Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

1 hour ago, mechpanos said:

Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και βάλε 3οδη να κόβει και να κάνει bypass τον θερμοσίφωνα, αλλιώς θα έχεις μεγάλες καταναλώσεις χωρίς λόγο. Είναι σαν να έχεις ένα σώμα έξω, στην ατμόσφαιρα.
Αν το σύστημα είναι έτσι στημένο που δεν γίνεται να αποκοπεί τελείως ο ηλιακός από το κεντρικό κύκλωμα, βάλε 3οδη τουλάχιστον να γίνεται bypass.

Είναι ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, αυτός που έχω στο πατάρι... θα του πω να έρθει να το κάνει αν είναι με μια τριοδη. Ξέρουμε πόσο πάει το μαλλί για τις τριοδες και αν έχει συγκεκριμένες για αντλία; επίσης με την τριοδη λογικά θα μπορώ να προγραμματίζω να μου έχει ζεστό νερό η αντλία όταν θέλω,έτσι;;;(πχ εγώ χρειάζομαι από τις 3 πρίν γυρίσω από την δουλειά ως τις 8-9 το βράδυ ζεστό νερό)

Edited by Gantem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 λεπτά πριν, Gantem said:

Είναι ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, αυτός που έχω στο πατάρι... θα του πω να έρθει να το κάνει αν είναι με μια τριοδη. Ξέρουμε πόσο πάει το μαλλί για τις τριοδες και αν έχει συγκεκριμένες για αντλία;

Ότι πάει πάει...αναλόγως της μάρκας και της διατομής, μπορεί να φτάσεις και τα 200-250€. 
Αλλά κάτσε...Τι εννοείς "είναι ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας που έχεις στο πατάρι"! Είναι μπόιλερ στην ουσία με σερπατίνα για θέρμανση από καλοριφέρ; Δεν το πιάνω πώς έχει γίνει όπως και το άλλο που είπες ότι παίρνει από τον θερμοσ. νερά η αντλία. Αν θες εξήγα το λίγο!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mechpanos said:

Ότι πάει πάει...αναλόγως της μάρκας και της διατομής, μπορεί να φτάσεις και τα 200-250€. 
Αλλά κάτσε...Τι εννοείς "είναι ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας που έχεις στο πατάρι"! Είναι μπόιλερ στην ουσία με σερπατίνα για θέρμανση από καλοριφέρ; Δεν το πιάνω πώς έχει γίνει όπως και το άλλο που είπες ότι παίρνει από τον θερμοσ. νερά η αντλία. Αν θες εξήγα το λίγο!

Δεν ξέρω και εγώ έχω μπερδευτεί είναι η αλήθεια...πριν είχαμε ξυλολεβητα ο οποίος ζεστενε και τα νερά και είχαμε και ζεστό νερό όσο αυτός λειτουργούσε...τώρα μας είπε ότι θα είναι το ίδιο και ότι θα έχω ζεστά νερα όσο η αντλία λειτουργεί...όταν του είπα για την αντιστάθμιση μου το εξήγησε πως να την κάνω, αλλά όταν του είπα για την λειτουργία της ντουζιέρας που έχει η lg, και πως να το ρυθμίσω μου είπε ότι αυτό δεν χρειάζεται ρύθμιση γιατί δεν βάλαμε 3οδη και θα έχεις ζεστό συνέχεια με την αντλία...ο θερμοσίφωνας είναι ο κλασικός αυτός που ανάβεις στο πίνακα την ασφάλεια για να ζεστάνει τα νερά

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Gantem said:

Δεν ξέρω και εγώ έχω μπερδευτεί είναι η αλήθεια...πριν είχαμε ξυλολεβητα ο οποίος ζεστενε και τα νερά και είχαμε και ζεστό νερό όσο αυτός λειτουργούσε...τώρα μας είπε ότι θα είναι το ίδιο και ότι θα έχω ζεστά νερα όσο η αντλία λειτουργεί...όταν του είπα για την αντιστάθμιση μου το εξήγησε πως να την κάνω, αλλά όταν του είπα για την λειτουργία της ντουζιέρας που έχει η lg, και πως να το ρυθμίσω μου είπε ότι αυτό δεν χρειάζεται ρύθμιση γιατί δεν βάλαμε 3οδη και θα έχεις ζεστό συνέχεια με την αντλία...ο θερμοσίφωνας είναι ο κλασικός αυτός που ανάβεις στο πίνακα την ασφάλεια για να ζεστάνει τα νερά

