Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Θέλω να κάνω ένα πάρκο 20KW.

Το κόστος σύνδεσης με την ΔΕΗ βρίσκεται μέσα στη προσφορά που θα πάρω από την εταιρία κατασκευής? Τι περιλαμβάνει αυτό το κόστος?

Αν χρειάζονται επιπλέον κολόνες και φυσικά ο μετασχηματιστής ποίος τον πληρώνει?

Γνωρίζει καποιος αριθμους???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dklap: Το κόστος σύνδεσης με τη ΔΕΗ είναι το ελάχιστο 1.500€. Αν απαιτούνται επιπλέον κολώνες ή αλλαγή Μ/Σ αναλαμβάνεις όλο το χρέος εσύ. Θα σου αποδοθεί ένα κόστος εκτίμησης με τους όρους σύνδεσης της ΔΕΗ. Σε καμία περίπτωση η εταιρεία που αναλαμβάνει την κατασκευή δεν συμπεριλαμβάνει το κόστος της ΔΕΗ. Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα πάρκο 20KW.

Το κόστος σύνδεσης με την ΔΕΗ βρίσκεται μέσα στη προσφορά που θα πάρω από την εταιρία κατασκευής? Τι περιλαμβάνει αυτό το κόστος?

Αν χρειάζονται επιπλέον κολόνες και φυσικά ο μετασχηματιστής ποίος τον πληρώνει?

Γνωρίζει καποιος αριθμους???

 

Εγώ έκανα την αρχική αίτηση στην ΔΕΗ για 10KWp, ήρθαν έκαναν αυτοψία και θα μου απαντήσουν γραπτώς για το ποσό. από ότι ξέρω και εγώ περίπου 1000 - 2000 Ευρω για το τριφασικό ανάλογα με το αν είσαι δίπλα στην κολώνα, για ποιο μακριά πληρώνεις παραπάνω. Πληρώνεις εσύ επιπλέον κλώνες και Μ/Τ. Τώρα περιμένω και θα σας ενημερώσω όταν έρθει το μπουγιουρτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να υπογραψει το μονογραμμικό Μηχ Μηχ για 10 or 20kwp, επίσης το εν λόγω σχέδιο επιδέχεται μετατροπών αργότερα ή είναι ότι καταθέσεις, θέλω να κάνω μια αίτηση άμμεσα

 

ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν μπορω να εγκαταστησω

παραπανω απο μια μοναδα των 20kw σε ενα αγροτεμαχιο

απο διαφορετικους επενδυτες. Αυτο φαινεται σε καποια

αποφαση

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

panos1966: Γιατί έκανες μόνο για 10kW? Ρίξε την αίτηση για 20kW και στην πορεία αν θέλεις την αλλάζεις. Η απάντηση είναι ΝΑΙ εσύ πληρώνεις ότι χρειάζεται για να συνδεθείς με το δίκτυο της ΔΕΗ.

jsk: Ναι μπορεί Μ.Μ. Το σχέδιο επιδέχεται μεταβολές.

kwstakis: Μπορείς έως 5 διαφορετικές στο ίδιο αγροτεμάχιο αρκεί αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Διάβασε post μου σε προηγούμενη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

dklap

 

Για τη σύνδεση με τη ΔΕΗ παιζει μεγαλο ρολο και η αποσταση αλλα και αν μπορουν να σε συνδεσουν στη ΧΤ η πρεπει να μετασχηματισουν σε ΜΤ.Απο προσωπικη εμπειρια σε εργα 20Κw στο ενα ζητησε 6000 Ευρω και στο αλλο που ηταν στην απεναντι μερια του δρόμου 19000 Ευρω!!!!!Οτι θέλουν κανουν γιατι ειναι μονοπώλιο και δε μπορεις να απευθυνθεις πουθενα αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τα περιθώρια ισχύος φ/β σταθμών στο διασυνδεδεμένο δίκτυο, ανά Νομό?

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.