάτι έχει αλλάξει (Ο.Γ. πχ)

 

Αυτά από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Για την Παθητική Πυροπροστασία όταν λες ξεχωριστό κλιμακοστάσιο που να εξυπηρετεί μόνο τον όροφο της προσθήκης;

Αν δηλαδή έχουμε μόνο το υπάρχον κεντρικό κλιμακοστάσιο δεν γίνεται ούτε Παθητική;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεχωριστό μόνο για την προσθήκη.

Σε όλες τις περιπτώσεις προσθηκών που έκανα χρησιμοποιούσα το υπάρχον κλιμακοστάσιο εκτός μίας που έκανα νέο.

Σε όλες λοιπόν εκτός αυτή της μίας δεν μου ζήτησαν παθητική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα συναδελφοι, ειμαι νεα μηχανικος και εχω μια αδεια προσθηκης καθύψος, μπορει καποιος να μου πει αν ειναι υποχρεωτικη η υποβολη στατικων υπαρχοντος και αποτυπωσης υπαρχοντος?

Link to comment
Share on other sites

απ' όσο γνωρίζω χρειάζεται να ανατρέξεις στα σχέδια που υπήρχαν - να τα τοποθετήσεις σε ένα λογισμικό και να τρέξεις αναλυση - μετά πρέπει να υποβάλεις το νέο τευχος που θα προκύψει και φυσικά να ελεγξεις αν επαρκουν τα παλιά σίδερα - διαφορετικά δε θα επαρκούν αλλα τα καινούρια θα σου προκύψουν - έτσι είτε προχωράς σε ενίσχυση προσθέτοντας σίδερα και αλλάζοντας διαστάσεις υποστηλωμάτων -δοκών- δε γίνεται η προσθήκη ( πράγμα δύσκολο να πείσεις τον ιδιοκτήτη) -αν μιλάμε για μετα το 2000 λογικά θα αντέχει ( εξαρτάται φυσικά απο το συγκεκριμένο εργοκαι πολλους αλλους παράγοντες ) τα πολλά προβληματα ανακυπτουν σε παλιότερες οικοδομές.

 

ΝΓ

Link to comment
Share on other sites

η οικοδομη εχει γινει με μελετη για εναν ακομη οροφο και ειναι του '96 , αν το κτιριο αντεχει την προσθηκη εγω ειμαι υποχρεωμενη να δηλωσω στατικα υπαρχοντος?

Link to comment
Share on other sites

Αφου υπαρχουν εγκεκριμενα σχεδια και προφανως τα δεχεσαι ως προς την εφαρμογη τους δεν υπολογιζεις αμοιβη γι αποτυπωση ουτε αρχιτεκτονικων ουτε στατικων υπαρχοντος. Σε οτι αφορα τα στατικα και την προσθηκη συμφωνα με παραρτημα Ε του ΕΑΚ αν το κτιριο εχει προβλεψη για οροφο επιτρεπεται η απαλλαγη απο τον αντισεισμικο ελεγχο για το υπαρχον. Αρα με βαση αυτο τυπικα δεν χρειαζεται αμοιβη για ελεγχο υπαρχοντος. Ομως επειδη θα ξαναστησεις το προσομοιωμα ολου του κτιριου για να κανεις την προσθηκη , και επειδη οι προσθηκες αυτες μπορει να σε παιδεψουν παρα πολυ , και επειδη ετσι κι αλλιως ελεγχο υπαρχοντος απο μονη σου θα τον κανεις τελικα ,ειναι δικαιο για εμενα να πληρωθεις για τον ελεγχο υπαρχοντος και ας μην απαιτειται τυπικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.