Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Κι αν εγκαταστήσει στη ζούλα ποιό το αποτέλεσμα; Γιατί να μη βάλει πχ τέντα ή ωραιότερα κεραμίδια; Δεν είναι αυτοσκοπός τα ΦΒ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς φίλτατε pv-t solar και δεν είναι αυτοσκοπός τα φωτοβολταϊκά!

Πολύ απλά, ο συγκεκριμένος πελάτης μου ζει σε μια περιοχή, στην οποία έχει πάρα πολύ συχνές διακοπές ρεύματος και σκαμπανεβάσματα τάσεως, με αποτελέσματα αφ΄ενός να έχουν σπάσει τα νεύρα του και αφετέρου να του έχουν καταστραφεί κάποιες ηλεκτρ. συσκευές.

Έτσι, μου ζήτησε να διευρευνήσω εαν και πως μπορεί να διορθώσει την κατάσταση αυτή.

Του πρότεινα λοιπόν την λύση του φωτοβολταϊκού συστήματος.

Εξού και οι απορίες που παραθέτω στο προηγούμενο post #160.

Έχει λοιπόν κάποιος απαντήσεις στις ανωτέρω απορίες μου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟΣ b. κανονικά πρέπει να πάρεις έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, όπως άλλωστε χρειάζεται και σε εγκαταστάσεις ηλιακών, κλιματιστικών και πολλών άλλων.

Για να συνδεθεί στο δίκτυο της ΔΕΗ, είναι απαραίτητη.

Αλλιώς, αν θέλει αυτόνομο σύστημα, είναι απόφαση του ιδιοκτήτη το αν θέλει να είναι "παράνομος".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ lefteriz.

Μήπως όμως η ΔΕΗ σκοντάψει στο ότι η συγκεκριμένη ιδιοκτησία δεν υπάγεται στον νόμο περί Ηλιακών στεγών (ΦΕΚ 1079/2009) και έτσι να βρει πρόφαση ότι δεν μπορεί η Φ/Β εγκατάσταση να συνδεθεί στο δίκτυο της;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό...

Αν όμως πας για 20kWp τότε θα έχεις μικρότερη τιμή(0.45), φορολογία, αλλά ίσως σε συνδέσουν αν δεν έχουν κορεσμένο δίκτυο...

Πρέπει να μιλήσεις με τη ΔΕΗ της περιοχής που θέλεις να εγκαταστήσεις το σύστημα.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ lefteriz.

Δεν συζητάμε για 20 KWp, αλλά για κάλυψη κάποιων βασικών αναγκών του σπιτιού δλδ περίπου 3 KWp.

Τέλος πάντων, θα το ρωτήσω στην ΔΕΗ..

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή σου αφορούσε τα διασυνδεδεμένα συστήματα. Αυτό που λες τώρα είναι τελικά back up system. Άλλο αυτό. Αξίζει για να βελτιώσεις την ποιότητα του ρεύματός σου, αλλά το θέμα είναι να μπορείς κάτι να κάνεις και με το περισσευούμενο ρεύμα. Απ' την άλλη αν διαστασιολογήσεις σωστά και ξέρεις κάθε πότε θα το χρησιμοποιείς και για πόση ώρα, μπορείς να μη δίνεις καθόλου στη ΔΕΗ, αλλά να σου φτάνει ίσα ίσα να σου καλύψει τη διακοπή ή το παίξιμο της τάσης. Αν ξέρεις τις καταναλώσεις και την ώρα χρήσης πολύ απλό.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς, pv-t solar, το θέμα μου είναι να μπορώ κάτι να κάνω και με το περισσευούμενο ρεύμα που ενδεχομένως θα προκύπτει.

Και μιλάω για διασυνδεδεμένο σύστημα.

Εκεί λοιπόν είναι και η απορία μου, μπορώ να συνδεθώ με την ΔΕΗ ή να κάνω κάτι άλλο!

Αυτό το back up system που λες εσύ είναι με μεταγωγικό διακόπτη, που όταν δεν έχει ρεύμα η ΔΕΗ να γυρνάει αυτόματα στο Φ/Β;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με ενημερώση κάποιος ποιος φορέας απέρριψε τις επιδοτήσεις στα 20 KW και για ποιο λογο δεν έχει γίνει επίσημη ενημέρωση καθ'οτι, όπως γνωρίζω οι εταιρίες εισαγωγής δηλώνουν άγνοια για το θέμα? Γνωρίζει κάποιος αν αναμένεται κάποια ενημέρωση απο επίσημο φορέα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.