Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτισμα σε αρχαιολογικη περιοχη


Recommended Posts

Γεια σας εχω προσφατα αγορασει ενα κτημα σε αρχαιολογικη ζωνη στο οποιο υπαρχει μεσα μια αποθηκη με τσιμεντολιθους την οποια εγω εχω δηλωσει στην πολεοδομια.κατασκευη ετους προ του 1973 θελω να κανω μια καινουρια στην θεση της χωρις αδεια. με υψος 5m μπορειται να μου πειτε της επιπτωσεις που μπορει να εχω. το κτημα ειναι αδομητο.

 

 

 

(1) Άνοιξες θέμα σε λάθος ενότητα. Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στην παρούσα ενότητα ιδιωτών.

(2) Το κείμενο της δημοσίευσης  πρέπει να είναι τονούμενο.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2018 at 4:50 ΠΜ, Apostolos alifakis said:

... θελω να κανω μια καινουρια στην θεση της χωρις αδεια. με υψος 5m μπορειται να μου πειτε της επιπτωσεις που μπορει να εχω....

 

Πολλές και με μεγάλο κόστος και όχι μόνο. Και δεν παίζει το μπορεί παρά μόνο το πότε. Δεδομένες οι επιπτώσεις. Μη το κάνεις.

 

Κάτι δεν λες καλά « το κτήμα αδόμητο» και «ΕΣΥ εχεις δηλώσει υφιστάμενη αποθήκη προ 1973».

Με μηχανικό τόσο καιρό για αυτά δεν μίλησες? Τι σου είπε?

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο Didonis! Πρόστιμο ανέγερσης και ετήσιο πρόστιμο διατήρησης μια ζωή (μέχρι να το κατεδαφίσεις). Ειδικά σε αρχαιολογική ζώνη δεν πρέπει να το κάνεις...

Τι ζώνη είναι? Α ή Β? Μίλα με μηχανικό. Μπορεί να δικαιούσαι δόμηση...

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2018 at 9:03 ΜΜ, Γιάννης said:

Όπως λέει ο Didonis! Πρόστιμο ανέγερσης και ετήσιο πρόστιμο διατήρησης μια ζωή (μέχρι να το κατεδαφίσεις). Ειδικά σε αρχαιολογική ζώνη δεν πρέπει να το κάνεις...

Τι ζώνη είναι? Α ή Β? Μίλα με μηχανικό. Μπορεί να δικαιούσαι δόμηση...

Ειναι σε ζωνη Α  ηρθε η αρχαιολογια επαυτοφωρο μαζι με αστυνομια διοτι εγω προχωρισα και γκρεμισα την παλια αποθηκη και σηκωσα μια 3m υψος  με τουβλα .η θα το γκρεμισω εντος 15 ημερων παρουσια τους η να το αφησω και να παω δικαστικος λογω μυνησης και με αφορμη το παλιο κτισμα και με της αεροφωτογραφιες προ 1973 που φενεται το παλιο μηπως και γινει κατι θετικο.ο μηχανικος μου ειχε επισημανει οτι δεν μπορω να κανω εργασιες αλλα ρισκαρα και δυστηχως...

Edited by Apostolos alifakis
Link to comment
Share on other sites

Σε Ζώνη Α δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και ορθώς. Μια πολιτιστική κληρονομιά έχουμε και όσο μπορούμε πρέπει να την φυλάσσουμε. Κακώς που προχώρησες σε οποιεσδήποτε εργασίες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχετικα' με το θέμα μου,και ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.μέσα στην ζώνη Α που έχω τον χάρτη υπάρχουν μία μονάδα ξενοδοχειακή αγροτουρισμόυ  που έχει ολοκληρωθει στο έτος 2017 και ένα σπίτι τουλάχιστον 150τμ περιπου 10ετίας .εκεί η αρχαιολογία έχει δικαίωμα να τους δώσει άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση με την δική σου περίπτωση και δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις αυτό ακόμα και να είχε σχέση αφου είσαι άλλη ιδιοκτησία.

Γενικά ΄έκανες ΜΕΓΑΛΗ βλακεία που γκρέμισες κάτι που υπήρχε (αν ειναι αλήθεια) προ το 2011 και πας να κάνεις και αλλες βλακείες αναζητώτας κι άλλου αυθαιρετούχους λες και θα σας κάνουν ΄έκπτωση ή στα 3 παράνομα το ένα Δώρο.

Καλή συνέχεια. Ενημερωτικά θα έχεις και ποινικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.