Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Υποτίθεται ότι θα χρειαστείς τα έντυπα των φωτοβολταικων και των inverter που θα βάλεις, άρα από εκεί που θα τα αγοράσεις θα σου δώσουν και όλα αυτά που θέλεις.

Οσο για το μονογραμικό πήγαινε στα downloads και ψαχτο έχω βάλει ένα σχέδιο για τα δικά μου, αλλά πάλι και αυτό έχει σχέση με τα υλικά που θα αγοράσεις.

 

Τα έντυπα της ΔΕΗ θα τα βρεις εδώ: http://www.dei.gr/

και κάνε κλικ στο κουτάκι που λεει "φωτοβολταικά στις στέγες"

 

και πάλι και αυτά είναι κάπου αναρτημένα στα downloas, γενικά αν ψάξεις λίγο θα βρεις ότι ζητάς.

 

Εγώ έχω μπλέξει σε ένα Γολγοθά με τις δημόσιες υπηρεσίας και παιδεύομαι από τον Σεπτέμβριο και ακόμα περιμένω την ΔΕΗ για την οικονομική μελέτη της σύνδεσης.......

 

με την πολεοδομία ξεμπέρδεψα σε ενάμιση μήνα αντί τις 5 μέρες που λεει το υπουργείο , χώρια ότι έχασα 5 εργάσιμες ημέρες εκεί περιμένοντας.

 

Υ.Γ.

Ξέρεις άνθρωπέ μου πότε πήρα εγώ αριθμό πρωτοκόλου???

αφού πήγα την άιτηση με τα δικαιολογητικά στην ΔΕΗ μου είπε ο υπεύθυνος ότι θα τα κοιτάξει άλλη μέρα για να δει αν είναι όλα εκεί και μετά θα πάρω αριθμό πρωτοκόλου. Κάθε Δευτέρα πήγιανα στο γραφείο και τον ενοχλούσα και τελικά μετά από ένα μήνα μου έδωσε τον αριθμό και μετά πάλι από ένα μήνα από εκείνη την ημέρα ήρθε για την αυτοψία...................................

τώρα περιμένω ένα μήνα περίπου να μου στείλουν την οικονομική μελέτη για να προχωρήσω στην δεύτερη αίτηση και μετά στην τρίτη ........

 

 

 

Υ.Γ. του Υ.Γ.

για μια εβδομάδα έψαχνα στην ΔΕΗ Κορωπίου να βρώ τον υπεύθυνο για τα φωτοβολταικά. Πέρασα από όλα τα γραφεία στα κεντρικά της ΔΕΗ μέσα στο Κορωπι και δεν γνώριζε κανείς τίποτα.Τελικά κάποιος Χριστιανός μου είπε δεν πας στις τεχνικές υπηρεσίες να ρωτήσεις?

Πήγα σε άλλο κτήριο και άρχιζα και ρώταγα και από σχεδόν όλα τα γραφεία τελικα κάποιος υπάλληλος μου είπε πήγαινε στον ταδε.....και τον βρήκα (αφου τον περίμενα βέβαια την άλλη μέρα γιατί έλειπε σε αυτοψία).

Το τηλέφωνο που δίνει η ΔΕΗ δεν το σήκωνε κανένας και έπαιρνα καθημερινά από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Εάν δεν είχα το χόμπυ για τα φωτοβολταικά και το περιβάλλον θα είχα σταματήσει από καιρο όλη αυτή την παρωδία.

Αραγε η πολύ συμπαθής (τουλάχιστον σε μένα) Κα Μπιρμπίλη τα βλέπει αυτά μήπως αλλάξει κάτι στις διαδικασίες?

 

Συμπάσχουμε συνάδελφε και μαζί ανεβαίνουμε τους ίδιους γολγοθάδες :)

 

Απίστευτο με τις πολεοδομίες. Καταθέσαμε για οικιακό στη πολ.Κηφισιάς και μας στείλαν για ΕΠΑΕ (περισσό). Και εκεί μάθαμε ότι για ΕΠΑΕ πάνε από Γαλάτσι, Μεταμόρφωση, Ν.Ερυθραία... κλπ... βράσε όρυζα. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου γιατί να πάμε για ΕΠΑΕ ρωτούσαμε, "έτσι μας έχουν πει" απαντούσαν από Κηφισια. Όταν πήγαμε στον Περισσό, μας είπαν ότι δε βρίσκουν τον λόγο που μας στείλαν εκεί.... χαχαχα...

