Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς είναι η λύση του ...μπακάλη!

Αν δεν κάνω λάθος, καθώς έχω καιρό να ασχοληθώ, το *εξοικονομώ" καλύπτει και το κόστος της απαραίτητης μελέτης ( ας το επιβεβαιώσει κάποιος ενεργός συνάδελφος παρακαλώ...)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, Τασος83 said:

Καλησπέρα στην παρέα! Κι εγώ από την πλευρά μου ψάχνω να μπω σε αυτό το εξοικονομώ που τρέχει τώρα και να βάλω αντλία θέρμανσης! Αλλά έχω χάσει την μπάλα! Το σπίτι είναι 118 τετραγωνικά μονοκατοικία στην Αίγινα με θερμομόνωση στην ταράτσα 8άρη και κελύφος 5άρη. Θέλω να την δουλέψω με σώματα! Μου πρότειναν την ELDA16D3W17 Daikin Altherma 3 m monoblock 16kw και μια ακόμα EDLA14D3V3 R32 14 KW DAIKIN monoblock... τι κάνουμε; Το βασικό είναι ότι λόγω του εξοικονομώ πρέπει να διαλέξω κατηγορία και η 14άρα είναι στην κατηγορία 2 μαζί με 10-12-14, ενώ η 16άρα είναι στην 3η με 16-18-24... το θέμα μου είναι μήπως η 16άρα για εμένα είναι υπερβολή και θα καίω παραπάνω από την 14; Ή θα είμαι μια χαρά με την 16άρα;

Φυσικα εχω βαλει μηχανικο που θα μου κανει το εξοικονομω αλλα το συγκεκριμενο με εχει αφησει εμενα να επιλεξω ....  Την γνωμη σας με την εμπειρια σας ?

Για να ενταχθεί στο εξοικονομώ σε κατηγορία, πρέπει να ελέγξεις τι αναφέρει στο e-label. π.χ. Η LG 16KW , είναι κατηγορίας 2 καί όχι 3...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Αυτό ακριβώς είναι η λύση του ...μπακάλη!

Αν δεν κάνω λάθος, καθώς έχω καιρό να ασχοληθώ, το *εξοικονομώ" καλύπτει και το κόστος της απαραίτητης μελέτης ( ας το επιβεβαιώσει κάποιος ενεργός συνάδελφος παρακαλώ...)

Δεν καλύπτει το κόστος μελέτης απωλειών.

Καλύπτει Α' και Β' ΠΕΑ, τα οποία προπληρώνει ο ωφελούμενος και το προγραμμα τα επιστρέφει στον ωφελούμενο στο τέλος, όταν ολοκληρωθούν και εγκριθούν οι παρεμβάσεις. Τότε γίνεται η εκταμίευση της επιδότησης μαζί και το κόστος Α' και Β' ΠΕΑ καθώς και το κόστος του ενεργειακού επιθεωρητή

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ο εξειδικευμένος μηχανικός είναι απαραίτητος.

Και δεν αρκεί μία μελέτη απωλειών...

Αν βρεθεί κατόπιν μελέτης απωλειών ότι καλυπτόμαστε από την ΑΘ πχ 12 KW Abcd του τάδε κατασκευαστή, δεν σημαίνει με τίποτα ότι και μία άλλη ΑΘ 12KW xyz του δείνα κατασκευαστή, μας καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

...Σε κάθε περίπτωση ο εξειδικευμένος μηχανικός είναι απαραίτητος.....

Συμφωνώ...

Αλλά το μεγάλο πρόβλημα για τον απλό χρήστη είναι το πώς θα βρει το "κατάλληλο εξειδικευμένο μηχανικό"...

Μπορώ να αναφέρω προσωπική εμπειρία που σε δυο διαμερίσματα που βάλαμε στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ το 2020 χάσαμε συνολικά 4,500€ από λάθη/άγνοια/επιπολαιότητα των μηχανικών!!!

 

 

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, sso said:

Αλλά το μεγάλο πρόβλημα για τον απλό χρήστη είναι το πώς θα βρει το "κατάλληλο εξειδικευμένο μηχανικό"...

Ζητήστε συστάσεις από προηγούμενα παρόμοια έργα και επικοινωνήστε με τους προηγούμενους πελάτες!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό αυτό που λέτε, στην πράξη όμως δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Αντε και πες ότι βρέθηκε κάποιος στην περιοχή σου που να έχει βάλει ο Χ μηχανολόγος μηχανικός ΑΘ. Πώς θα μπορέσω εγώ ή και ο χρήστης, που είμαστε άσχετοι, να κρίνουμε αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση και ρύθμιση!!!

 

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσετε με τον πελάτη, όπως έγραψα και θα ρωτήσετε αν είναι ευχαριστημένος (καλή θέρμανση ή και ψύξη, μικρή σχετικά με προηγούμενη κατάσταση, κατανάλωση, καλή συνεργασία, τήρηση συμφωνηθέντων κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή για υποβολή και διαχείριση φακέλου του "Εξοικονομώ" από τον μηχανικό, δεν συμπεριλαμβάνει σε καμία περίπτωση μελέτη απωλειών, που είναι πολύ διαφορετικό και πιο δύσκολο κομμάτι (εννοώ με ιδιαιτερότητες). Οπότε συμφωνώ με τους προλαλήσαντες  ότι για σίγουρα αποτελέσματα, έμπειρος μηχανολόγος που θα μπορέσει να υποστηρίξει την διαδικασία επιλογής, καθώς και θα επιβλέψει την διαδικασία εγκατάστασης και ρύθμισης από τον εγκαταστάτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, εχω την LG 12kw monoblock, πριν 2 μέρες έγινε συντήρηση από τον επίσημο συνεργάτη της LG στα Γιαννενα και εκτός από τις εργασίες συντήρησης μου είπε ότι έβγαλε η εταιρεία αναβάθμιση λογισμικού που αλλάζει τον τρόπο λειτουργίας του συμπιεστή. Μου έκανε αναβάθμιση στην πλακέτα της εξωτερικής μονάδας . Σαν πρώτη εντύπωση μπορώ να πω ότι δεν ξεκινάει με φουλ στροφές όπως πριν και φαίνεται να μην κάνει τόσο θόρυβο ο συμπιεστής. Θα επανέλθω με καινούργιες εντυπώσεις μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.