Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος ανέγερσης κατοικίας


Recommended Posts

Καταρχας καλησπερα ειμαι καινουριος στο forum!! Ελπιζω να βρω εδω ότι ψαχνω!!

πριν 1χρονο ακριβως εβγαλα την αδεια για να ξεκινισω το σπιτι μου κι εγω!

Τωρα ειμαι στη φαση της εκσκαφής!

Στο ζητουμενο τώρα, σκυροδέτηση.

Τη δουλεια θα την αναλαβει ενας οικογενειακος φιλος εργολαβος και μου ειπε τα εξεις:

μπετα,σιδερα,ικα,φελιζολ τελως παντων ολα μαζι 29.000€ για ενα σπιτι 65τμ ισογειο και 55τμ 1ος οροφος και ταρατσα απο πανω γυρω στα 100κ.ε ειναι περιπου,

δεν ξερω ακριβως το νουμερο των κιβυκων να σας πω περιμενω να μου πει ο μηχανικος.

Σε αυτο που θελω βοηθεια ειναι οσο αφορα την τιμη του κυβικου για ολα μαζι οπως ειπα πιο πανω. ο τυπος του τσιμεντου ειναι C25/30

επισυναπτω και καποια σχέδοια για οποιον ξερει να με βοηθησει!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το site δεν έχει αντικείμενο την κοστολόγηση εργασιών/υλικών. Θα κάνετε έρευνα αγοράς και θα επιλέξετε σε συνεργασία με το μηχανικό σας. 

εφόσον ο εργολάβος (που έχει ήδη αναλάβει) έιναι και φίλος σας γιατί θέλετε να τον ελέγξετε; Αν δεν τον εμπιστέυεστε καλύτερα μην ξεκινήσετε οικοδομικό έργο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλλήσαντα. Δεν υπάρχει κάτι fix.

Η ακούς το φίλο-εργολάβο, ή παίρνεις "σβάρνα" τις μάντρες 

και παίρνεις προσφορές στο κυβικό και το κιλό.

Το μόνο που μπορείς να βρεις είναι το ΙΚΑ με βάση τα ένσημα που αφορούν 

τα μπετά και το μέσο ημερομίσθιο (χοντρικά 30ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό που σας είπε ο εργολάβος σας δεν το έβγαλε έτσι αυθαίρετα από το κεφάλι του, προφανώς είδε τα σχέδια των ξυλοτύπων

και υπολόγισε τα κυβικά. Θα ξεκινήσετε λοιπόν με το πρώτο βασικό που είναι ο σωστός αριθμός κυβικών που θα πέσουν.

Ο μηχανικός σας θα σας ενημερώσει για το πόσα κυβικά θα χρειαστεί η οικοδομή σας (± 5%) και θα αντιπαραβάλλετε το νούμερο

που θα σας πει με αυτό του εργολάβου. Η τιμή κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να σας απασχολεί ιδιαίτερα γιατί από προσωπική

εμπειρία σας διαβεβαιώ ότι ο εργολάβος (ας είναι και φίλος) αυτά που είναι να βγάλει θα τα βγάλει είτε χρεώνοντας στη σωστή γι' αυτόν

τιμή το κυβικό, είτε χρεώνοντας φθηνά το κυβικό αλλά διογκώνοντας εντέχνως το σύνολο των κυβικών.

Αν θέλετε πράγματι να χρεωθείτε τα λιγότερα δυνατόν χρήματα σε συνάρτηση με άρτια εργασία και υλικά, συμφωνήστε επ' αμοιβή

με τον μηχανικό σας ν' αναλάβει αυτός εξ' ολοκλήρου το συγκεκριμένο στάδιο της σκυροδέτησης που είναι και το πιό κοστοβόρο συνολικά.

Έχετε υπόψιν σας ότι και στα υλικά υπάρχουν σημαντικές ποιοτικές διαφορές ακόμη και αν αυτά είναι σύμφωνα με τη μελέτη.

Για παράδειγμα σίδηρος οπλισμού τούρκικος ή ελληνικός;;

Τέλος, εξυπακούεται πως ότι και με όποιον συμφωνήσετε, γραπτώς και μόνο γραπτώς. Σας εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.