Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμος 3710/08


staeric

Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει τον Νόμο 3710/08 για τα πρατήρια υγρών καυσίμων και να μου δώσει κάποιες επεξηγήσης για τα φρεάτια ελέγχου διαροών υγρών καυσίμων που χρησιμοποιούνται σε δεξαμενές με διπλό τοίχωμα.Βασικά ψάχνω κάποια πρότυπα σχέση για να κατανοήσω πως μπορεί να είναι!

Ευχαρηστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

"Φρεάτιο δεξαμενής" : η όλη διάταξη ή κατασκευή που περιλαμβάνει μέσα την ανθρωποθυρίδα και λειτουργεί ως περίβλημα ανάσχεσης διαρροών.

Μπορεί να είναι από πλαστικό GRP συνήθως κυκλικής διατομής, με διάμετρο τουλάχιστον 100cm ή μεταλλικό ή από μπετόν-τούβλα ορθογώνιο με ελάχιστες διαστάσεις 100χ100 cm και βάθος τουλάχιστον 70cm και να υπάρχουν οι κλίσεις 1-2% στις σωληνώσεις προς τις αντλίες.

Αν θέλεις κάτι άλλο, πες..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαρηστώ πολύ για την διευκρίνηση,γιατί έτση όπως το αναφέρη το νέο Π.Δ. 118/2006 για τα πρατήρια δεν το είχα καταλάβει σωστά και ψαχνόμουνα!!μπορείς να μου πείς απο που το διάβασες αυτό για τα φρεάτια;δες και αυτό το site http://www.pratiria.gr/ σε ενημερώνη πλήρως για το τι ισχύη στην περίπτωση των πρατηριών!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αυτή την περίοδο βγάζω μια άδεια για ένα συνεργείο βαρέων οχημάτων και λεωφορείων.

 

Ο 3710/08 κάνει σαφή διαχωρισμό των συνήθων οχημάτων και των βαρέων (πάνω από 3.5 τόνους ή πάνω από 9 επιβάτες)

 

Προφανώς οι προηγούμενοι νόμοι που αφορούν συνεργεία για αυτοκίνητα, μοτοποδήλατα κτλ δεν καλύπτουν τα βαρέα οχήματα.

 

Σε ποιο νόμο υπάρχουν οι προδιαγραφές ενός τέτοιου συνεργείου (χώροι, ελάχιστο εμβαδό, κτλ); Έχω φάει τον κόσμο και δεν έχω βρει άκρη. Ο υπάλληλος είναι υπόδειγμα στο μεταφορών, αλλά δεν θέλω να πάω "αδιάβαστος" στην υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.