Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυσικό αέριο


michael82

Recommended Posts

Μου ζήτησαν να κάνω μια μελέτη για φυσικό αέριο. Επειδή ειμαι καινούργια στο επάγγελμα και αυτή είναι ουσιαστικά η πρώτη μελέτη που θα κάνω δεν θελω να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα ακόμα. Γίνεται αυτό ή είναι απαραίτητη η αγορά κάποιου?

Θα μπορούσα δηλαδή να κάνω κάποιους υπολογισμούς στο χέρι και τα σχέδια στο Autocad ή είναι αδύνατον? Η εμπειρία μου σε αυτές τις μελέτες είναι μηδενική. Έχω πιθανότητες να τα καταφέρω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αδύνατον δεν είναι , αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο (κατά την γνώμη μου βέβαια)....

Σκέψου μόνο να φτάσεις στο "τέλος" και να μην σου βγαίνει μια διάμετρος....

Εννοείται ότι καλό θα ήταν να έχεις την βοήθεια κάποιου συνάδελφου με σχετική εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο. Καλύτερα να κοιτάξω για κάποιο πρόγραμμα από τώρα. Ούτως ή άλλως θα το χρειαστώ και στο μέλλον. Και σίγουρα και κάποιο βιβλίο για την εκμάθησή του. Προτείνεται κάποια συγκεκριμένη εταιρεία? Είδα ένα demo της ti-soft και μου φάνηκε αξιόλογο.

 

@alej

Το κτήριο βρίσκεται στη Βέροια. Επομένως Θεσ/νίκης. (Δεν είμαι και σίγουρη).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν αφορά Αττική , στο site της ΕΠΑ θα βρεις (κανοντας registration στην ενότητα "συνεργάτης") αναλυτικοτατες πληροφορίες αλλά και πρότυπα έντυπα & έγγραφα.

Για ότι περισσότερο εδώ είμαστε....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημέρα σας. έχω μια ερώτηση που προέκυψε στην πολυκατοικία μας: είναι υποχρεωμένος ο εργολάβος της πολυκατοικίας αλλά να έχει εγκαταστήσει εξ αρχής ανιχνευτή φυσικού αερίου και βαλβίδα. Ενημερώνω οτι κάτι τέτοιο δεν ειχε συμβει, αλλά τώρα ζητείται απο την εταιρεία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη συγγραφή υποχρεώσεων που έχει υπογραφεί.

 

Το σίγουρο είναι ότι στην αυτοψία για τη βεβαίωση κατασκευής ( για τη ρευματοδότηση του κτιρίου) δεν ζητείται από την ΕΠΑ να τα έχεις τοποθετήσει.Στα ζητάει ΄(εφόσον απαιτούνται) κατά τη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. έχω μια ερώτηση που προέκυψε στην πολυκατοικία μας: είναι υποχρεωμένος ο εργολάβος της πολυκατοικίας αλλά να έχει εγκαταστήσει εξ αρχής ανιχνευτή φυσικού αερίου και βαλβίδα. Ενημερώνω οτι κάτι τέτοιο δεν ειχε συμβει, αλλά τώρα ζητείται απο την εταιρεία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

αν σας το πούλησε με καυστήρα πετρελαίου όχι δεν είναι υποχρεωμένος να βάλει τπτ από αυτά, τα βάζετε εσείς λόγω της αλλαγής σε αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.