Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kατακτήριες για ΕΜΠ ή συνέχεια σπουδών στο εξωτερικό;


mclkrei

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να σας θέσω το ακόλουθο ερώτημα:

είμαι απόφοιτος του τμήματος μηχανολογίας της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για το ΕΜΠ. Αξίζει ή είναι καλύτερα να συνεχίσω σπουδές στο εξωτερικό (κατά προτίμηση Γερμανία);;;

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν μου απαντούσατε και με βγάζατε από μια δύσκολη θέση.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Με εκτίμηση,

mclkrei

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Γερμανία φυσικά αν έχεις την δυνατότητα. Εξάλλου είναι γνωστό ότι ειδικά στους μηχανολόγους η Γερμανία έχει παράδοση ξακουστή σε παγκόσμιο επίπεδο. Να έχεις όμως υπόψη σου ότι στο γερμανικό πολυτεχνείο αν κοπείς δεύτερη φορά στο ίδιο μάθημα σε διώχνουν από την σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Στο Γερμανιστάν, γρήγορα :lol:. Και μην ξαναγυρίσεις, μόνο για διακοπές....

Εγώ δεν πήγα για "προσωπικούς" λόγους Αγγλία, και ακόμα το μετανιώνω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πήγαινα στο ΕΜΠ σε άλλη ειδικότητα.

 

Βέβαια δεν θα πήγαινα εξωτερικό κυρίως για οικονομικούς λόγους (μάλλον μόνο για οικονομικούς).

 

Τώρα τι θα κάνεις με την ισοτίμηση όταν (και αν) επιστρέψεις είναι άλλο θέμα το οποίο αναλύεται σε άλλα threads. Απλά πολύς κόσμος φένεται να έχει πρόβλημα και να τραβιέται...

Link to comment
Share on other sites

Αν το οικονομικό δεν είναι το πρόβλημα σου τότε μ ενα καλό ψάξιμο θα βρείς σίγουρα ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα του εξωτερικού στο οποίο θα ολοκληρώσεις τις σπουδές πλήρως και στην ώρα σου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο πάνω στο θέμα, αν είναι δυνατόν (επειδή έχω τελείωσει Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) να σε δεχτούν σε ένα πολυτεχνείο του εξωτερικού και όχι σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα μορφής ΤΕΙ...;;;

Ευχαριστώ!

 

Με εκτίμηση

mclkrei

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι θα σε δεχτουν σε πολυτεχνική σχολή. Έχεις δίπλωμα από ανώτατο ίδρυμα 4ους φοιτήσεως. Στην Ζυρίχη όμως που έχει πολύ ανεβασμένο επίπεδο ίσως χρειαστεί να παρακολουθήσεις 4-6 μαθήματα του προπτυχιακού. Μετά κάνεις κανονικά το Master στο εκεί πολυτεχνείο. Το ίδιο θα ισχύει λογικά και στα γερμανικά πολυτεχνεία. Για γνωστους μου που πήγανε Αγγλία δεν είχανε τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδια!

Σε οτι αφορά το θέμα που σας είχα ρωτήσει...έχω ακούσει και γνώμες ορισμένων ανθρώπων (καθηγητών και μηχανολόγων μηχανικών του ΕΜΠ), που μου λένε οτι το επίπεδο στο ΕΜΠ είναι πιο ανεβασμένο απ'ότι σε πολυτεχνεία του εξωτερικού, δηλ. είναι πιο ακαδημαϊκό το μάθημα που γίνεται στο ΕΜΠ...ισχύει αυτή η άποψη;;;

Αν γνωρίζετε κάτι επ'αυτού...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Με εκτίμηση

mclkrei

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.