Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, seath36 said:

Α εννοείς δε φαίνεται στο remote?

Όχι στο εσωτερικό remote δεν άλλαξε κάτι. Η λειτουργία της πάντως είναι διαφορετική με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα. Καταρχήν είναι πιο αθόρυβη στο συμπιεστή , αρκετά θα έλεγα και δουλεύει σχεδόν πάντα στο ρελαντί μέχρι στιγμής δε μου έχει δουλέψει στο peak .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, AGeorge80 said:

Όχι στο εσωτερικό remote δεν άλλαξε κάτι. Η λειτουργία της πάντως είναι διαφορετική με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα. Καταρχήν είναι πιο αθόρυβη στο συμπιεστή , αρκετά θα έλεγα και δουλεύει σχεδόν πάντα στο ρελαντί μέχρι στιγμής δε μου έχει δουλέψει στο peak .

Πολύ ενδιαφέρον. Θα ρωτήσω τον δικό μου όταν έρθει για συντήρηση. Ο θόρυβος είναι κάτι που με ενοχλεί και εμένα. Αν και φέτος δεν έχει δουλέψει ακόμα. Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου λύσει κάποιος μια απορία; Όταν λέμε ότι ινβερταρει μια αντλία σημαίνει ότι ο ανεμιστήρας της δουλεύει συνεχώς;;; γιατί εμένα ανάβει και σταματάει και την έχω βαλει στο auto με αντιστάθμιση στα δικά μου νούμερα... επίσης χαμήλωσα τη μέγιστη θερμοκρασία νερου στο 43, γιατί ήταν φούρνος μέσα στο σπιτι και τώρα έχει 23βαθμους, φταίει μήπως αυτό;;; επίσης μπορούμε να δούμε την ένδειξη για το πόσο καταναλώνει η lg από τον αισθητήρα;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gantem said:

Μπορεί να μου λύσει κάποιος μια απορία; Όταν λέμε ότι ινβερταρει μια αντλία σημαίνει ότι ο ανεμιστήρας της δουλεύει συνεχώς;;; γιατί εμένα ανάβει και σταματάει και την έχω βαλει στο auto με αντιστάθμιση στα δικά μου νούμερα... επίσης χαμήλωσα τη μέγιστη θερμοκρασία νερου στο 43, γιατί ήταν φούρνος μέσα στο σπιτι και τώρα έχει 23βαθμους, φταίει μήπως αυτό;;; επίσης μπορούμε να δούμε την ένδειξη για το πόσο καταναλώνει η lg από τον αισθητήρα;;

Ινβερτάρει σημαίνει ότι λειτουργεί συνεχώς ο συμπιεστής, επομένως και ο ανεμιστήρας, αλλά σε χαμηλές στροφές.

Έχει να κάνει αρχικά αναλόγως τη ρύθμιση, αν πχ έχεις ορίσει να παρακολουθεί την θερμοκρασία δωματίου και επιθυμητη θερμοκρασια 22 και τώρα έχεις 23, λογικό είναι να κλείνει η αντλία. 

Όσο για την κατανάλωση, για να την βλέπεις από το χειριστήριο θέλει έξτρα module.
Αλλιώς εξωτερικό μετρητή

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, kostasinjeyan said:

Ινβερτάρει σημαίνει ότι λειτουργεί συνεχώς ο συμπιεστής, επομένως και ο ανεμιστήρας, αλλά σε χαμηλές στροφές.

Έχει να κάνει αρχικά αναλόγως τη ρύθμιση, αν πχ έχεις ορίσει να παρακολουθεί την θερμοκρασία δωματίου και επιθυμητη θερμοκρασια 22 και τώρα έχεις 23, λογικό είναι να κλείνει η αντλία. 

Όσο για την κατανάλωση, για να την βλέπεις από το χειριστήριο θέλει έξτρα module.
Αλλιώς εξωτερικό μετρητή

Πώς μπορώ να κάνω να ινβερταρει δηλαδή;;στην

-ρυθμιση θερμοκρασία θέρμανσης αέρα το εγώ βάλει 19-24(δεν πάει πιο κάτω από το 24 και δεν ξέρω γιατί)

