Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Να παραθέσω κι εγώ καταναλώσεις παιδιά, 

ΕΤΟΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΤΑΝ ΑΠΟΔ COP
2022 ΣΕΠΤΕΒΡ 16 72 4.50
ΟΚΤΩΒΡ 309 1380 4.47
ΝΟΕΜΒΡ 652 2650 4.06
ΔΕΚΕΜΒΡ 947 3660 3.86
2023 ΙΑΝΟΥΑΡ 1269 4526 3.57
ΦΕΒΡΟΥΑΡ 1188 4109 3.46
ΜΑΡΤΙΟΣ 800 3111 3.89
ΑΠΡΙΛΙΟΣ 586 2302 3.93
  ΣΥΝΟΛΟ 5767 21810 3.78

Περιοχή Φλώρινα, κατοικία διώροφη  με τμήμα θερμαινόμενου ημιυπόγειου συνολικού εμβαδού 270 τ.μ.

Αντλία θερμότητας  Mitsubishi Electric PUD-SHWM140YAA με Hydrobox ERSD-VM2D 14kW Split

Συνεχόμενη λειτουργία 23 βαθμούς 24/7 και ζεστό νερό χρήσης 24/7 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 2/10/2023 at 9:36 AM, mechpanos said:

Δεν ξέρω εγώ από τα logs αυτά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Βλέπω πχ ότι από 31 στις 16.36 ανεβάζει στους 42 στις 17.10, και πέφτει στους 36 στις 17.18. Εμένα αυτό δεν μου κάνει για defreeze αλλά για start/stop.
Και γενικά μου φαίνεται πολύ χαμηλό το ΔΤ στους 1-2oC, ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά; Υπάρχει μήπως κάποιο μεγάλο buffer και γυρνάνε τα νερά "έτσι";

Σωστά, δεν έχω ρυθμίσει ΔΤ, δεν γνωρίζω που είναι στο μενού να πω την αλήθεια… αλλά γενικά κλείνοντας την πρώτη σεζόν, για 160τμ Διόνυσος Αττικής, με 5άρι κέλυφος και αλουμίνια ενεργειακά (10ετίας), άγγιξα τις 2.600ΚWh φέτος. Δεν είναι άσχημα και είχα σταθερά 20-22 όλη τη σεζόν, ενώ με πετρέλαιο κρύωμα με κάθε πρωί μέχρι να ανάψει… 😊

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα! Κι εγώ από την πλευρά μου ψάχνω να μπω σε αυτό το εξοικονομώ που τρέχει τώρα και να βάλω αντλία θέρμανσης! Αλλά έχω χάσει την μπάλα! Το σπίτι είναι 118 τετραγωνικά μονοκατοικία στην Αίγινα με θερμομόνωση στην ταράτσα 8άρη και κελύφος 5άρη. Θέλω να την δουλέψω με σώματα! Μου πρότειναν την ELDA16D3W17 Daikin Altherma 3 m monoblock 16kw και μια ακόμα EDLA14D3V3 R32 14 KW DAIKIN monoblock... τι κάνουμε; Το βασικό είναι ότι λόγω του εξοικονομώ πρέπει να διαλέξω κατηγορία και η 14άρα είναι στην κατηγορία 2 μαζί με 10-12-14, ενώ η 16άρα είναι στην 3η με 16-18-24... το θέμα μου είναι μήπως η 16άρα για εμένα είναι υπερβολή και θα καίω παραπάνω από την 14; Ή θα είμαι μια χαρά με την 16άρα;

Φυσικα εχω βαλει μηχανικο που θα μου κανει το εξοικονομω αλλα το συγκεκριμενο με εχει αφησει εμενα να επιλεξω ....  Την γνωμη σας με την εμπειρια σας ?

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις μηχανικό να κάνει σοβαρή μελέτη απωλειών

όσοι βλέπεις εδω μέσα να ταλαιπωρούμαστε είτε δεν βάλαμε ποτέ μηχανικό είτε ο μηχανικός που εμπιστευτήκαμε δεν είχε ιδέα

θα σου κοστίσει αλλά θα σε γλυτώσει από αχρείαστα κόστη και νεύρα στο μέλλον

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Τασος83 said:

Καλησπέρα στην παρέα! Κι εγώ από την πλευρά μου ψάχνω να μπω σε αυτό το εξοικονομώ που τρέχει τώρα και να βάλω αντλία θέρμανσης! Αλλά έχω χάσει την μπάλα! Το σπίτι είναι 118 τετραγωνικά μονοκατοικία στην Αίγινα με θερμομόνωση στην ταράτσα 8άρη και κελύφος 5άρη. Θέλω να την δουλέψω με σώματα! Μου πρότειναν την ELDA16D3W17 Daikin Altherma 3 m monoblock 16kw και μια ακόμα EDLA14D3V3 R32 14 KW DAIKIN monoblock... τι κάνουμε; Το βασικό είναι ότι λόγω του εξοικονομώ πρέπει να διαλέξω κατηγορία και η 14άρα είναι στην κατηγορία 2 μαζί με 10-12-14, ενώ η 16άρα είναι στην 3η με 16-18-24... το θέμα μου είναι μήπως η 16άρα για εμένα είναι υπερβολή και θα καίω παραπάνω από την 14; Ή θα είμαι μια χαρά με την 16άρα;

Φυσικα εχω βαλει μηχανικο που θα μου κανει το εξοικονομω αλλα το συγκεκριμενο με εχει αφησει εμενα να επιλεξω ....  Την γνωμη σας με την εμπειρια σας ?

