Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kατακόρυφα σενάζ


 

Recommended Posts

γιατί όμως οταν έχουμε υποστήλωμα (οχι κατακορυφο σεναζ) δεν πρέπει σε καμ ία περίπτωση να έιναι σε επαφή με το οριζόντιο σεναζ τουλαχιστον έτσι ξέρω,για να μην υπάρξει κινδυνος να εμβολιστέι το υποστυλωμα.

 

Μα δεν μιλάμε για κτίριο από Ω.Σ. Το κατακόρυφο σενάζ είναι ενσωματωμένο στην τοιχοποιία, είναι κομμάτι αυτής. Συνεργάζεται με αυτήν γιατί τα σενάζ σκυροδετούνται έχοντας ως καλούπι την τοιχοποιία.

 

 

Έκτισα τις φέρουσε τοιχοποιίες αφήνοντας κενά στις θέσεις των κατακόρυφων σενάζ, όπου προεξείχαν μόνο τα σίδερα που έρχονταν από τη θεμελίωση.

Καλούπωσα τα κατακόρυφα σενάζ (όσο καλύτερα μπορούσα με λάμδα και ενδιάμεσα κλειδιά), τα οριζόντια σενάζ με καπάκια κ.λπ. και την πλάκα επικάλυψης παραδοσιακά με πύργους.

 

Ήταν μάλλον εμφανείς οι δύο πλευρές των κατακόρυφων σενάζ σου και για αυτό καλούπωσες, κάτι που δυστυχώς δεν γίνεται πάντα. :(

 

Επιμένω ότι δεν είναι σωστό να τα διαχωρίζουμε. Η τοιχοποιία είναι ένα σώμα. Πές μου ένα τρόπο να διαχωρίσουμε τις ακαμψίες και μετά θα βρούμε αν και πόσο συνεισφέρουν. Βέβαια από ότι βλέπω μιλάς για λέπτή τοιχοποιία από οπτόπλινους. Εγώ όταν μιλάω έχω στο μυαλό μου τοιχοποιία από λιθοσώματα πάχους 50εκ κατ ελάχιστον. Έχει διαφορά :D

""

Στον ΕC8 "Αυτά τα περιβάλλοντα στοιχεία δεν μελετώνται ώστε να αποτελούν πλαίσια για την ανάληψη καμπτικής έντασης, αλλά σαν ράβδοι δικτυώματος(truss elements)"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..............

Έκτισα τις φέρουσε τοιχοποιίες αφήνοντας κενά στις θέσεις των κατακόρυφων σενάζ, όπου προεξείχαν μόνο τα σίδερα που έρχονταν από τη θεμελίωση.

Καλούπωσα τα κατακόρυφα σενάζ (όσο καλύτερα μπορούσα με λάμδα και ενδιάμεσα κλειδιά), τα οριζόντια σενάζ με καπάκια κ.λπ. και την πλάκα επικάλυψης παραδοσιακά με πύργους.

Τοποθετήθηκε ο οπλισμός σεναζιών και πλάκας και δέθηκαν όλα τα σίδερα (κυρίως υποστυλωμάτων και οριζόντιων σεναζιών.

Σκυροδετήθηκαν πρώτα τα υποστυλώματα με τα οριζόντια σενάζ........

 

Για να το καταλάβω καλύτερα: Για να μιλάμε για οπλισμένη τοιχοποιία, σε ένα ύψος 3 μ. πρέπει να έχεις 5 οριζόντια σενάζ (5*600 mm max απόσταση)

Καλούπωσες τα 4 συμβατικά (κατά την φάση του χτισίματος των τοίχων) με αναμονές του οπλισμού για να συνδεθεί με τα κατακόρυφα, και κατόπιν έριξες κοστούμι το τελευταίο μαζί με πλάκα και κατακόρυφα, ή έκανες μόνο ένα στην κορυφή του τοίχου?

Link to comment
Share on other sites

Paktomenos μιλάμε για κατακόρυφα και οριζόντια σενάζ!

Πήγες στην καλύτερη περίπτωση (οπλισμένη).

Εγώ πάντως μιλάω για διαζωματική

Link to comment
Share on other sites

@ paktomenos

 

Όχι. Θεώρησα διαζωματική τοιχοποιία. Έκανα ένα στην κορυφή με τον οπλισμό που ανέφερα και τα συνέδεσα με τα κατακόρυφα σενάζ(ια). Αυτά τα τελευταία τα καλούπωσα μόνο μέσα-έξω γιατί στις δύο άλλες πλευρές ήταν οι παρειές της τοιχοποιίας και όλα μαζί περιέβαλαν τον κατακόρυφο οπλισμό που ερχόταν από κάτω. Το ίδιο και στα εσωτερικά.

 

@ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

 

Στον ΕC8 "Αυτά τα περιβάλλοντα στοιχεία δεν μελετώνται ώστε να αποτελούν πλαίσια για την ανάληψη καμπτικής έντασης, αλλά σαν ράβδοι δικτυώματος(truss elements)"

 

Έχεις δίκιο, έτσι είναι. Είπα σαν υποτυπώδες πλαίσιο. Λάθος έκφραση.

 

Αν όλα πάνε καλά, μετά το Πάσχα, θα ξεκινήσω με την ίδια τεχνική άλλο ένα με φέρουσα τοιχοποιία που θα έχει και τμήμα 2ου Ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

edit: ακυρη η πρώτη δημοσίευση, απαντήθηκε.

Σε διαζωματική, τρία οριζόντια, ποδιά, πρέκι και πλάκα. Αλλες διαστάσεις τα δύο πρώτα, άλλη το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Σε διαζωματική, τρία οριζόντια, ποδιά, πρέκι και πλάκα. Αλλες διαστάσεις τα δύο πρώτα, άλλη το τελευταίο.

 

Τα βάζεις παντού σε όλους τους τοίχους ή μόνο τοπικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.