Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργοληπτικό και εξαρτημένη σχέση εργασίας


electrical_salonika

Recommended Posts

Εχω κάνει αίτηση για ΜΕΚ Α εδώ και 20 μέρες. Αν μέχρι να γίνει η εγγραφή μου πιάσω δουλειά ως μισθωτός υπάρχει πρόβλημα και δεν θα μπορέσω να πάρω το ΜΕΚ Α? αυτή τη στιγμή είμαι "ελεύθερος επαγγελματίας" κατα τα γνωστά μπλοκάκι. Ευχαριστώ.

 

κανεις?? επίσης αν είμαι μισθωτός μπορώ να κρατήσω και το μπλοκάκι και να κόβω αποδείξεις για μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΕΚ Α μπορείς να το πάρεις αλλά δεν θα μπορέσεις να πάρεις το ΜΕΕΠ Α1 που απαιτείται για συμμετοχή σε δημοπρασίες, εφ' όσον βέβαια είσαι μισθωτός με εξαρτημένη σχέση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το παραχωρήσεις στην εταιρία που εργάζεσαι (αν είναι εταιρία) για να το συμπεριλάβουν στο εταιρικό πτυχίο. Επίσης ως αμιγώς μισθωτός με εξαρτημένη σχέση εργασίας δεν μπορείς να έχεις μπλοκάκι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Επίσης ως αμιγώς μισθωτός με εξαρτημένη σχέση εργασίας δεν μπορείς να έχεις μπλοκάκι.

 

 

Προς cna: Ξέρεις κάποια διάταξη που το απαγορεύει;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ cna έχω την εντύπωση ότι μπορείς ως μηχανικός ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ να είσαι μισθωτός και ταυτόχρονα να έχεις εισοδήματα και από ελεύθερο επάγγελμα με Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών.

Παράδειγμα ένας Τοπογράφος συντάσσει ένα τοπογραφικό και εισπράττει την αντίστοιχη αμοιβή.

Ακόμα και ένας Δημόσιος Υπάλληλος μπορεί να έχει ΔΠΥ. Να είναι για παράδειγμα πραγματογνώμονας.

Ή ένας μηχανικός καθηγητής στην μέση η τεχνική εκπαίδευση.

Τα δικαιολογητικά που ζητά η εφορία για θεώρηση ΔΠΥ δεν είναι απαγορευτικά για ένα μηχανικό που είναι υπάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Ως μισθωτός του ιδιωτικού τομέα μπορείς να έχεις μπλοκάκι κανονικά. Ο μόνο περιορισμός που έχεις ως μισθωτός είναι αυτό που σου είπε ο cna...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σαν να λέμε ότι χωρίς να έχω κάνει έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία όπου δηλώνω και έδρα επιχείρησης μπορώ να έχω μπλοκάκι. Κάπου εμένα δεν μου κολλάει. Άλλο το να έχω διττή ιδιότητα. Τέλος πάντων δεν επιμένω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε cna πρέπει να έχω κάνει έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία όπου θα έχω δηλώσει και έδρα, όχι της επιχείρησης αλλά του τεχνικού γραφείου μου.

Την οικία μου ως ευκολότερη και οικονομικότερη λύση.

Αλλά και μετά πάλι μπορώ να κάνω έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία.

Προφανώς θα τηρώ όλες τις υποχρεώσεις (βιβλία, ΦΠΑ κτλ).

Αυτή είναι η γνώμη και η αντίληψη που έχω.

Ας ειπωθεί και από άλλους συναδέλφους αν υπάρχει κάτι που δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

2016 όταν έλεγα έδρα της επιχείρησης εννοούσα την έδρα της ατομικής επιχείρησης σε αντιδιαστολή με την έδρα της επιχείρησης στην οποία εργάζομαι ως μισθωτός. Σε αυτήν δε την περίπτωση δεν θα εργάζομαι ως μισθωτός με εξαρτημένη σχέση εργασίας αλλά σαν κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να το λήξουμε το θέμα...

Είσαι μισθωτός με εξαρτημένη σχέση εργασίας στον ιδιωτικό τομέα.

Μορείς να κάνεις έναρξη στην εφορία αρκεί να δηλώσεις κάποια έδρα. Προφανώς όχι αυτή στην οποία έχει έδρα η εταιρεία που παρέχεις την εξαρτημένη εργασία. Δήλωσε το σπίτι σου ή αν έχεις κάποιο χώρο γραφείου την διεύθυνση αυτού.

Κάνωντας αυτό θεωρείς τιμολόγια στην εφορία και είσαι ταυτόχρονα και μισθωτός του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ τομέα και ελευθερος επαγγελματίας.

Αυτό το γνωρίζω γιατί αυτό ακριβώς συμβαίνει σε μένα....Και δουλευω χωρίς πρόβλημα (Αν εξαιρέσεις ότι πληρώνω εφορία σαν μισθωτός)....:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.