Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωαναφορά χαρτών σε AutoCAD


aer

Recommended Posts

Λοιπόν Γιώργο.

 

Ξαναπροσπάθησα πάλι.Δεν θυμάμαι το μήνυμα που μου βγαζε χθές.

 

Το μήνυμα που βγάζει έχει να κάνει με μνήμη.Σα να μην του φτάνει δηλαδή."Fatal error no memory".

Aυτό μου το βγάζει μετά απο την εξής διαδικασία:

1)εισάγω ένα tiff μεγέθους περίπου 1.5mb, ένας χάρτης σκαναρισμένος

2)καθαρίζω το χάρτη απτα ασχετα πιξελς,τον cropάρω.

3)τον φέρνω στις πραγματικές διαστάσεις. Εδώ κάτι παίζει...

Δηλαδή ο χάρτης π.χ. απο μήκος κατά Χ 905 γίνεται 4500, και κατά Ψ 496 γίνεται 3000.

 

Αυτό προφανώς,μεγαλώνει κατα πολύ την εικόνα.

 

Σ'αυτή τη φάση,δοκίμασα να κάνω export την εικόνα.Την κάνει μια χαρά.Το αποτέλεσμα ένα tiff των 6 περίπου mb.

ΕΑΝ όμως πάω να σώσω το dwg δυστυχώς μου πετάει το fatal error μήνυμα.

 

Το περίεργο είναι πως, έχω 4GB ram, 3.3GB διαθέσιμα ελέω 32bit λειτουργικού και όταν πάω να σώσω το dwg έχω ελεύθερα άλλα 1.3GB περίπου...

Ε πως γίνεται να μου βγάζει σφάλμα μνήμης;

 

Περιμένω τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν θα κάνεις export, κάνε και export world file. Σβήσε τη εικόνα από το drawing και κάνε εισαγωγή τη νέα σου με το world file. Δοκίμασε να σώσεις το dwg..

2) Δοκίμασε το ίδιο και με άλλες μορφές εικόνας (πχ jpg,png...). Ίσως βγάλεις κάποια άκρη

 

Ένα καλό προγραμμα freeware ειναι το IrfanView για να "παιξεις" με τα φορματ των εικόνων.

Το οτι είναι η εικόνα σου σε μορφή tiff, δε "λέει" πολλές πληροφορίες.Π.χ. τι συμπίεση έχει;

http://en.wikipedia.org/wiki/Tagged_Image_File_Format

 

 

edit: Νομίζω ότι το σφάλμα έχει να κάνει με τα dpi της εικόνας.Το παραπάνω πρόγραμμα σου δίνει τη δυνατότητα να το αλλάξεις

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχαριστώ ξανά για την απάντηση.

Απ΄τον εγωισμό μου και μόνο μέχρι τέτοια ώρα προσπαθώ να βρώ άκρη γιατί έχω νευριάσει αρκετά.

Κατέληξα στην εξής διαδικασία.Σε κάθε βήμα κάνω export την εικόνα επιλέγοντας να συνδέει το dwg με το κάθε καινούργιο tif.

Το πρόβλημα εμφανιζόταν στην εντολή rubbersheet.Επέλεγα ΟΛΑ τα σημεία του κανάβου, αλλά όπως φαίνεται δε τα "σηκώνει" αυτά το Autocad.

Εντέλει επιασα μόνο τα περιμετρικά σημεία του χάρτη/κανάβου, με πολύ καλά αποτελέσματα!

Εβαλα πάνω κομμάτια διανομής που χω φτιάξει απο ορόσημα και δε πίστευα πως καθόντουσαν τόσο καλά.

Επειδή όμως ένας "φτιαγμένος" πλεον χαρτης σε dwg με raster μέσα είναι ασήκωτο απ'το πρόγραμμα, δε πιστεύω πως θα δουλέψει με 9 ακόμη χάρτες ταυτόχρονα...Ουτε για αστείο.

Με ποιό τρόπο λοιπόν μπορώ να μετατρέψω τα διορθωμένα tif σε vector ;

 

Έχει κάποιο αυτοματοποιημένο τρόπο το raster design; διότι γραμμή γραμμή με το "χέρι" πραγματικά δεν προβλέπεται,αιώνες θα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και πολλά λογισμικά raster to vector.παλιά είχα δοκιμάσει διάφορα demo αλλα παει καιρός και δεν θυμάμαι ποιο με κάλυψε.

