Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυσικό αέριο


michael82

Recommended Posts

Αν πας σε αυτή την επιλογή του ενός λέβητα από εμπειρία σου λέω να προσέξεις το δοχείο διαστολής....Σχεδόν σίγουρα θα χρειαστείς και άλλο δοχείο εκτός αυτού που έχει η μονάδα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, στο 1ο μήνυμα μου σου απάντησα ΝΑΙ είναι εφικτό.

η άποψη μου είναι η εξης:

αφού υπάρχουν συλλέκτες σε κάθε όροφο, τότε μαζεύεις και τις 3 κεντρικές σωλήνες προσαγωγής σένα κεντρικό συλλέκτη στη αναχώρηση του λέβητα (τύπου Τ) και βάζεις ένα κυκλοφορητή στο κάθετο κομμάτι του Τ , οποίος εξυπηρετεί και τις 3 κεντρικές σωληνώσεις που πηγαίνουν στους αντίστοιχους συλλέκτες των ορόφων, συνεπώς δεν απαιτούνται 3 κυκλοφορητές, ενας για κάθε χώρο.

κεντρικό συλλέκτη σωληνωσεων (τύπου Τ) βάζεις και στη επιστροφή του λέβητα

επιλέγουμε να κάνουμε τα πράγματα απλά, καλοί οι αυτοματισμοί δεν λέω, αλλά τα μπερδεμένα πράγματα δεν είναι και πολύ εξυπηρετικά ή είναι για προηγμενες καταστάσεις

 

Τώρα, οσον αφορά τον χρονοθερμοστάτη (μπορεί να είναι και απλός θερμοστάτης μην κολλάς στο τύπο), αυτός (ενας από τους 3) θα δίνει εντολή για την εκκίνηση του καυστήρα για θέρμανση του Χ χώρου και μετά από λίγο ανοίγει η ηλεκτροβάνα του, όταν φθάσει η θερμοκρασία του νερού στο λέβητα περίπου στους 40-45oC

στη συνέχεια αν ζητήσουν και οι άλλοι 2 θέρμανση, απλώς μέσω του χρονοθερμοστάτη τους (μπορεί να είναι και απλός θερμοστάτης), δίνουν εντολή στην ηλεκτροβάνα τους για διέλευση του ζεστού νερού στην εγκατάσταση τους

 

ο κάθε θερμοστάτης, θα συνδέεται ταυτόχρονα με τον κοινό καυστήρα και την ανεξαρτητη ηλεκτροβάνα του ορόφου

ο κυκλοφορητής θα είναι ρυθμισμένος να ανοίγει & na kle;inei αυτόματα (μέσω του πίνακα του λέβητα) στους 40-45oC

 

η επιλογή του χρονοθερμοστάτη (σε αντίθεση με τον απλό θερμοστάτη) είναι οτι επιλέγεις τις ημερήσιες ώρες λειτουργίας και την επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου και το αφήνεις να λειτουργεί επι εβδομάδες

συνέχεια μεχρι να σου τελειώσει το πετρέλαιο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπα…Κάπου τα μπερδεύουμε τα πράγματα…

Ο φίλος μίλησε για ξεχωριστό κυκλοφορητής σε κάθε αυτονομία…

Αν είναι έτσι δεν χρειάζονται ηλεκτροβάνες.

Σωστό αυτό.

όταν ζητηθεί από κάποιον από τους θερμοστάτες θέρμανση τότε θα ανάψει ο καυστήρας και στην πορεία μόλις πιάσει την ρυθμιζόμενη θερμοκρασία θα εκκινήσουν όλοι οι κυκλοφορητές ενώ εμείς χρειαζόμαστε μόνο έναν... έτσι δεν είναι? δεν είμαι και πολύ σχετικός περί αυτονομίας απ ότι κατάλαβες.. και επίσης η ηλεκτροβάνα από πού παίρνει εντολή?

Ο θερμοστάτης δίνει εντολή να ξεκινήσει ο λέβητας (αν είναι κλειστός) και να ξεκινήσει ο κυκλοφορητής που του αντιστοιχεί.

Η ηλεκτροβαννα παίρνει από το θερμοστάτη και αυτή.

 

Θα χρησιμοποιήσεις είτε ένα κυκλοφορητή με 3 ηλεκτροβαννες, είτε 3 κυκλοφορητές με αντεπίστροφα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Dib διαφωνώ για πολλούς λόγους.

Δεν λειτουργούν τους επίτοιχους όπως προτείνεις για πολλούς λόγους.

Οι επίτοιχοι έχουν κυκλοφορητη περιορισμένων δυνατοτήτων.

Συνήθως ενεργοποιούν κυκλοφορητής όχι μέσο θερμοστάτη γιατί ο εναλλάκτης δεν χωράει πολύ νερό. 45 βαθμούς πιάνει ακαριαία.

Οι περισσότεροι έχουν εκτροπή για παραγωγή ζεστού νερού χρήσεως.

Οι περισσότεροι βγάζουν ψυχρή επαφή σαν εντολή στο λέβητα.

Και δεν νομίζω ότι ο τρόπος που του προτείνω απαιτεί κανέναν αυτοματισμό παραπάνω από οποιαδήποτε απλή εγκατάσταση με 3 αυτονομίες.

