Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή Σχολής στο μηχανογραφικό δελτίο


Recommended Posts

Γειά σας 

Με λιγότερο από μια βδομάδα να μένει για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικου κι εμένα να μην έχω αποφασίσει ακόμα τι θέλω,πήρα το θάρρος να στείλω ένα μήνυμα εδώ.

Με τα μόρια που έχω δεν φτάνω την πρώτη μου επιλογή ( χημικών μηχανικών) οπότε έχω μείνει μετέωρη μεταξύ του τμήματος των μεταλλειολόγων,της Σεμφε ,του φυσικού και των πολιτικών μηχανικών. 

Καταρχάς ποια η διαφορά της Σεμφε με το αντίστοιχο μαθηματικό και φυσικό; Πιστεύετε πως αξίζει η πρώτη;

Τι γίνεται μετά τη σχολή των μηχανικών μεταλλείων, τόσο σε θέμα επαγγελματικης αποκατάστασης όσο και σε θέμα μεταπτυχιακων σπουδών;(παρένθεση [μου αρέσουν πολύ τα μαθήματα της σχολής ])Ξέχασα να αναφέρω πως ο τομέας της σχολής που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα είναι αυτός της επιστήμης των υλικών.

Πως ένας πολιτικός μηχανικός μπορεί να συνεισφέρει σε θέματα περιβαλλοντικά /ενεργειακα ; Είναι καταδικασμένο επάγγελμα ή να του δώσω μια ευκαιρία;

Ευχαριστώ!  

ΥΓ: ποια θα προτείνατε , πραγματικά αδυνατώ να διαλέξω μια.....

Edited by Pavlos33
Προσθήκη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω μόνο για το τελευταίο, ο Πολιτικός Μηχανικός, όπως ο καθένας από τη θέση που βρίσκεται μπορεί να συνεισφέρει στον τομέα της μείωσης κατανάλωσης ενέργειας, της εκπομπής αερίων ρύπων. Από τη θέση που βρίσκεται με την προυπόθεση ότι δύναται να βρει δουλειά στη χώρα, παρόλο που δεν τέθηκε τέτοια προυπόθεση. Είναι μια πολύ δυνατή δουλειά, σίγουρα σχετιζόμενη με μαθηματικά και υπολογισμούς, οπότε οι σπουδές στο συγκεκριμένο αντικείμενο μπορεί να αποτελέσουν μια πολύ καλή βάση για ένα άτομο που έχει το συγκεκριμένο ενδιαφέρον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Arche said:

γνωρίζω μόνο για το τελευταίο, ο Πολιτικός Μηχανικός, όπως ο καθένας από τη θέση που βρίσκεται μπορεί να συνεισφέρει στον τομέα της μείωσης κατανάλωσης ενέργειας, της εκπομπής αερίων ρύπων. Από τη θέση που βρίσκεται με την προυπόθεση ότι δύναται να βρει δουλειά στη χώρα, παρόλο που δεν τέθηκε τέτοια προυπόθεση. Είναι μια πολύ δυνατή δουλειά, σίγουρα σχετιζόμενη με μαθηματικά και υπολογισμούς, οπότε οι σπουδές στο συγκεκριμένο αντικείμενο μπορεί να αποτελέσουν μια πολύ καλή βάση για ένα άτομο που έχει το συγκεκριμένο ενδιαφέρον.

Ώστε εδω απαντάω.... Ευχαριστώ όπως και να χει! 

Link to comment
Share on other sites

να έχεις κάμποση υπομονή. Το forum το ζητάει, σίγουρα θα βρεθούν άτομα που θα ξέρουν πολύ καλύτερα να σε κατατοπίσουν επί των πρώτων και ισως σημαντικότερων ερωτημάτων σου - δεν το γνωρίζω- υπομονή το forum θελει τον χρονο του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Άννα!

Θα σου πρότεινα την ΣΕΜΦΕ να την αποφύγεις, εκτός αν έχεις ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μαθηματικά και φυσική.

Το καθαρό Μαθηματικό και Φυσικό είναι σχολές ιστορίας κοντά στον αιώνα και όχι σχολές 20ετίας, όπως είναι η ΣΕΜΦΕ. Η τελευταία δημιουργήθηκε από τις γενικές έδρες του ΕΜΠ, που στόχο είχε να διδάξει μαθηματικά και φυσική σε μηχανικούς.

Ο τίτλος "Εφαμοσμένων..." είναι λίγο παραπλανητικός. Αν παρατηρήσεις τα αντίστοιχα προγράμματα σπουδών θα διαπιστώσεις ότι στη πραγματικότητα στο ΕΚΠΑ έχεις περισσότερες "εφαρμοσμένες" κατευθύνσεις από την ΣΕΜΦΕ. Επίσης πρόκειται μεν για 4ετείς σχολές αλλά εξειδικεύεσαι περισσότερο στα μαθηματικά ή στη φυσική. Στη ΣΕΜΦΕ διδάσκεσαι σε μεγάλο βαθμό και τα δύο, κάτι καλό για την ευρύτητα ερευνητικής σκέψης αλλά κακό για την εμβάθυνση - εξειδίκευση.

Πλεονέκτημα του πολυτεχνείου είναι τα περισσότερα κονέ με ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού κλπ, τουλάχιστον αυτή την εντύπωση σχημάτισα. Επίσης δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές, το αντίθετο κιόλας. Όσοι φοιτητές ήταν καλοί και κατευθύνθηκαν στο ερευνητικό κομμάτι τα κατάφεραν περίφημα, ειδικά εξωτερικό. Οι υπόλοιποι παλεύουν μεταξύ ετεροαπασχόλησης, ιδιαίτερων μαθημάτων και μεταπτυχιακών σε αντικείμενα εκτός ορίων του αντικειμένου (χρηματοοικονομικά, mba, περιβάλλον).

