Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα, νέο μέλος εδώ!!!Εχω την lg 9kw monoblock, σε σπίτι 80τ.μ., με 10αρα θερμοπρόσοψη και τριπλό τζάμι pvc, μετα απο εξοικονομώ,σε 2ο οροφο 3οροφης, στην Πελλα. Επειδή σιγά σιγά θα γινει το πρώτο άναμα της αντλίας και έχοντας διαβασει ολο το νημα, θα ηθελα να κανω και εγω αντιστάθμιση.

Σκεφτομαι να παιξω με αυτα νουμερα:

θερμοκρασια θερμανσης αερα 18  24

επιθυμιτη θερμοκρασια νερου 30  50

εξωτερικη θερμοκρασια auto -5  20

εσωτερικη θερμοκρασια 18  23 

θερμοκρασια νερου auto 33  47(ή 37-47)

Εχω τις εξης αποριες:

1:Ξερω οτι πρεπει να μπει στο auto/AI, αλλα με τι ακριβως να το σεταρω?μονο με νερα, μονο με αερα ή και με τα 2 μαζι???Τι ειναι πιο οικονομικο??

2:Η επιθυμιτη θερμοκρασια νερου με την θερμοκρασια νερου auto τι διαφορες εχουν,δηλαδη τι κανει η καθε μια??? Μηπως πρεπει να βαλω και στα 2 τα ιδια νουμερα(δηλαδη 33-47)

3:Μπορω να το ρυθμισω αναλογα τις ωρες τις μερας να εχει διαφορετικες θερμοκρασιες με την αντισταθμιση και ανναι πως???

4:Τα ΖΝΧ που ειναι συνδεδεμένα με τον θερμοσυφωνα στους ποσους βαθμούς να τα βαλω,και πως να τα ρυθμισω, γιατι τα χρειαζομαι απο τις 15:00 εως τις 20:00???

*Συγνώμη για το σεντόνι

 

Edited by Gantem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ την παρέα.

Έχει κάποιος δουλέψει ή χρησιμοποιεί την Panasonic Aquarea T-CAP;

Έχω την 9αρα, την έβαλα αρχές καλοκαιριού και έτρεχε μέχρι που σταμάτησαν οι ζέστες. Δουλεύει με τα αντίστοιχα fancoil της Panasonic και ένα ηλιακό. Το πρώτο μου άγχος ήταν η όλη εγκατάσταση να λειτουργεί και να αποδίδει τα αναμενόμενα. Όλα καλα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Έξω είχε πάνω από 40 και μέσα ήταν παράδεισος. Αν και τέρας είναι εντελώς αθόρυβη. To ίδιο και τα fancoil που δουλεύανε όλα στην μικρή σκάλα.

Με καταναλώσεις δεν ασχολήθηκα γιατί όπως είπα σε πρώτο χρόνο με ενδιέφερε η βασική λειτουργία. Με το που την ανάψω τώρα όταν πιάσουν τα κρύα, σκέφτομαι να αρχίσω τους αυτοματισμούς και τις ρυθμίσεις για την βελτίωση της κατανάλωσης. Δυστυχώς για την πρώτη χρονιά δεν έχω μέτρο σύγκρισης. 

Η αντλία έχει μετρητή κατανάλωσης στον πίνακα ελέγχου (παρεπιπτόντως καλή δουλειά από την Panasonic). Εχω επίσης το network module, το οποιο κουμπώνει στην αντλία και είτε με wifi είτε με ethernet μιλάει με το cloud της Panasonic. Μιας και εχω δομημένη καλωδίωση στο σπίτι, χρησιμοποιώ το ethernet. Κι εδώ είναι που η Panasonic μας τα χαλάει λίγο (για εμας που θέλουμε το κατι παραπάνω) γιατι το cloud app για τους απλούς χρήστες είναι πολύ βασικό. Βλεπεις θερμοκρασία εξω/μεσα/ηλιακος, μπορεις να ρυθμίσεις επιθυμητές, weekly timer και ωραία γραφήματα με καταναλώσεις σε συνάρτηση με θερμοκρασίες (και συγκριση περιοδων). Εχουν βέβαια τα θεματά τους γιατι οι μετρήσεις δεν είναι 100% ακριβείς (εχω και εξωτερικό μετρητη στον πίνακα μόνο για την αντλία).

Για τους εγκαταστάτες έχει όμως άλλο service cloud όπου σαν χρήστης τους δίνεις δικαίωμα να αποκτήσουν πρόσβαση. Αναμενόμενο αλλα όχι αρκετό για κάποιον που θέλει παραμετροποίηση.

Εχω διαφορες ερωτήσεις και προβληματισμούς αλλά θα βοηθούσε πολύ αν κάποιος την έχει ώστε να αλλάξουμε εμπειρίες.

Για παράδειγμα, έχω βρει network module (ένα απλό pcb με esp32 είναι που μιλάει με mqtt προς τα εξω) που μπορώ να βάλω στην αντλία και να παρακάμψω το cloud της Panasonic. Ετσι πχ θα μπορώ να δουλεύω με home assistant. Επίσης σκεφτομαι να βάλω την αντλία να μιλάει με τα fancoil με modbus (εχω και δω αρκετες ιδέες).

