Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όριο απαλλοτριωσης σε αγροτεμάχιο με πρόσωπο σε εθνική οδο


Recommended Posts

Συναδελφοι έχω την ακόλουθη περίπτωση:

 

Αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου,εκτός ζώνης και εκτός αναδασμού έκτασης 7000τμ το οποίο συνορεύει κατά μήκος των 2 πλευρών του με ιδιοκτησία, της τρίτης με αγροτική οδό (χωματόδρομος) και κατά μήκος της τέταρτης πλευράς με εθνική οδό (καρδίτσας - τρικάλων). Αναζήτησα το όριο απαλλοτρίωσης αλλά δεν υπάρχει (νομαρχία, δήμος, περιφέρεια, κτηματική). Βρίσκεται σε εξέλιξη μελέτη διαπλάτυνσης της Ε.Ο. Η διαπλάτυνση θα γίνει σε βάρος της ιδιοκτησίας του πελάτη. Ούτε και οι μελετητές έχουν βρει το όριο απαλλοτρίωσης. Ένας παλιός υπάλληλος της πολεοδομίας θυμάται ότι είναι 10μ από τον άξονα. Το τοπογραφικό που συνοδεύει το συμβόλαιο δεν είναι εξαρτημένο και έγινε σίγουρα με το μάτι - τέσσερις πλευρές και μία διαγώνιος) (εγώ έβαλα 5 στάσεις γιατί δεν έχει ορατότητα). Η ερώτηση είναι:

 

Το όριο της ιδιοκτησίας μπορεί να μπει στο πόδι του επιχώματος της Ε.Ο ή να το βάλω στα 10μ από τον άξονα ή πρέπει να λάβω υπόψη κάποιο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε

κάνε μιά έρευνα μήπως βρείς στοιχεία απο ομόρους ιδιοκτήτες

επίσης αν απαιτείται έρευνα στο υποθηκοφυλάκειο βάλτε ένα δικηγόρο

έλεγξε τις υφιστάμενες περιφράξεις στο πρόσωπο απο τη μεριά του δρόμου που βρίσκεσαι και απέναντι.

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ποια ΔΕΣΕ ειναι υπέυθυνη για αυτήν την εθνική οδό. Απευθύνθηκες και εκεί?

Σε μία παρόμοια περίπτωση έστειλα τοπογραφικό στην ΔΕΣΕ να μου το θεωρήσει ως προς το όριο απαλλοτρίωσης, στο συγκεκριμένο τμήμα της ιδιοκτησίας που με ενδιεφερε. Με ταλαιπώρησαν παρα πολύ αλλα το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να κλείσει το θέμα και για όσους το ψάξουν στο μέλλον.

 

Αρμόδια ΔΕΣΕ Περιφ. Θεσσαλίας

Στην υπηρεσία δεν υπάρχουν διαθεσιμα στοιχεία για το όριο απαλλοτρίωσης στο τμήμα που με ενδιαφέρει.

 

Δεν δίνουν με τίποτα βεβαίωση παρά με παραπέμπουν στο ΥΠΕΧΩΔΕ λόγω παλαιότητας της απαλλοτρίωσης.

 

Τελικά το όριο της ιδιοκτησίας το έβαλα σε αντιστοιχία με τους όμορους ιδιοκτήτες και γενικά ότι ισχύει στην περιοχή. Αυτό μου είπε και ο προιστ. ΔΕΣΕ προφορικά.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κοίταζες (αν κατέβαινες προς Αθήνα) στη Δ12 στη Καλλιθέα να εύρισκες το όριο απαλλοτρίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.