Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 869
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, giannis95 said:

Καλησπέρα παιδιά εμένα είναι LG therma v 12 kw με αντλία νερού στο 60% δεν δουλεύει πότε Inverter.στο 75=με 80% την έχω δει πολύς φορές να ινβερταρι. Ρυθμίσεις έχω θέρμανσης αέρα 18/24

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού 34/50

Εξωτερική για λειτουργία Auto -5/+20

Εσωτερική για λειτουργία Auto 19-23

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού για λειτουργία Auto 34/50. Εσάς ινβερταρι και με χαμηλότερη ταχύτητα κυκλοφορητή??

Την έχω βάλει στο 55% και ινβερτάρει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, giannis95 said:

Υπάρχει δυνατότητα να κάνουμε Update το λογισμικό στο νέο 3066 που γράφει και καταναλώσεις? 

Αν ξεκουμπώσεις το πληκτρολόγιο από τη βάση θα δεις μια υποδοχή για καρτούλα micro sd.

Λογικά θα πρέπει να γίνεται από εκεί το update, το οποίο βέβαια θα πρέπει να βρούμε και να κατεβάσουμε. 

Επίσης δεν γνωρίζω και τα βήματα (κλείσιμο της αντλίας; reset; κλπ). Αν κάποιος φίλος γνωρίζει και έχει την καλωσύνη ας μας ενημερώσει.

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Κάτοχος LG ThermaV  HM091M που δεν έχω καταφέρει να την κάνω να  δουλέψει ως inverter.

Ο εγκαταστάτης μου έβαλε και εξωτερικό θερμοστάτη ώστε να "μπορώ να την ανοίγω και κλείνω", αναρωτιέμαι μήπως εμποδίζει την λειτουργεία σε αντιστάθμιση. Μήπως γνωρίζετε;

0-02-05-ea38826ebdbbe55f7be8cfd57a45c754cffdafe02823c484b19a1df762d35526_53d0a2b3cad8a8c7.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sso said:

 

Σώματα έχεις? Και κάτι ακόμα εμένα όταν δουλεύει ινβερτερ πρέπει να δουλέψει μια δύο μέρες όταν την ξεκινάω κ μετά ινβερταρι όταν το κάνει.εσενα μπενει άμεσος αν την βάλω στο 55 μετά έχει μεγάλο ΔΤ εμένα.Επισης αν θέλω μετά να το βάλω στον +2 για ν ανεβαση ανεβάζει κ κόβει μετά δουλεύει πάλι για αρκετή ώρα start stop

Link to comment
Share on other sites

Ναι σώματα καλοριφέρ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω αφήσει να λειτουργεί συνεχόμενα για 2-3 ημέρες με τις ίδιες ρυθμίσεις. Συνέχεια αλλάζω κάτι όταν βλέπω τα start / stop.

Επειδή έχω τον εξωτερικό θερμοστάτη δεν έχω δοκιμάσει αρκετά ως αισθητήριο τον "Αέρα" στην αντιστάθμιση, διαλέγω "Νερό" χωρίς αποτέλεσμα.

Την αντλία την έχετε σε συνεχόμενη λειτουργία ή 2 λεπτά On & 1 λεπτό off;

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, kostas_udo said:

Ναι σώματα καλοριφέρ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω αφήσει να λειτουργεί συνεχόμενα για 2-3 ημέρες με τις ίδιες ρυθμίσεις. Συνέχεια αλλάζω κάτι όταν βλέπω τα start / stop.

Επειδή έχω τον εξωτερικό θερμοστάτη δεν έχω δοκιμάσει αρκετά ως αισθητήριο τον "Αέρα" στην αντιστάθμιση, διαλέγω "Νερό" χωρίς αποτέλεσμα.

Την αντλία την έχετε σε συνεχόμενη λειτουργία ή 2 λεπτά On & 1 λεπτό off;

 

 

2ον 1 οφ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giannis95 said:

Σώματα έχεις? Και κάτι ακόμα εμένα όταν δουλεύει ινβερτερ πρέπει να δουλέψει μια δύο μέρες όταν την ξεκινάω κ μετά ινβερταρι όταν το κάνει.εσενα μπενει άμεσος αν την βάλω στο 55 μετά έχει μεγάλο ΔΤ εμένα.Επισης αν θέλω μετά να το βάλω στον +2 για ν ανεβαση ανεβάζει κ κόβει μετά δουλεύει πάλι για αρκετή ώρα start stop

Σώματα.

Η LG θέλει λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί σε νέες ρυθμίσεις. Αστην σε όποια ρύθμιση θέλεις 2-3 μέρες. Μην αλλάζεις συχνά και θα προσαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, giannis95 said:

Καλησπέρα παιδιά εμένα είναι LG therma v 12 kw με αντλία νερού στο 60% δεν δουλεύει πότε Inverter.στο 75=με 80% την έχω δει πολύς φορές να ινβερταρι. Ρυθμίσεις έχω θέρμανσης αέρα 18/24

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού 34/50

Εξωτερική για λειτουργία Auto -5/+20

Εσωτερική για λειτουργία Auto 19-23

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού για λειτουργία Auto 34/50. Εσάς ινβερταρι και με χαμηλότερη ταχύτητα κυκλοφορητή??

Οι ενδείξεις είναι από το χειριστήριο της lg... μάλλον είναι ανάλογα το firmware...εγώ έχω το 3066 και μου τα δείχνει...εγώ στο 60% απόδοση και ινβερταρει... δοκιμάστε να βάλετε τα νερά υστέρησης στο -2+4... Εμένα από την μέρα που τα έβαλα δεν κάνει start stop και παίζει με 0,4 και 0,5 kw με συνεχόμενη λειτουργία και καταναλώσεις γύρο στις 12με15 την μέρα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.