 

Κορωπί, 2ο όροφο, κάνεις δεξιά προς τον εκτυπωτή, πάλι δεξιά και τσουπ το γραφείο και ο υπεύθυνος. Καλός είναι και συνεργάσιμος. Αν δε πήρε σύνταξη βέβαια... Απο Σ το επίθετό του.

 

Με τα 20άρια αναγκαίο κακό, αλλά αισιοδοξώ. Στην Αλεξανδρούπολη έμαθα βέβαια ότι ούτε καν δέχονται τις αιτήσεις, πράγμα που διαψεύδει η ίδια η ανακοίνωση της ΔΕΗ.

 

Με ΔΕΗ αλσούπολης, όλα καλα προς το παρών για στέγες. Αιντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι τα πράγματα είναι απλά.

Το 2006 ο ΔΕΣΜΗΕ, ΡΑΕ και Κυβέρνηση όρισαν τα περιθώρια που υπάρχουν για Φωτοβολταϊκά σε κάθε Περιφέρεια της Ελλάδος. Τα χώρισαν σε 3 κατηγορίες, έως 20, έως 150 και άνω των 150kW. Όλο το περιθώριο ήταν για 500MW + 200MW στα μη διασυνδεδεμένα. Για τα κάτω των 20kW ορίστηκε το 10% το οποίο σημαίνει 50MW σύνολο σε όλη την Ελλάδα.

Η ΔΕΗ (αποκλειστική αρμόδια υπηρεσία ελέγχου του προγράμματος) αύξησε αυθαίρετα τα όρια από μόνη της με έγγραφό της την 12/10/2009. Ξαφνικά την περασμένη Παρασκευή στέλνεται ένα εξαιρετικά επείγον έγγραφο ότι ΤΕΛΟΣ τα κάτω των 20kW. Υποχρεούνται οι κατά τόπους ΔΕΗ να δέχονται αιτήσεις για φωτοβολταϊκά, χωρίς ο επενδυτής να πληρώνει τα 300€ ΟΜΩΣ δεν ξέρουμε ακόμα που και πως θα ενταχθεί, σε ποιο πρόγραμμα κλπ κλπ. Αιτήσεις λοιπόν με αριθμό Πρωτοκόλλου μετά τις 4/12 δεν πάνε στη ΔΕΗ στα Κεντρικά στην Αθήνα για να πάρουν αριθμό ΦΒ αλλά παραμένουν στις κατά τόπους ΔΕΗ περιμένοντας νεώτερη απόφαση.

 

Καλό είναι λοιπόν, αντί να αρχίσουμε να λέμε "αθάνατη Ελλάδα", να βρίζουμε κλπ να έχουμε διαβάσει όλη την αλληλογραφία και να γνωρίζουμε τι και πως ισχύει.

 

Δεύτερον, ποτέ μα ποτέ δεν πουλάμε ακίνητα για να επενδύσουμε. Όποιος το έκανε έχει σφάλει εις διπλούν. 1ον γιατί πούλησε πριν σιγουρευτεί ότι όλα είναι ΟΚ (άλλωστε ακόμα κι αν παραγγείλεις τώρα τα υλικά το νωρίτερο το Μάιο θα χρειαστείς τα χρήματα) και δεύτερον γιατί δεν πουλάς ακίνητα για να αγοράσεις φωτοβολταϊκά.

 

Τρίτον, πρώτα κάνουμε αίτηση στη ΔΕΗ και παίρνουμε όρους σύνδεσης και μετά τρέχουμε δασαρχεία και παίρνουμε χαρτιά για υψηλής παραγωγικότητας.

 

Τέταρτον, δεν φταίει η ΔΕΗ και ο κάθε δημόσιος οργανισμός αν 3 χρόνια τώρα δεν πρόλαβε κάποιος να κάνει αίτηση στη ΔΕΗ, αίτηση που απαιτεί ένα Τοπογραφικό ΜΟΝΟ.

 

Πέμπτον, όλες οι ΔΕΗ είναι υποχρεωμένες να δέχονται αιτήσεις, αλλά να μην εισπράτουν τα 300€.