Οι περισσότεροι φοιτητές μέσα στη ΣΕΜΦΕ δεν ενδιαφέρονται για το αντικείμενο που σπουδάζουν και το ποσοστό παρακολούθησης είναι χαμηλό. Σου ξαναλέω όμως, η λαμπερή μειοψηφία έχει σημασία και μόνο. Το ερώτημα είναι, θα ανήκεις σε αυτή? Εγώ πάντως, (είμαι απόφοιτος ΣΕΜΦΕ και έπειτα έγινα τοπογράφος) ανήκα στη πλειοψηφία και για αυτό γράφω αυτό το κείμενο για να σε προειδοποιήσω.

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, ntanos said:

Γεια σου Άννα!

Θα σου πρότεινα την ΣΕΜΦΕ να την αποφύγεις, εκτός αν έχεις ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μαθηματικά και φυσική.

Το καθαρό Μαθηματικό και Φυσικό είναι σχολές ιστορίας κοντά στον αιώνα και όχι σχολές 20ετίας, όπως είναι η ΣΕΜΦΕ. Η τελευταία δημιουργήθηκε από τις γενικές έδρες του ΕΜΠ, που στόχο είχε να διδάξει μαθηματικά και φυσική σε μηχανικούς.

Ο τίτλος "Εφαμοσμένων..." είναι λίγο παραπλανητικός. Αν παρατηρήσεις τα αντίστοιχα προγράμματα σπουδών θα διαπιστώσεις ότι στη πραγματικότητα στο ΕΚΠΑ έχεις περισσότερες "εφαρμοσμένες" κατευθύνσεις από την ΣΕΜΦΕ. Επίσης πρόκειται μεν για 4ετείς σχολές αλλά εξειδικεύεσαι περισσότερο στα μαθηματικά ή στη φυσική. Στη ΣΕΜΦΕ διδάσκεσαι σε μεγάλο βαθμό και τα δύο, κάτι καλό για την ευρύτητα ερευνητικής σκέψης αλλά κακό για την εμβάθυνση - εξειδίκευση.

Πλεονέκτημα του πολυτεχνείου είναι τα περισσότερα κονέ με ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού κλπ, τουλάχιστον αυτή την εντύπωση σχημάτισα. Επίσης δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές, το αντίθετο κιόλας. Όσοι φοιτητές ήταν καλοί και κατευθύνθηκαν στο ερευνητικό κομμάτι τα κατάφεραν περίφημα, ειδικά εξωτερικό. Οι υπόλοιποι παλεύουν μεταξύ ετεροαπασχόλησης, ιδιαίτερων μαθημάτων και μεταπτυχιακών σε αντικείμενα εκτός ορίων του αντικειμένου (χρηματοοικονομικά, mba, περιβάλλον).

Οι περισσότεροι φοιτητές μέσα στη ΣΕΜΦΕ δεν ενδιαφέρονται για το αντικείμενο που σπουδάζουν και το ποσοστό παρακολούθησης είναι χαμηλό. Σου ξαναλέω όμως, η λαμπερή μειοψηφία έχει σημασία και μόνο. Το ερώτημα είναι, θα ανήκεις σε αυτή? Εγώ πάντως, (είμαι απόφοιτος ΣΕΜΦΕ και έπειτα έγινα τοπογράφος) ανήκα στη πλειοψηφία και για αυτό γράφω αυτό το κείμενο για να σε προειδοποιήσω.

 

Θα ήθελα πολύ να το παλέψω για να βρεθώ σε 'χωραφια" δημιουργικα ,που μου αρέσουν και θα αποδοσουν καρπούς. Ρώτησα και μια άλλη κοπέλα που φοιτά στη Σεμφε κι εκείνη τα ίδια σχεδόν μου είπε. Οπότε μάλλον θα τη βγάλω από το πλάνο και θα σκεφτώ καλά το φυσικό. Τώρα όσο αφορά τα μεταπτυχιακά έχω βρει διαφορά αλλά πολλοί καθηγητές μου με συμβουλεύουν πως είναι νωρίς γιαυτη,ενώ άλλοι λένε πως μέσω αυτών θα 'διαμορφωθει' η επαγγελματική μου ταυτότητα. 

Edited by Μαρή Άννα
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω, αν σε ενδιαφέρουν τα υλικά, να σκεφτείς πολύ σοβαρά την σχολή των μεταλλειολόγων. Το φυσικό είναι καλή σχολή αλλά έχει όλα τα μειονεκτήματα των καθαρών σχολών Θετικών επιστημών: μία μέρα ξυπνάς πτυχιούχος και ξαφνικά ρωτάς "ΩΧ τι κάνω τώρα??" και παίζει να μην έχεις ιδέα για το που μπορείς να δουλέψεις. Στις σχολές μηχανικών δεν ισχύει τόσο αυτό. Εκεί μπορεί να έχεις να αντιμετωπίσεις την υψηλή ανεργία (όπως και στο φυσικό) αλλά τουλάχιστον έχεις κάποιες συγκεκριμένες δεξιότητες για τις οποίες κάποιος ίσως είναι διατεθειμένος να σε πληρώνει, from day one.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω υπόψην μου... Αλλά τόσο στο φυσικό όσο και στων μεταλλειολόγων μπορω να ασχοληθω με την επιστήμη των υλικών... Μέσα στην ατυχία μου δεν βρίσκω και κανέναν από τη σχολή αυτή για να ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.