160τμ στον Διόνυσο με ίδια μόνωση με σένα, έβαλα 14άρα LG μονομπλοκ και δούλεψε χαλαρά ακόμα και στα χιόνια (νερά 38ο με -7έξω συνολικά 2.500kWh ετήσια). Στην Αίγινα και με 8άρα Α/Θ μια χαρά είσαι απλά όλοι θέλουν να βγάλουν λεφτά στη πλάτη μας με το Εξοικονομώ και υπερδιαστασιολογούν. 
Μια καλή ένδειξη πρακτική για να καταλάβεις τις απώλειές σου είναι να μας πεις ποσά λίτρα πετρέλαιο καις / έτος ώστε να δεις τις πραγματικές απώλειες που πρέπει να καλύψεις. 😉

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, IoannisPet said:

160τμ στον Διόνυσο με ίδια μόνωση με σένα, έβαλα 14άρα LG μονομπλοκ και δούλεψε χαλαρά ακόμα και στα χιόνια (νερά 38ο με -7έξω συνολικά 2.500kWh ετήσια). Στην Αίγινα και με 8άρα Α/Θ μια χαρά είσαι απλά όλοι θέλουν να βγάλουν λεφτά στη πλάτη μας με το Εξοικονομώ και υπερδιαστασιολογούν. 
Μια καλή ένδειξη πρακτική για να καταλάβεις τις απώλειές σου είναι να μας πεις ποσά λίτρα πετρέλαιο καις / έτος ώστε να δεις τις πραγματικές απώλειες που πρέπει να καλύψεις. 😉

Δυστυχώς δεν έχω μέτρο συγκρίσεις γιατί το σπίτι δεν είχε καθόλου θέρμανση  πριν μόνο με A/C  ... μεγαλη διαφορα ομως  118 τμ   και να μου λες 8αρα α/θ  θα ειμαι μια χαρα και οι αλλοι για 14αρα και 16αρα να λενε...  εχω χασει την μπαλα! πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς από μηχανικούς ...μπακαλίστικη λύση.

Η σωστή απάντηση από μηχανικό, βγαίνει μετά από κάποιες ώρες δουλειά με τη χρήση κάποιου software που έχει αγοραστεί με χρήματα καί φυσικά όλα αυτά έχουν κάποιο κόστος.

Κανείς δεν ξέρει τη σωστή λύση για το σπίτι σου με την επιφοίτηση του αγ. Πνεύματος.

O μηχανικός που διάλεξες ή δεν ξέρει  ή το πιθανότερο δεν θέλει να κάνει τη μελέτη απωλειών και κλιματισμού δωρεάν (που είναι λογικότατο).

 

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι χοντρικά εγώ σε ρετιρέ στη Ν. Ιωνία 112τμ του '78 αλλά ανακαινισμένο με μόνωση περιμετρικά και στη ταράτσα, έχω 12kw LG και εκ του αποτελέσματος είναι μεγάλη.

υπάρχει και αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php αλλά δεν έχω ιδέα κατά πόσο είναι αξιόπιστο.

 

Πάντως μια καλή μελέτη θα είναι από τα έξοδα που αν δεν το κάνεις θα το μετανιώσεις και δεν θα έχει και καθόλου εύκολη επιστροφή σε περίπτωση που δεν σταθείς τυχερός, γιατί χωρίς μελέτη είναι σαν να ρίχνεις ζάρια.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, antloukidis said:

Ζητάς από μηχανικούς ...μπακαλίστικη λύση.

Η σωστή απάντηση από μηχανικό, βγαίνει μετά από κάποιες ώρες δουλειά με τη χρήση κάποιου software που έχει αγοραστεί με χρήματα καί φυσικά όλα αυτά έχουν κάποιο κόστος.

Κανείς δεν ξέρει τη σωστή λύση για το σπίτι σου με την επιφοίτηση του αγ. Πνεύματος.

O μηχανικός που διάλεξες ή δεν ξέρει  ή το πιθανότερο δεν θέλει να κάνει τη μελέτη απωλειών και κλιματισμού δωρεάν (που είναι λογικότατο).

 

Καταλαβαίνω τι λες . Απλά η μηχανικός που διάλεξα κάνει γενικά τα εξοικονομώ και θα πληρωθεί κανονικά δεν ζητάω κάποια μπακαλίστικη λύση , θέλω να βάλω την σωστή αντλία για το σπίτι μου ! Με οσα ακούω πρέπει να βρω στην ουσία κάποιον που να μπορεί να κάνει την συγκεκριμένη μελέτη και να μου πει κανονικά τι αντλία χρειάζομαι. Οποτε γενικα δεν ειναι η ευκολη λυση που γραφουν  ,   12kw  εως 120τμ , 14kw εως 140τμ , και 16kw πανω απο 160τ.μ   , ειναι ποιο συνθετο το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.