 

Αυτά και ψυχραιμία.

Το μέγα μπάχαλο δεν είναι στη ΔΕΗ, είναι στις Πολεοδομίες.

Εκεί γίνεται το "έλα να δεις". Σε ένα χωράφι εκτός σχεδίου, στο πουθενά να περνάς ΕΠΑΕ, λες και χτίζεις καμία πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά chris_gr για το τρίτο και τέταρτο:

 

Πρώτα πας δασαρχειο, αρχαιολογιες, πολεοδομιες κτλ και στο ΤΕΛΟΣ κάνεις την αιτηση στη ΔΕΗ.

Έτσι και το τέταρτο που λες ότι είναι μόνο ένα τοπογραφικό, κάνεις λάθος.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι σε σχέση με τις υπόλοιπες υπηρεσίες η ΔΕΗ είναι μια χαρά.

Επαναλαμβάνω, για 4-5 20αρια σε εντός σχεδίου οικόπεδο υπαρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

gregmav: Είσαι λάθος στο εξής και ίσως φταίει η διατύπωσή μου.

Τα χαρτιά από Δασαρχείο, Αρχαιολογία, Δ/νση Γεωργίας απαιτούνται από την Πολεοδομία την οποία χρειάζεσαι για να υπογράψεις Σύμβαση Σύνδεσης με τη ΔΕΗ και όχι για να κάνεις απλά μία αίτηση στη ΔΕΗ. Προφανώς πριν κάνεις την αίτηση στη ΔΕΗ πας σε αυτές τις Υπηρεσίες και ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ βλέπεις αν είσαι ΟΚ. Άλλωστε όλοι ξέρουμε αν είναι ένα αγροτεμάχιο Δασικό ή όχι, ή αν υπάρχει Αρχαιολογικό ενδιαφέρον εκεί στην περιοχή. Το μόνο που απέμενε ήταν να μάθεις από τη Δ/νση Γεωργίας αν είναι υψηλής παραγωγικότητας. Προφορικά όλες οι Δ/νσεις σου απαντούσαν.

Όσον αφορά τις αιτήσεις, ήδη ένας συνάδελφος με ρώτησε και του έδωσα ένα Μονογραμμικό. Τα prospects τα έβρισκες σε οποιοδήποτε site εταιρείας. Απέμενε ένα Τοπογραφικό και η έναρξη της εταιρείας (αν έκανες εταιρεία).

Επαναλαμβάνω όλα αυτά για τις αιτήσεις των 20kW.

 

Επίσης, θα έλεγα να πας στην αρμόδια Πολεοδομία για τα εντός σχεδίου. Θεωρώ ότι δεν θα στα δεχτούν λόγω Χρήσεων Γης στις οποίες δεν αναφέρεται ότι μπορείς να εγκαταστήσεις Φ/Β πάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα δε τη ζητούσαν την έγκριση μ.κλίμακας, αλλά πλέον είναι στα ζητούμενα δικαιολογητικά μαζί με την αίτηση για όρους σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Giwrgo: Στο έγγραφο αυτό της ΔΕΗ με ημερομηνία 24/04/2009 στο οποίο αναφέρεται ότι η έγκριση της Πολεοδομίας απαιτείται για την αίτηση των Όρων Σύνδεσης αναφέρει στην παράγραφο 6 επί λέξη: Επομένως το πολεοδομικό έγγραφο (έγκριση εργασιών) θα υποβάλλεται πλέον κατά την αρχική αίτηση ή το αργότερο προ της υπογραφής της Σύμβασης Σύνδεσης .....

 

Νομίζω είναι σαφές.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

 

όταν λενε στοχος για το 2020 40% ενεργεια απο ΑΠΕ τι ενουνε?

Εγω ξέρω για 20%

Thanks

 

και κάτι αλλο...

Η ΔΕΗ δεχετε αιτησεις για φωτοβολταικα από 20KW εως 100KW?

 

Κανόνας 5. Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα και για να προσθέσουμε ή να διορθώσουμε κάτι χρησιμοποιούμε την "Επεξεργασία".

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, παρακαλώ κρατείστε την συζήτηση εντός θέματος που είναι Μελέτες για φωτοβολταϊκά <20 kW.

