Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενη αμοιβή για στατική μελέτη φωτοβολταϊκών


Recommended Posts

Είναι να γίνει μια μελέτη για φωτοβολταϊκό. Βάση θεμελίωσης, σχέδια κ.τ.λ.

Έχει κανείς καμία ιδεα πόσο να κοστολογηθεί. Μιλάμε μόνο για την στατική μελέτη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Pappos ,

Mόνο εσύ μπορείς να το εκτιμήσεις με βάση το χρόνο που σου πήρε.

Νομίζω ότι για τα φωτοβολταικά δε χρειάζεται οικοδομική άδεια , oπότε δεν μπορείς να υπολογίσεις ελάχιστη αμοιβή.

Προσωπικά θα χρέωνα λιγότερα σε σχέση με ένα βιομηχανικό.

Για πόσα τ.μ. φωτοβολταικών πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλά και ένα να υπολογίσω θα είναι το ίδιο για όλα τα υπόλοιπα. Άρα δεν έχει νόημα αν είναι 3 ή 100.

Αλλά πόσο να του πω δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τον πελάτη σου, να συζητά με γνωστούς του: Πόσο να του δώσω αυτού που μου έκανε την μελέτη;

 

Το σωστό είναι να συμφωνείς την τιμή από την αρχή. Τουλάχιστον ένα εύρος τιμής, αν υπάρχουν απρόβλεπτα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τέτοια περίεργα, συνήθως πάω με τη μέρα. Υπολογίζεις πόσες μέρες δουλειά έχει στο περίπου, προσαυξάνεις κατά 50% γιατί θα πέσεις σίγουρα έξω, και το πας έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τον πελάτη σου, να συζητά με γνωστούς του: Πόσο να του δώσω αυτού που μου έκανε την μελέτη;

 

Το σωστό είναι να συμφωνείς την τιμή από την αρχή. Τουλάχιστον ένα εύρος τιμής, αν υπάρχουν απρόβλεπτα από την αρχή.

 

Μα την τιμή θα του την πω στην αρχή φυσικά. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω πόσο αμοιβονται αυτές οι δουλειές, για να του ζητήσω μια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, κατάλαβα λάθος.

Για την τιμή, τώρα.

Το ελάχιστο είναι οι ώρεςΧωρομίσθιο (όπου ωρομίσθιο=... )

Το μέγιστο είναι το πόσο (εκτιμάς ότι) είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο πελάτης (όπου πελάτης= εσύ ή ... το φόρουμ) το οποίο είναι κλάσμα (π.χ. 1/20) του αναμενόμενου κέρδους (σε καθαρή παρούσα αξία) που θα έχει ο πελάτης από την επένδυση αυτή

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

παιδιά, τελικά ξέρει κάποιος να βεβαιώσει οτι σίγουρα δεν χρειάζεται υπολογισμός αμοιβών μελέτης και επίβλεψης για άδεια μικρής κλίμακας φωτοβολταικών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.