Απλά μικτοδιαχωριστή θέλει που έτσι και αλλιώς όλες οι εταιρίες αυτό προτείνουν όταν έχουμε αυτονομίες με διαφορετικά μανομετρικά και παροχές.

Επιμένω ότι είναι η βέλτιστη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio

 

να σου υπενθημίσω οτι, ο filkon αναφέρει οτι έχει λέβητα με καυστήρα πετρελαίου και θέλει να τον κάνει με φυσικό αέριο, δηλαδή για αλλαγή καυστήρα συζητάμε οχι για συνολική αντικατάσταση λεβητοστασίου, δεν αναφέρει πουθενά για επιτοίχιο με αέριο, πίνακες, μικτοδιαχωριστή, κλπ. που λες εσύ

 

επισης, γιατί σόνι και καλά πρέπει να βάλει 3 κυκλοφορητές για 3 δίκτυα ενω μπορεί να κάνει την δουλειά με έναν (όπως προτείνω), εσεις πρέπει να ξέρετε καλύτερα !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Dib έχεις απόλυτο δίκαιο….

Ξαναδιάβασα από την αρχή το θέμα.

Δεν ξέρω πως παρασύρθηκα και θεώρησα δεδομένο ότι μιλάγαμε για επίτοιχο λέβητα.

Μάλλον γιατί διάβαζα πριν το θέμα (Επιλογή επίτοιχου λέβητα αερίου (ατομική μονάδα) και έμεινα εκεί.

Αυτός είναι ο λόγος που μίλαγα για μικτοδιαχωριστές κλπ…

Ζητώ συγνώμη.

Όλα αυτά που έγραψα παραπάνω αφορούν εγκατάσταση αυτονομίας με επιτοιχο λέβητα. Το επισημαίνω για να μην μπερδέψω κανέναν

.

επισης, γιατί σόνι και καλά πρέπει να βάλει 3 κυκλοφορητές για 3 δίκτυα ενω μπορεί να κάνει την δουλειά με έναν (όπως προτείνω), εσεις πρέπει να ξέρετε καλύτερα !!!!!!!!

 

Τώρα με μπέρδεψες.

Αν με ρωτάς και θέλεις την γνώμη μου θα σου πω τους λόγους που θεωρώ την αυτονομία με κυκλοφορητές καλύτερη από αυτή με ηλεκτροβανες .

Link to comment
Share on other sites

.............

Το εσείς πρέπει να ξέρετε καλύτερα με τα τόσα θαυμαστικά προφανώς αναφέρεσαι στους υδραυλικούς γενικότερα....

 

Για να μην παρεξηγηθώ, καμμια ειρωνεία στο πρόσωπο σου και του filkon

 

εκτιμώ οτι έχεις μεγαλύτερη πρακτική εμπειρεία απ' μένα (οχι οτι είμαι άσχετος) και στον filkon γιατί αυτός ξέρει πως είναι στην πραγματικότητα το δίκτυο, εγώ απλώς το φαντάζομαι απο την περιγραφή και διατυπώνω άποψη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Dib να σου πω την γνώμη μου με τις βανες.

Οι ηλεκτροβάνες είναι σπαστικές….Χαλάνε.

Όταν όμως είναι καρφωμένες ακριβώς πάνω από τον κυκλοφορητή είναι και επικίνδυνες….

Αν χαλάσουν κλειστές και ο κυκλοφορητής παραμείνει με εντολή υπάρχει περίπτωση ακόμα και να σκάσει αν δεν υπάρχει Bypass η βαλβίδα διαφορικής πιέσεως.

Μια φορά μου έχει τύχει να το δω. Πέταξε τον κορμό του κυκλοφορητη και χύθηκε όλο το νερό της εγκατάστασης.

Άλλο πρόβλημα είναι η αποθέρμανση του λέβητα.

Αμα κόψει ο θερμοστάτης και κλείσει η βάνα θα πρέπει να κλείσει και ο κυκλοφορητής. Αντιμετωπίζεται με πίνακα αυτονομίας που αφήνει την τελευταία ηλεκτροβανα ανοιχτή.

Και τέλος τι το πιο ωραίο να έχει επιλεγεί κυκλοφορητής ακριβός στις απαιτήσεις του εκάστοτε δικτύου. Αλλά και εδώ θα πρέπει να επιλεγεί πίνακας που αφήνει ανοιχτό τον τελευταίο κυκλοφορητη αν έχουμε λέβητα που υπερθερμαίνει…

Τώρα γιατί κάποιοι λέβητες υπερθερμαίνουν και κάποιοι άλλοι όχι δεν έχω ιδέα….

Τι μάζες τι χωρητικότητα νερού έχω ψάξει δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα παιδιά.

Στην μελέτη αερίου η υδραυλική διάμετρος της καπναδόχου που βγαίνει είναι εξωτερική ή εσωτερική;Η μελέτη έχει περάσει και λέει υδραυλική διάμετρος 230mm.Τώρα είναι να πραγγελθεί η καπναδόχος κ προκύπτει το ερώτημα αν αυτή η διάσταση είναι εσωτερική ή εξωτερική.Αν είναι εσωτερική μετά η εξωτερική διάμετρος μαζί με την μόνωση κτλ φτάνει 300mm.Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει για να προχωρήσουμε στην παραγγελία της καπνοδόχου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.