Για άλλες ερωτήσεις, ψάξτε εάν έχουν δοθεί απαντήσεις σε άλλα θέματα, και αν όχι, τότε υποβάλλετε νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι θα χρειαστείς τα έντυπα των φωτοβολταικων και των inverter που θα βάλεις, άρα από εκεί που θα τα αγοράσεις θα σου δώσουν και όλα αυτά που θέλεις.

Οσο για το μονογραμικό πήγαινε στα downloads και ψαχτο έχω βάλει ένα σχέδιο για τα δικά μου, αλλά πάλι και αυτό έχει σχέση με τα υλικά που θα αγοράσεις.

 

Τα έντυπα της ΔΕΗ θα τα βρεις εδώ: http://www.dei.gr/

και κάνε κλικ στο κουτάκι που λεει "φωτοβολταικά στις στέγες"

 

και πάλι και αυτά είναι κάπου αναρτημένα στα downloas, γενικά αν ψάξεις λίγο θα βρεις ότι ζητάς.

 

Εγώ έχω μπλέξει σε ένα Γολγοθά με τις δημόσιες υπηρεσίας και παιδεύομαι από τον Σεπτέμβριο και ακόμα περιμένω την ΔΕΗ για την οικονομική μελέτη της σύνδεσης.......

 

με την πολεοδομία ξεμπέρδεψα σε ενάμιση μήνα αντί τις 5 μέρες που λεει το υπουργείο , χώρια ότι έχασα 5 εργάσιμες ημέρες εκεί περιμένοντας.

 

Υ.Γ.

Ξέρεις άνθρωπέ μου πότε πήρα εγώ αριθμό πρωτοκόλου???

αφού πήγα την άιτηση με τα δικαιολογητικά στην ΔΕΗ μου είπε ο υπεύθυνος ότι θα τα κοιτάξει άλλη μέρα για να δει αν είναι όλα εκεί και μετά θα πάρω αριθμό πρωτοκόλου. Κάθε Δευτέρα πήγιανα στο γραφείο και τον ενοχλούσα και τελικά μετά από ένα μήνα μου έδωσε τον αριθμό και μετά πάλι από ένα μήνα από εκείνη την ημέρα ήρθε για την αυτοψία...................................

τώρα περιμένω ένα μήνα περίπου να μου στείλουν την οικονομική μελέτη για να προχωρήσω στην δεύτερη αίτηση και μετά στην τρίτη ........

 

 

 

Υ.Γ. του Υ.Γ.

για μια εβδομάδα έψαχνα στην ΔΕΗ Κορωπίου να βρώ τον υπεύθυνο για τα φωτοβολταικά. Πέρασα από όλα τα γραφεία στα κεντρικά της ΔΕΗ μέσα στο Κορωπι και δεν γνώριζε κανείς τίποτα.Τελικά κάποιος Χριστιανός μου είπε δεν πας στις τεχνικές υπηρεσίες να ρωτήσεις?

Πήγα σε άλλο κτήριο και άρχιζα και ρώταγα και από σχεδόν όλα τα γραφεία τελικα κάποιος υπάλληλος μου είπε πήγαινε στον ταδε.....και τον βρήκα (αφου τον περίμενα βέβαια την άλλη μέρα γιατί έλειπε σε αυτοψία).

Το τηλέφωνο που δίνει η ΔΕΗ δεν το σήκωνε κανένας και έπαιρνα καθημερινά από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Εάν δεν είχα το χόμπυ για τα φωτοβολταικά και το περιβάλλον θα είχα σταματήσει από καιρο όλη αυτή την παρωδία.

Αραγε η πολύ συμπαθής (τουλάχιστον σε μένα) Κα Μπιρμπίλη τα βλέπει αυτά μήπως αλλάξει κάτι στις διαδικασίες?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Διάγραμμα κάλυψης (εώς 2,5 μέτρα ύψος) και τομή οικίσκου και τομή περίφραξης που μου ζητανε από την πολεοδομία που θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι μηχανικόε εργων υποδομής και μου έγινε πρόταση να αναλάβω μελέτη φωτοβολταικών η ερωτηση μου είναι εγώ μπορώ να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας? και αν ναι τι χρειάζεται και με ποιους χρειάζεται να συνεργαστω?

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.