Αυτά και καλώς σας βρήκα 🍻 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλως-τους...Δυστυχώς δεν έχω ούτε lg ούτε panasonic και δεν μπορώ να βοηθήσω! Περιμένετε, να μπουν κι άλλα μέλη να δουν τα posts, σε lg τουλάχιστον κάποιοι είναι, που έχουν! Για την Panasonic, τι παραμετροποίηση θα ήθελες να έχεις παραπάνω πχ, με το pcb? -Εγώ φτιάχνω τώρα στο homeassistant έναν αυτοματισμό, που θα επεμβαίνει με PID πάνω στην καμπύλη αντιστάθμισης, βελτιστοποιώντας την συνεχώς αναλόγως με την ζητούμενη εσωτερική θερμοκρασία. Ελπίζω να πιάσει! 

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2023 at 6:48 ΜΜ, Gantem said:

Παιδια καλησπέρα, νέο μέλος εδώ!!!Εχω την lg 9kw monoblock, σε σπίτι 80τ.μ., με 10αρα θερμοπρόσοψη και τριπλό τζάμι pvc, μετα απο εξοικονομώ,σε 2ο οροφο 3οροφης, στην Πελλα. Επειδή σιγά σιγά θα γινει το πρώτο άναμα της αντλίας και έχοντας διαβασει ολο το νημα, θα ηθελα να κανω και εγω αντιστάθμιση.

Σκεφτομαι να παιξω με αυτα νουμερα:

θερμοκρασια θερμανσης αερα 18  24

επιθυμιτη θερμοκρασια νερου 30  50

εξωτερικη θερμοκρασια auto -5  20

εσωτερικη θερμοκρασια 18  23 

θερμοκρασια νερου auto 33  47(ή 37-47)

Εχω τις εξης αποριες:

1:Ξερω οτι πρεπει να μπει στο auto/AI, αλλα με τι ακριβως να το σεταρω?μονο με νερα, μονο με αερα ή και με τα 2 μαζι???Τι ειναι πιο οικονομικο??

2:Η επιθυμιτη θερμοκρασια νερου με την θερμοκρασια νερου auto τι διαφορες εχουν,δηλαδη τι κανει η καθε μια??? Μηπως πρεπει να βαλω και στα 2 τα ιδια νουμερα(δηλαδη 33-47)

3:Μπορω να το ρυθμισω αναλογα τις ωρες τις μερας να εχει διαφορετικες θερμοκρασιες με την αντισταθμιση και ανναι πως???

4:Τα ΖΝΧ που ειναι συνδεδεμένα με τον θερμοσυφωνα στους ποσους βαθμούς να τα βαλω,και πως να τα ρυθμισω, γιατι τα χρειαζομαι απο τις 15:00 εως τις 20:00???

*Συγνώμη για το σεντόνι

 

Καλωςήρθες.

 

Δεν υπάρχει μπούσουλας για τις τιμές, θα χρειαστεί να παίξεις αρκετά ώστε να βρεις τι ταιριάζει καλύτερα σε σένα. Πχ αν το έχεις 24/7 το πιο πιθανό να είσαι οκ με χαμηλότερες τιμές από ότι θα χρειαζόσουν αν το άναβες 4-5 ώρες τη μέρα

 

1) Το ποιο είναι καλύτερο είναι δύσκολο να απαντηθεί.

Όσο για τη ρύθμιση έχει να κάνει αν επιλέξεις με νερό, από τις τιμές που θα βάλεις στο 

εξωτερικη θερμοκρασια auto και θερμοκρασια νερου auto 

Με τις τιμές που έχεις πχ θα φτιάξει μια καμπύλη όπου στους -5 εξωτερική θα σου δίνει νερά στους 47 και στους 20 νερά 33

 

2) Η επιθυμιτη θερμοκρασια νερου ορίζει, όταν δεν είσαι σε Auto, τι τιμές θα σε αφήνει το χειρηστήριο να βάλεις.

 

3) Νομίζω ότι μπορείς με schedule, δεν το έχω δοκιμάσει.

 

4) δεν έχω ασχοληθεί με ζεστά νερά αλλά με βάση την εμπειρία από ηλιακό στους 50-55 προσωπικά είμαι οκ

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kostasinjeyan said:

Καλωςήρθες.

 

Δεν υπάρχει μπούσουλας για τις τιμές, θα χρειαστεί να παίξεις αρκετά ώστε να βρεις τι ταιριάζει καλύτερα σε σένα. Πχ αν το έχεις 24/7 το πιο πιθανό να είσαι οκ με χαμηλότερες τιμές από ότι θα χρειαζόσουν αν το άναβες 4-5 ώρες τη μέρα

 

1) Το ποιο είναι καλύτερο είναι δύσκολο να απαντηθεί.