Κάτι δεν μου κάθεται καλά...αποκλείεται να κάνεις ντους με τα νερά του λέβητα, πρέπει να είναι μποϊλεράκι! Ο κλασσικός θερμοσίφωνας έχει μια είσοδο κρύου και μία έξοδο ζεστού, εσύ πρέπει να έχεις μια είσοδο κρύου μια έξοδο ζεστού νερού δικτύου, και μια είσοδο νερών από αντλία και μία έξοδο προς αντλία, δικτύου θέρμανσης. 
Τέλος πάντων εκτός από αυτό, αν είναι τόσο μικρού μεγέθους δεν θα σε καλύψει γιατί θα πρέπει σε κάθε ντους να γυρίζει η 3οδη στην θέση για ΖΝΧ και να κόβει την θέρμανση στην κατοικία. Οπότε ή το αφήνεις έτσι, ή πας και για μεγαλύτερο μπόιλερ, 200lt+ και 3οδη εκτροπής, να το ζεσταίνει όλο όταν το σπίτι δεν έχει πολλή ανάγκη θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, mechpanos said:

Κάτι δεν μου κάθεται καλά...αποκλείεται να κάνεις ντους με τα νερά του λέβητα, πρέπει να είναι μποϊλεράκι! Ο κλασσικός θερμοσίφωνας έχει μια είσοδο κρύου και μία έξοδο ζεστού, εσύ πρέπει να έχεις μια είσοδο κρύου μια έξοδο ζεστού νερού δικτύου, και μια είσοδο νερών από αντλία και μία έξοδο προς αντλία, δικτύου θέρμανσης. 
Τέλος πάντων εκτός από αυτό, αν είναι τόσο μικρού μεγέθους δεν θα σε καλύψει γιατί θα πρέπει σε κάθε ντους να γυρίζει η 3οδη στην θέση για ΖΝΧ και να κόβει την θέρμανση στην κατοικία. Οπότε ή το αφήνεις έτσι, ή πας και για μεγαλύτερο μπόιλερ, 200lt+ και 3οδη εκτροπής, να το ζεσταίνει όλο όταν το σπίτι δεν έχει πολλή ανάγκη θερμότητας.

Οπότε μήπως από την έξοδο του κρύου νερού του κλασικού θερμοσίφωνα προμηθεύεται νερό η αντλία και μετά τα το γυρνάει μέσα ζεστό;;; μήπως δεν έφταναν τα λίτρα νερού από τα καλοριφέρ;;; έχω καλοριφέρ φέτες αν παίζει αυτό ρόλο και τα κιλοβάτ που βγάζουν όλα μαζί ειναι 15200 θερμίδες, χωρίς τον θερμοσίφωνα (και η αντλία είναι 9kw) πάντως σίγουρα κάτι έκανε με τον θερμοσίφωνα γιατί ήταν κάνα μισάωρο στο πατάρι 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Gantem said:

Οπότε μήπως από την έξοδο του κρύου νερού του κλασικού θερμοσίφωνα προμηθεύεται νερό η αντλία και μετά τα το γυρνάει μέσα ζεστό;;; μήπως δεν έφταναν τα λίτρα νερού από τα καλοριφέρ;;; έχω καλοριφέρ φέτες αν παίζει αυτό ρόλο και τα κιλοβάτ που βγάζουν όλα μαζί ειναι 15200 θερμίδες, χωρίς τον θερμοσίφωνα (και η αντλία είναι 9kw) πάντως σίγουρα κάτι έκανε με τον θερμοσίφωνα γιατί ήταν κάνα μισάωρο στο πατάρι 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση τα ΖΝΧ να μπλέκονται με το κλειστό κύκλωμα θέρμανσης.

Ο θερμοσίφωνας προφανώς είναι διπλής, έχει δλδ και σερπατίνα την οποία σύνδεσε παράλληλα με τα σώματα.

Με τον ξυλολέβητα που φτάνει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες ήταν εύκολο.
Με την αντλία όμως που θα τη δουλεύεις όπως λες 33-47 σε βλέπω να κάνεις μπάνιο στην καλύτερη με χλιαρό νερό.

 

Από την άλλη αν συνδέσεις τόσο μικρό θερμοσίφωνα με τρίοδη, να δουλεύει δλδ μόνος του όταν δεν χρειάζεται θέρμανση το σπίτι, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγάλει error η αντλία λόγω μικρού όγκου νερού.