- επιθυμητή θερμοκρασία νερού 30-43

- στην αυτόματη λειτουργία το έχω βάλει θέρμανση

- εξωτερική θερμοκρασία -10 με 20

Και θέρμανση στόχου στους -10 43 και στους 20 βαθμούς 30

Νερό θέρμανσης υστέρησης -0,5 με off 1,5

Και αέρας δωματίου στέρησης το ίδιο

Τι μπορώ να αλλάξω αν μπορεί κανείς να βοηθήσει γιατί κάνει start stop όλη την ώρα;

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Gantem said:

Πώς μπορώ να κάνω να ινβερταρει δηλαδή;;στην

-ρυθμιση θερμοκρασία θέρμανσης αέρα το εγώ βάλει 19-24(δεν πάει πιο κάτω από το 24 και δεν ξέρω γιατί)

- επιθυμητή θερμοκρασία νερού 30-43

- στην αυτόματη λειτουργία το έχω βάλει θέρμανση

- εξωτερική θερμοκρασία -10 με 20

Και θέρμανση στόχου στους -10 43 και στους 20 βαθμούς 30

Νερό θέρμανσης υστέρησης -0,5 με off 1,5

Και αέρας δωματίου στέρησης το ίδιο

Τι μπορώ να αλλάξω αν μπορεί κανείς να βοηθήσει γιατί κάνει start stop όλη την ώρα;

 

Καταρχήν μην το έχεις δεδομένο ότι θα ινβερτάρει.

Η  ρυθμιση θερμοκρασία θέρμανσης αέρα και η επιθυμητή θερμοκρασία νερού δεν έιναι στόχος, είναι στην ουσία το εύρος που επιτρέπεις να μπορεί να επιλεγεί ως στόχος.

Σημαντικό είναι το τι έχεις επιλέξει ως στόχο

Νερό

Αέρα

ή Αέρα και νερό

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kostasinjeyan said:

Καταρχήν μην το έχεις δεδομένο ότι θα ινβερτάρει.

Η  ρυθμιση θερμοκρασία θέρμανσης αέρα και η επιθυμητή θερμοκρασία νερού δεν έιναι στόχος, είναι στην ουσία το εύρος που επιτρέπεις να μπορεί να επιλεγεί ως στόχος.

Σημαντικό είναι το τι έχεις επιλέξει ως στόχο

Νερό

Αέρα

ή Αέρα και νερό

Ναι συγνώμη ξέχασα να το αναφέρω, μόνο νερά το έχω, έτσι μου είπαν

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Gantem said:

Ναι συγνώμη ξέχασα να το αναφέρω, μόνο νερά το έχω, έτσι μου είπαν

Άρα καταρχήν ότι και αν έχεις ορίσει για αέρα δεν παίζει κανένα ρόλο.

Τώρα για να κλείνει σημαίνει ότι πιάνει τον στόχο

Ίσως βέβαια και με αυτές τις εξωτερικές θερμοκρασίες που έχουμε αυτή την περίοδο να μην είναι το καλύτερο παράδειγμα για ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kostasinjeyan said:

Άρα καταρχήν ότι και αν έχεις ορίσει για αέρα δεν παίζει κανένα ρόλο.

Τώρα για να κλείνει σημαίνει ότι πιάνει τον στόχο

Ίσως βέβαια και με αυτές τις εξωτερικές θερμοκρασίες που έχουμε αυτή την περίοδο να μην είναι το καλύτερο παράδειγμα για ρυθμίσεις.

Καλύτερα είναι αέρας μαζί με νερό δηλαδή; ναι είναι λίγο περίεργος ο καιρός είναι αλήθεια...και το σπίτι καλά μονωμενο...αλλά σκέψου ότι το είχα βάλει στο 37με47 τα νερά και είχε πάει 24 και έβαζες μέσα...τώρα τα έριξα 30με43 και μου λέει ο πατέρας μου κλειστό δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Gantem said:

Καλύτερα είναι αέρας μαζί με νερό δηλαδή; ναι είναι λίγο περίεργος ο καιρός είναι αλήθεια...και το σπίτι καλά μονωμενο...αλλά σκέψου ότι το είχα βάλει στο 37με47 τα νερά και είχε πάει 24 και έβαζες μέσα...τώρα τα έριξα 30με43 και μου λέει ο πατέρας μου κλειστό δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ 

στην περίπτωση σου είτε θα βάλεις και αέρα ώστε να κόβει όταν πιάσει πχ εσωτερική 21

ή θα χαμηλώσεις κι άλλο τα νερά για την εξωτερικη που έχεις τώρα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.