Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη οικοδομικης αδειας από επαγγελματικη σε οικία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας 

Πρόσφατα κληρονόμησε η γυναίκα μου το παλιό μαγαζί του πεθερου μου ( ταβέρνα ) που ήταν κλειστό εδώ και χρόνια, σε περιοχη εκτος οικισμου.   Θέλω να το κάνουμε από μαγαζί σε οικία πόσο εφικτό είναι αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στο ερώτημα θα σου δώσει μηχανικός τον οποίο θα επισκεφτείς στο γραφείο του. Για τις ανάγκες της πρώτης συνάντησης έχε μαζί σου την συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής κληρονομιάς, κτηματολογικό απόσπασμα (αν βρίσκεται σε περιοχή Κτηματολογίου) και όποιο άλλο έγγραφο υπάρχει (πχ άδεια λειτουργίας, οικοδομική άδεια, κάτοψη, τοπογραφικό κλπ).

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Απάντηση στο ερώτημα θα σου δώσει μηχανικός τον οποίο θα επισκεφτείς στο γραφείο του. Για τις ανάγκες της πρώτης συνάντησης έχε μαζί σου την συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής κληρονομιάς, κτηματολογικό απόσπασμα (αν βρίσκεται σε περιοχή Κτηματολογίου) και όποιο άλλο έγγραφο υπάρχει (πχ άδεια λειτουργίας, οικοδομική άδεια, κάτοψη, τοπογραφικό κλπ).

Έχω πάει σε μηχανικό και δεν μου λέει δεν ξέρει.  Γιαυτό ρώτησα εδώ μήπως και πάρω κάποια απάντηση.  Νομίζω, χωρίς να το παίζω έξυπνος, ότι είναι μαι απλή ερώτηση.  Δεν πιστεύω να είναι τόσο περίπλοκο το θέμα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακόμη και αν σου φαίνεται απλή ερώτηση δεν είναι καθόλου απλή η απάντηση εκτός αν εσύ γνωρίζεις να απαντήσεις με βεβαιότητα στα παρακάτω:

  • Το ακίνητο έχει οικοδομική άδεια;
  • Η οικοδομική άδεια βγήκε σαν κατάστημα; εστιατόριο; κάτι άλλο;
  • Υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές;
  • Αν ναι, μπορούν να ρυθμιστούν;
  • Το κατάστημα που λες βρίσκεται σε ισόγειο; όροφο; υπόγειο;
  • Αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία σε οικοδομή; Υπάρχει κανονισμός; και τι αναφέρει για τις χρήσεις των οριζόντιων ιδιοκτησιών και για τις επιτρεπόμενες εργασίες στο κτίριο;
  • Ποιές είναι οι επιτρεπόμενες χρήσεις γης στην περιοχή του ακινήτου;
  • Το ακίνητο πληροι τις προδιαγραφές του κτιριοδομικού κανονισμου; Ελάχιστο ύψος; αερισμός; φωτισμός; πυρασφάλεια;
  • Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης;
  • Έχει γίνει πρόσφατο τοπογραφικό διάγραμμα;
  • Υπάρχει κτηματολόγιο στην περιοχή;

και άλλα.....

επομένως όπως πολύ σωστά σου απάντησε και ο συνάδελφος, απευθύνεσαι σε μηχανικό προσκομίζοντας όλα τα στοιχεία που έχεις ώστε να μελετήσει το θέμα και να σου απαντήσει υπεύθυνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.