Οι αντλίες θέλουν ειδικά μπόιλερ με μεγάλη επιφάνεια σερπατίνας.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kostasinjeyan said:

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση τα ΖΝΧ να μπλέκονται με το κλειστό κύκλωμα θέρμανσης.

Ο θερμοσίφωνας προφανώς είναι διπλής, έχει δλδ και σερπατίνα την οποία σύνδεσε παράλληλα με τα σώματα.

Με τον ξυλολέβητα που φτάνει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες ήταν εύκολο.
Με την αντλία όμως που θα τη δουλεύεις όπως λες 33-47 σε βλέπω να κάνεις μπάνιο στην καλύτερη με χλιαρό νερό.

 

Από την άλλη αν συνδέσεις τόσο μικρό θερμοσίφωνα με τρίοδη, να δουλεύει δλδ μόνος του όταν δεν χρειάζεται θέρμανση το σπίτι, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγάλει error η αντλία λόγο μικρού όγκου νερού.

Οι αντλίες θέλουν ειδικά μπόιλερ με μεγάλη επιφάνεια σερπατίνας.

Οπότε τι μπορώ να κάνω; το αφήνω έτσι όπως είναι ή υπάρχει κάποια λύση; αν το αφήσω ως έχει θα έχω υψηλότερη κατανάλωση από όλο αυτό και αν πόσο (στο περίπου εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Gantem said:

Οπότε τι μπορώ να κάνω; το αφήνω έτσι όπως είναι ή υπάρχει κάποια λύση; αν το αφήσω ως έχει θα έχω υψηλότερη κατανάλωση από όλο αυτό και αν πόσο (στο περίπου εννοείται)

αυτό δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς

το πιο μεγάλο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι τα ΖΝΧ θα φτάνουν με το ζόρι τους 40 βαθμούς και αυτό μόνο τις πολύ κρύες μέρες που η αντιστάθμιση θα "λέει" στην ανλία να δουλέψει κοντά στους 47

ίσως πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να έχεις τα νερά 50-55

αλλιώς θα ανάβεις έστω και λίγο το ρευμα για να ζεσταθεί ικανοποιητικά ο θερμοσίφωνας

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το καλύτερο είναι να το κάνεις σωστά. Μπόιλερ μεγάλης ποσότητας με εναλλάκτη για αντλία, 3οδη, εφεδρική αντίσταση. Η αντλία θα μπορεί να παράγει ΖΝΧ ακόμα και όταν δεν είναι περίοδος θέρμανσης γιατί θα είναι σε ξεχωριστό, δικό του κύκλωμα. Ορίζεις προγράμματα ΖΝΧ, παράδειγμα κάθε βράδυ στις 01.00 (που δεν είναι μεγάλες οι ανάγκες θέρμανσης) να παράγει ζεστό νερό στους 45, το οποίο μπορείς να βρεις το πρωί. Ή αν δεν συνηθίζεις ντους το πρωί, μπορείς να το βάλεις πχ κάθε μεσημέρι πχ 13.00-14.00, που θα λείπεις και δεν θα έχει και πολύ κρύο έξω = καλό COP. 
Από τη στιγμή που είναι μικρό το boilerάκι και σε εσωτερικό χώρο, δεν θεωρώ ότι θα επιβαρύνει και πάρα πολύ, αλλά με τις χαμηλές θερμοκρασίες θα έχεις αυτό που είπε ο @kostasinjeyan, δεν θα μπορεί να σου αποδώσει πολύ ζεστό νερό. Ενώ η χρήση 3οδης με πρόγραμμα από την αντλία, αυξάνει προσωρινά την θερμοκρασία του νερού της αντλίας στους 55-60, ζεσταίνει το ΖΝΧ μέχρι τους 45 γρήγορα και μετά γυρίζει στην θερμοκρασία των 33-45 για θέρμανση. Αλλά με αυτές τις θερμοκρασίες για θέρμανση, θα έχεις χλιαρό νερό στον θερμοσίφωνα. Αν είσαι σαν κι εμένα που είμαι ΟΚ με χλιαρό εντάξει, αν όμως είσαι σα τη γυναίκα μου που το πάει στο όριο του εγκαύματος θα απογοητευτείς και θα λες ότι φταίει η αντλία, τι καλά που ήμουν με τον ξυλολέβητα :)

Edited by mechpanos
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.