ψάξτο στο google.

παντως νομίζω και το raster έχει καποιον ημι-αυτόματο τρόπο για ψηφιοποίηση-κατι σαν το ArcGIS.

Πάντως θέλει πολλη δουλειά,δεν γινεται τίποτα αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δοκίμασα μερικά freeware που βρήκα, αυτές τις μέρες (πριν κάνω το πόστ) αλλά απ'οτι κατάλαβα, αν δε το κάνεις με το "χέρι" δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Κατέληξα να τα ψηφιοποιήσω με το raster design,αν και οπως είπες,θέλει πολύ χρόνο.

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής.Αφού έχω ανοικτό το dwg με το raster μεσα σε σωστή κλιμακα (1:1),rotated,rubbersheeted, προσπαθώ να ψηφιοποιήσω.

Ομως,ελέω του μεγέθους προφανώς και των δεδομένων, δε panάρει γρήγορα και η εντολή vectorize κολλάει το πρόγραμμα.

Εν ολίγοις σε τέτοιο μέγεθος δε μπορώ να το "δουλέψω".

 

Το κάνετε με κάποιο άλλο τρόπο εσείς ,μήπως κάνω κάτι με διαφορετική σειρα; Δε μπορώ να χωνέψω πως αυτός ο Η/Υ που έχω να μην μπορεί να κάνει τέτοια εργασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιώργο,θα το αφήσω σαν έσχατη λύση.Ξόδεψα ώρες για να διαβάσω 5-10 πράγματα για το raster design και αν αφήνω το ένα πρόγραμμα και πιάνω το άλλο,δε θα κάνω τίποτε στο τέλος.

Θα βάλω τα win 7 64bit τώρα,όπως προτείνει η Autodesk με το autocad/raster 64μπιτα και βλέπω.

Τα κολλήματα που τρώει θαναι ή απο περιορισμό λειτουργικου (32μπιτ) ή απο προβληματικά Modules ram, που το θεωρώ απίθανο,μιας και δεν έχω προβλημα σε τίποτε άλλο.

Θα περιμένω μήπως και ο έτερος Γιώργος έχει να προσθέσει κάτι και βλέπουμε.

----------------------------------------------------------------------

Χμμ δε μπορώ να κάνω edit στο πάνω,οπότε ξανα-ποστάρω.

 

Εντέλει έβαλα σε ένα άλλο δισκο, τα win 7 64bit και τα αντίστοιχα autocad/raster design.Τώρα μάλιστα.

Ολα λειτουργούν στην εντέλεια.4GB φτάνουν,αλλά επι την ευκαιρία θα προσθέσω λίγα ακόμη.

Απλώς έχω κάποια θέματα,πχ όπως οταν σβήνω δεδομένα απ'το ράστερ δε σώζει το ραστερ,αλλά το κάνω export/link με το dwg.

Πάντως πραγματικά θέλει πολλές ώρες δουλειάς για να γίνει σωστό vector.Μόνο τους αριθμούς χωραφιού να μετατρέψεις με την εντολή (δεν βρήκα κάτι μαζικό) είναι απίστευτο χασομέρι.

Ευχαριστώ συνάδελφοι για την βοήθεια σας.Αν έχετε να μου δώσετε καμμιά συμβουλή/τρικ για να επιταχυνθεί η διαδικασία, ευπρόσδεκτα.

 

---------------------------------------------------------------------

Λοιπόν θα ήθελα τις συμβουλές σας πάνω στην εντολή rubbersheet.Εχω πχ ένα 5ρι ΓΥΣ με συν/μες στις κορυφές του.

Εαν εκτελέσω την εντολή σύμφωνα με εκείνες τις κορυφές, χαλάει πολύ ο κάναβος μέσα.

Εαν πάλι εκτελέσω την εντολή τσιμπώντας ΟΛΑ τα σημεία,και τα εξωτερικά και του κανάβου,τότεο κάναβος σχεδον τελειοποιείται αλλά οι κορυφές "φευγουν" πολύ.

