Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Μηχανικών-Επιμερισμός δαπανών


Recommended Posts

31-03-09:

 

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση λογιστικού περιεχομένου. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και τη προηγούμενη χρονιά είχα δύο τύπους εισοδημάτων. Έκοψα κάποια δελτία παροχής υπηρεσιών σε κάποιον εργολάβο (περίπου 15.000ευρώ)

και τιμολόγια παροχής υπηρεσιών στο δημόσιο όπου με σύμβαση είχα αναλάβει τη συντήρηση κάποιου κτιρίου (περίπου 37.500ευρώ).

 

Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με τα έξοδα.

Αυτά είναι περίπου 25000 ευρώ, τα 24000 όμως περίπου αφορούν αποκλειστικά τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών στο δημόσιο.

Όμως σύμφωνα με το λογιστή μου (ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα έμπειρος σε μηχανικούς για αυτό και σας ρωτάω), ισχύει ο 'επιμερισμός δαπανών', δηλαδή τα έξοδα μου κατανέμονται σε κάθε είδος εργασιών αναλογικά με τα έσοδα.

Δηλαδή στα 15000 αντιστοιχούν 7000 ευρώ έξοδα και στα 37500 αντιστοιχούν 18000. Το αποτέλεσμα το εξής : στα δελτία που έχω κόψει φορολογούμαι με συντελεστή 0.26*1,2 με αποτέλεσμα να μη λαμβάνονται καθόλου υπόψη τα 7000 που αντιστοιχούν ως έξοδα και στα 37500 φορολογούμαι με έσοδα μείον τα επιμερισμένα έξοδα (18000 αντί 24000). Η ουσία δηλαδή είναι ότι φορολογούμαι για 7000 ευρώ παραπάνω λόγω του επιμερισμού δαπανών, κάτι που θεωρώ άδικο με βάση τα έξοδα που πραγματικά είχα για κάθε είδος εργασίας.

 

Γνωρίζετε αν ισχύει πάντα ο επιμερισμός δαπανών και αν όχι πότε ισχύει? Σας ευχαριστώ.

 

 

 

01-04-09:

Κανείς? :(

 

 

Δεν διαχωρίζουμε συνεχόμενες απαντήσεις.

 

Πατάμε edit και κάνουμε αυτό που έκανα με bold !!

Link to comment
Share on other sites

1) Καλώς ήρθες. Καταλαβαίνω ότι καίγεσαι μέρες που είναι αλλά πες και κανέναν γειά !! :P και σίγουρα κάπου το έχουμε ξαναγράψει αλλά ας τα ξαναγράψω για να φαίνονται.:rolleyes:

 

2) άλλαξε τον λογιστή που έχεις ......χθες. Και κάνε και κανένα τσεκ τι έχει κάνει άλλες χρονιές!!

 

 

3) Που είναι το πρόβλημα ?

 

Επιμερίζεις τις κοινές δαπάνες των δύο ΚΑΔ. Όχι αυτές που αφορουν αποκλειστικά την 1.

 

Δλδ

Έσοδα ακαθάριστα:

1) ΑΠΥ 15.000€

2) ΤΠΥ 37.500€

Έξοδα σύνολο:

1) 1.000€ μηχανικού(ΑΠΥ) + εργολάβου(ΤΠΥ)

2) 24.000€ εργολάβου(ΤΠΥ)

 

Προσδιορισμός καθαρών εσόδων:

 

1) ΑΠΥ 15.000€ με εφαρμογή συντελεστή (δες τι μελέτη και για τι έργο την έκανες και βάλε το σωστό συντελεστή)

Ας πουέμ έβαλες 26%---(επιβάλλω προσαύξηση 20% καθώς βλέπω δυσαναλογία)--->31,20%===> 31,20*15.000=4.680€

 

2) ΤΠΥ 37.500€ με εσοδα - έξοδα

 

 

έξοδα του μηχανικού και του εργολάβου

 

Για σύνολο ακαθαρίστων εσόδων (15.000+37.500)=52.500 είχες

1.000€ κοινά έξοδα

και 24.000€ έξοδα για τον εργολάβο μόνο.

 

 

 

Ας δούμε δλδ τι σχέση έχουν τα ακ. εισοδήματά σου.

 

Στα 52.500 είχες 15.000 μηχανικού

 

 

Στα έξοδά σου που είναι 1000 τα κοινά έχουμε απλή μέθοδο των 3:

 

----52.500------15.000

-----1.000-----------X

 

X= 285,71€

 

Άρα έχεις έξοδα για τον μηχανικό : 285,71€

--------------------για τον εργολάβο : [24.000+(1.000-285,71)= 24.714,29€

 

Φορολογητέο εισόδημα

1) μηχανικού 4.680€

2) εργολάβου = (37.500-24.714,29)xΜΣΚΚ = .......

 

 

Μετά από αυτά θυμήσου να αφαιρέσεις ΤΣΜΕΔΕ - τόκους δανείων που έχουν σχέση με τους ΚΑΔ σου, ιατροφαρμακευτικά (εκεί που λέει στο μπλέ χαρτάκι ..."για ΔΟΥ ποσόν....") και ότι άλλο έχεις.

