Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Drone UAV φωτογραμμετρία


jojo

Recommended Posts

50 λεπτά πριν, curzondax said:

Ήρθε πάλι ο καταιγισμός αρνητικών βαθμολογιών προς εμένα από τοπογράφους χωρίς θάρρος της γνώμης.

Πείτε τι ακριβώς εννοείτε. Τα "thumbs down lol" αφήστε τα στο instagram.

Θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις το σχολιασμό θετικών ή αρνητικών ψήφων. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει χρήση της φήμης όπως ο ίδιος κρίνει. Μέχρι τώρα δεν έχουμε διαπιστώσει κάποια κατάχρηση αρνητικής φήμης εις βάρος σου.

Θα μου επιτρέψουν επίσης οι συνάδελφοι να πω ότι δεν χρειάζεται να βάζουν (καλοπροαίρετα το κάνουν) θετικές ψήφους  χωρίς λόγο, μόνο και μόνο να μην επέλθει κάποια στενοχώρια, διότι έτσι καταστρατηγείται ο θεσμός και το νόημα θετικής ψήφου-αξιολόγησης σε μια σημαντική και άρτια από πλευράς περιεχομένου δημοσίευση.

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σε ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που έχετε ξεκινήσει και ακόμη και σε εμάς, που δεν έχουμε την ειδικότητα να καταλάβουμε τα πάντα από όσα αναφέρετε, αποδεικνύεται πολύ καλό θέμα και προσωπικά σας διαβάζω.

Επιστροφή εντός θέματος λοιπόν και συνεχίζουμε χωρίς άλλα -εκτός θέματος-σχόλια.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@topoenv

Μου έκανες ζημιά...Όλη μέρα διαβάζω για το geotagging και pattern recognition! Νομίζω όμως ότι έχεις δίκιο για το πως "ανακατασκευάζει" την εικόνα το πρόγραμμα.

Ο ομότιμος πλέον καθηγητής Α. Δερμάνης, έγραψε αυτήν την εργασία, που μάλλον είναι κοντά στην λογική SfM

https://www.topo.auth.gr/main/images/pdf/TOMOS_KALTSIKIS/07_Dermanis.pdf

Αν σου πέφτει λίγο δύσπεπτη, εδώ είμαστε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ανέφερα το geotagging στην περίπτωση λυμένων ΡΡΚ μετρήσεων. Οι φωτογραφίες έχουν ήδη ένα ΧοΥοΖο με ακρίβεια "gps χειρός" και μετά την επίλυση του αρχείου (ξεχατανακαρισμένου) να έχεις ENU,XYZ,φλ για geotagging των τιμών τους στο ΧοΥοΖο για κάθε φωτογραφίας. Θέλει ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχή στα προβολικά που χρησιμοποιείς (σε κάθε βήμα) και στο γεωειδές αλλιώς φευγεις και χαμπάρι δεν παιρνεις. Δεν προτείνω rtklib

Edited by jojo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, jojo said:

ανέφερα το geotagging στην περίπτωση λυμένων ΡΡΚ μετρήσεων. Οι φωτογραφίες έχουν ήδη ένα ΧοΥοΖο με ακρίβεια "gps χειρός" και μετά την επίλυση του αρχείου (ξεχατανακαρισμένου) να έχεις ENU,XYZ,φλ για geotagging των τιμών τους στο ΧοΥοΖο για κάθε φωτογραφίας. Θέλει ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχή στα προβολικά που χρησιμοποιείς (σε κάθε βήμα) και στο γεωειδές αλλιώς φευγεις και χαμπάρι δεν παιρνεις. Δεν προτείνω rtklib

Ορθό. Πρακτικα με το ΡΡΚ λύνεις στατικά, έχονας πρατηρησεις δευτερολέπτου. Ε΄σύ λύνεις με εμπορικό πρόγραμμα εταιρείας ;

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καν δευτερόλεπτου αρχηγέ, ειναι 200ms το κάθε ένα!! και φυσικά το λύνω με εμπορικό αγορασμένο λογισμικό (να ναι καλά το αφεντικό της εταιρίας που μας διαβάζει συχνά εδώ μέσα και που μου το πρότεινε). Άσε που έφαγα 2 μέρες να μου δουλέψει το hasp γιατί ο Bill Gates μου έβαλε ένα update στα win10 χωρίς να με ρωτήσει και δεν το αναγνώριζε

Εσύ ξέρω σου αρέσει του κολλητού χαχαχαχαχ

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, jojo said:

δεν είναι καν δευτερόλεπτου αρχηγέ, ειναι 200ms το κάθε ένα!! και φυσικά το λύνω με εμπορικό αγορασμένο λογισμικό

Προς επιβεβαίωση, δες και αυτό το paper.

isprsarchives-XXXVIII-1-C22-131-2011.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, jojo said:

δεν είναι καν δευτερόλεπτου αρχηγέ, ειναι 200ms το κάθε ένα!! και φυσικά το λύνω με εμπορικό αγορασμένο λογισμικό (να ναι καλά το αφεντικό της εταιρίας που μας διαβάζει συχνά εδώ μέσα και που μου το πρότεινε). Άσε που έφαγα 2 μέρες να μου δουλέψει το hasp γιατί ο Bill Gates μου έβαλε ένα update στα win10 χωρίς να με ρωτήσει και δεν το αναγνώριζε

Εσύ ξέρω σου αρέσει του κολλητού χαχαχαχαχ

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!Ξέρεις ότι έχω κόλλημα αν τα λογισμικά αναγνωρίζουν τις κεραίες και παίρνουν τις σωστές τιμές για το καλιμπράρισμα...

Δεν μου λές, είναι L1+L2?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, topoenv said:

Προς επιβεβαίωση, δες και αυτό το paper.

isprsarchives-XXXVIII-1-C22-131-2011.pdf

Ωραίος...

Βρήκε τίποτα σχετικά με την μη χρήση φωτοσταθερών; έχουμε δίκιο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη με βάλεις μόνο να τα λύσω με Μπερνίζ.

Θα το κάνω μελλοντικά.

Είναι το phantom 4 rtk και είναι ντουαλ .

Αν θες σου στέλνω τον ταχανακα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.