Κάποια συμβουλή ;

 

Υ.Γ. το κακό είναι πως με φευγάτες κορυφές, δε μπορώ να κολλήσω το ένα 5ρι στο άλλο, ή τη μια διανομή στην άλλη.

 

έέέέφτασε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δείχνει οτι ίσως έκανες λάθος εκτίμηση για τις συντεταγμένες του περιγράμματος του φύλλου ή ότι το φύλλο γράφει λάθος συντεταγμένες για το περίγραμμα ή ότι ο χάρτης σου είναι παραμορφωμένος μόνο κοντά στο περίγραμμα. Πιθανολογώ το πρώτο. Δες προσεκτικά τις άκρες του φύλλου και τις συντετγμένες αν είναι Ηαττ προβολικές ή φ,λ ΄και τα σχετικά.

 

Δοκίμασε όλα τα εσωτερικά σημεία και κάποια/ες από τις κορυφές του φύλλου. Επίσης μπορείς να αποφύγεις αρχικά το RUbbersheet για να καταλάβεις ποιά μέρη της εικόνας είναι προβληματικά αν ορισεις τα units του σχεδίου σου ως μέτρα και εισάγεις την εικόνα με κλίμακα 1:5000 θα την φέρει σε real size. Έτσι ταυτίζοντας κάποια από τα σημεία του καννα΄βου θα δεις τι συμβαίνει γύρω. Works always

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε atsimeri,

 

Οι συν/νες σε κάποια φύλλα, αναγράφονται σε Hatt.Σε άλλα φύλλα πάλι είναι στο ελληνικό σύστημα Bessel φ,Δλ.

Τα έχω ελέγξει,μιας και σε αρκετά 5ρια αναγράφονται αμφοτερες οι συν/νες και με μετατροπή στο Coords εχουν 0.01μ απόκλιση.

Πάει αυτό το θέμα.

Όπως πολύ σωστά ανέφερες, πρέπει να βρούμε ποιά σημεία "κλωτσάνε".

Κάνω ήδη ακριβώς αυτό που μου προτείνεις.

Δηλαδή φτιάχνω έναν κάνναβο σε πραγματικές διαστάσεις, φέρνω και τον χάρτη σε πραγματικές διαστάσεις και βάζω το ένα πάνω στο άλλο.

Το θέμα ειναι το εξής: εκ κατασκευής οι χάρτες, έχουν αποκλιση λόγω καμπυλότητας. Συνεπώς, τα νότια Χ με τα βόρεια Χ (πανω κατω του χαρτη) έχουν 2-3 μέτρα διαφορά. Το θέμα ειναι πως το πρόγραμμα δε το λαμβάνει αυτό υποψιν.

 

Αυτό που μας καίει είναι το εξής, όπως το βλέπω εγώ.Πρέπει πάντα να συνορθώνονται τα εξωτερικα σημεία του χάρτη,αλλιώς δε γίνεται να ενωθούν με τους γύρω χάρτες.Συνορθώνοντας διπλανά 5ρια, αυτό το πρόβλημα φαίνεται πεντακάθαρα...

Ακόμη και κάνοντας αρχικά scale, βλέπεις πως τα Χ, πάνω κατω του χάρτη δεν "ερχονται" ελέω καμπυλότητας φυσικά, ενώ τα Ψ σε κάθε πλευρά είναι σχεδόν ίδια με μηδαμινή αποκλιση.

Εχω κάνει και το άλλο σα δοκιμή.

Επειδή εχω αρκετά κομμάτια διανομής, τα εχω βάλει πάνω στο 5ρι και κανοντας διαδοχικά rubbersheet βλέπω τι ταιριάζει και τι όχι. Αλλά αυτό δε μπορεί να γίνει σε όλα τα 5ρια.

Επισης σε 5ρι, επελεξα να το συνορθώσω με βάση τα σημεία του κανάβου και τα τριγωνομετρικά που εχει πάνω,αλλα κλωτσάνε πολύ τα εξωτερικά σημεία του κανάβου και δεν "κολλάει" με διπλανούς.

Σιγουρα καταλαβαινω πως τέλεια δουλειά δε μπορεί να γίνει,όπως και να έχει.

 

Συγνώμμη για το μέγεθος του ποστ.

 

Υ.Γ. ευχαριστώ κυρ Doom.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.