Όσο για τη ρύθμιση έχει να κάνει αν επιλέξεις με νερό, από τις τιμές που θα βάλεις στο 

εξωτερικη θερμοκρασια auto και θερμοκρασια νερου auto 

Με τις τιμές που έχεις πχ θα φτιάξει μια καμπύλη όπου στους -5 εξωτερική θα σου δίνει νερά στους 47 και στους 20 νερά 33

 

2) Η επιθυμιτη θερμοκρασια νερου ορίζει, όταν δεν είσαι σε Auto, τι τιμές θα σε αφήνει το χειρηστήριο να βάλεις.

 

3) Νομίζω ότι μπορείς με schedule, δεν το έχω δοκιμάσει.

 

4) δεν έχω ασχοληθεί με ζεστά νερά αλλά με βάση την εμπειρία από ηλιακό στους 50-55 προσωπικά είμαι οκ

Καλως σας βρηκα, και ευχαριστω για την απαντηση!!!

Μιλησα και με το εγκαταστάτη μου και μου ειπε να το ρυθμισω με αυτες τις τιμες, και να παιξω μαζι τους, αλλα στα νερα μονο, γιατι οντως θελουμε λειτουργια 24/7(και βασικα θελουμε να ινβερταρει το μηχανημα για την καλυτερη λειτουργια του και ειναι και πιο αποδοτικο ετσι).

Απο εκει και περα μου ειπε οντως στο auto/ai με νερα, και επειδη ειναι συνδεδεμενο με το θερμοσυφωνα χωρις τριοδη, ο θερμοσυφωνας θα εχει ζεστο νερο ολη την ωρα.

Απο εκει και περα περιμενω να την αναψω και να δω.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Gantem said:

Καλως σας βρηκα, και ευχαριστω για την απαντηση!!!

Μιλησα και με το εγκαταστάτη μου και μου ειπε να το ρυθμισω με αυτες τις τιμες, και να παιξω μαζι τους, αλλα στα νερα μονο, γιατι οντως θελουμε λειτουργια 24/7(και βασικα θελουμε να ινβερταρει το μηχανημα για την καλυτερη λειτουργια του και ειναι και πιο αποδοτικο ετσι).

Απο εκει και περα μου ειπε οντως στο auto/ai με νερα, και επειδη ειναι συνδεδεμενο με το θερμοσυφωνα χωρις τριοδη, ο θερμοσυφωνας θα εχει ζεστο νερο ολη την ωρα.

Απο εκει και περα περιμενω να την αναψω και να δω.

Χμ...

Να ξέρεις θα έχεις αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση αν ζεσταίνεις συνέχεια το θερμοσίφωνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, kostasinjeyan said:

Χμ...

Να ξέρεις θα έχεις αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση αν ζεσταίνεις συνέχεια το θερμοσίφωνα.

Γινεται να ρυθμιστει καπως αυτο, ωστε να μην εχει ολη την ωρα ζεστο νερο στον θερμοσυφωνα???βασικα απο οτι θυμαμαι νομιζω η αντλια προμηθευται νερο απο το θερμοσυφωνα...

Link to comment
Share on other sites

@Gantem καλησπερα κ απο μένα

 

αν ο εγκαταστάτης σου εχει απλά βγάλει μια γραμμή απο την αντλία να περνάει μέσα απο το θερμοσίφωνα όχι δεν αλλάζει αυτό , συνεχώς μαζί με τα σώματα θα ζεσταίνεις και το καζάνι το θερμοσίφωνα με ό,τι συνεπάγεται αυτό. όσον αφορά την αντιστάθμιση θέλει καθημερινές δοκιμές μέχρι να κατασταλλάξεις σε κάποιες  τιμές μιας και κάθε εγκατάσταση είναι μοναδική.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gantem said:

Γινεται να ρυθμιστει καπως αυτο, ωστε να μην εχει ολη την ωρα ζεστο νερο στον θερμοσυφωνα???βασικα απο οτι θυμαμαι νομιζω η αντλια προμηθευται νερο απο το θερμοσυφωνα...

Μόνο με τριοδη 

Τώρα το να παίρνει η αντλία νερο απο το θερμοσίφωνα πολύ περίεργο μου ακούγεται.

Edited by kostasinjeyan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Gantem said:

Απο εκει και περα μου ειπε οντως στο auto/ai με νερα, και επειδη ειναι συνδεδεμενο με το θερμοσυφωνα χωρις τριοδη, ο θερμοσυφωνας θα εχει ζεστο νερο ολη την ωρα.

Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και βάλε 3οδη να κόβει και να κάνει bypass τον θερμοσίφωνα, αλλιώς θα έχεις μεγάλες καταναλώσεις χωρίς λόγο. Είναι σαν να έχεις ένα σώμα έξω, στην ατμόσφαιρα.
Αν το σύστημα είναι έτσι στημένο που δεν γίνεται να αποκοπεί τελείως ο ηλιακός από το κεντρικό κύκλωμα, βάλε 3οδη τουλάχιστον να γίνεται bypass.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.