 

Αναφέρω πάλι προς όλους

 

ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

 

Η φορολογική νομοθεσία έχει γραφτεί από οικονομικούς για μηχανικούς και τις υπηρεσίες που παρέχουμε, όταν οι οικονομικοί αυτοί δεν έχουν ιδέα τι είναι η μελέτη και τι κάνει ο μηχανικός.

Είναι αναχρονιστική η νομοθεσία παρά τις κωδικοποιήσεις της

Είναι κακογραμμένη με παραλείψεις, αμφισβητήσεις, μαύρα κουτιά και λυχνάρια:-x για μας αλλά και άλλους δυστυχώς.

Η πλειοψηφία των λογιστών είναι επικίνδυνοι με τα θέματα μηχανικών.

Σε διπλανό φόρουμ τσακώνονται εδώ και 2 χρόνια τι είναι τεχνικό έργο και αν είναι άρρηκτα συνδεδεμένο -πακτωμένο με τη γή(πχ λέει με beton ναι .....με ποδαράκια μεταλλικά όχιΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) , αλλιώς αλλάζουν οι ΣΚΚ:idea:

Μιλάνε για αυτοπεραίωση σε μηχανικούς !!!! .....μην λέω άλλα γίνομαι κακός, αλλά δεν το πράττω από κακία αλλά από φόβο για τις ικανότητές τους.

 

Διαβάστε νόμους και εγκυκλίους παιδιά γιατί θα βρεθείτε προ εκπλήξεως όταν θα είναι αργά.

 

 

ps: Μην αφήνετε τους λογιστές να περνάνε προς τα έξω ότι κάνει σφάλμα το ΥΠΟΙΟ που μας δίνει τον εξωλογιστικό τρόπο...... και μακαρι να αλλάξουμε σε λογιστικό. ΛΑΘΟΣ

Είναι εντελώς σωστό για εμάς και οι "πεινασμένοι" εδώ και 40 χρόνια υπουργοί Οικονομικών θα μας είχαν φάει αν δεν έστεκε σαν επιχειρηματολογία.

 

Σόρυ για το οφ τοπικ.....θα το αναπτύξω αλλού εκτενέστερα.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά τα είπες....προσοχή τα έξοδα των 1000 ευρώ να αφορούν μόνο τα της διοικητικής λειτουργίας ήτοι δεη. οτε. ενοίκιο κλπ και όχι έξοδα των ΑΠΥ(υποθέτω ότι περνάτε στα βιβλια σας την παρακράτηση υπερ ΤΕΕ , ΤΣΕΜΔΕ που γίνεται επί των αμοιβών ).

Υ.Γ Η περαίωση δεν συμφέρει στους μηχανικούς και οι συντελεστές συμφέρουν στο σύστημα (εννοώ η τεκμαρτή αμοιβή).

Ο έλεγχος θα ενδιαφερθεί για τους μηχανικούς όταν πλέον θα έχει τελειώσει από όλους τους υπόλοιπους...μην αγχώνεστε για περαίωση και κλεισίματα...Προσοχή μιλάω μόνο για τους αμιγώς καθαρά μηχανικούς.(πηγή ζ μόνο)

 

Υ.Γ Η διευκρίνηση που έγινε για τα 1000 ευρώ ήταν γενική ...εννοώ δεν αναφέρθηκα σε αυτήν συγκεκριμένα...σε αυτές τις συγκεκριμένες αποδείξεις σαφώς δεν έχει τέτοια έξοδα...

 

 

 

Συνάδελφε για οικονομία "χώρου" την επόμενη φορά μην κάνεις παράθεση(quote) όλο το πόστ.

 

TheoTDM900

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν φάνηκα αγενής. Δεν το ήθελα απλά βιαζόμουνα και σίγουρη απάντηση δεν είχα από κανέναν, και να φανταστείτε ότι έκανα καμιά 30αριά τηλεφωνήματα. Αυτό που διαπίστωσα και εγώ είναι η ασχετοσύνη πολλών. Να φανταστείτε μέχρι και ελεγκτή της εφορίας μου πήρα και μου είπε ότι επιμερίζονται όλες οι δαπάνες. Για όσους πάντως έχουν παρόμοιο πρόβλημα, νομίζω ότι η απάντηση αναφέρεται στον ΠΟΛ1038 / 22/2/2008 ( http://www.taxheaven.gr/show_law.php?id=6817 ).

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και αναφέρθηκες σε αυτήν την Πολ για όσους ασχολούνται με οικοδομικές β κατηγορίες βιβλία ας έχουν υπ' όψιν ότι συμπληρώνονται οι πίνακες Στ στο Ε3(πολλοί λογιστές έχουν διαφορετική άποψη επειδή πάνε με τεκμαρτό τρόπο)

Το σωστό είναι να συμπληρώνεται γιατί πολλές ΔΟΥ χτυπάνε πρόστιμα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.