Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατοχύρωση αμοιβής τοπογραφικού


Recommended Posts

Έχω αναλάβει να κάνω ένα τοπογραφικό για αποδοχή κληρονομίας και κατόπιν κατάτμηση και χάραξη μικρότερων οικοπέδων.

 

α) πως υπολογίζω την ελάχιστη αμοιβή; βάση της αρχικής έκτασης ή λόγω της οικοπεδοποίησης έχω κάποια προσαύξηση;

 

β) τι μπορώ να κάνω ώστε όταν κάποιος από τους ιδιοκτήτες των νέων οικοπέδων προβεί σε έκδοση οικοδομικής άδειας να μην χρειαστεί να πληρώσει ξανά αμοιβή τοπογραφικού; Μπορώ με καποιον τροπο να τον κατοχυρώσω; (αλλοιος φοβαμαι πως δεν θα δεχτεί ούτε ελάχιστη αμοιβή να πληρώσει, πόσο μάλλον ΦΠΑ και επειδη εγω τανζανιές δεν θέλω να κάνω φοβάμαι θα χάσω τη δουλεία!!!)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

η ελάχιστη αμοιβή υπολογίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις για σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων γιά έκδοση οικοδομικών αδειών

υπάρχουν ελέυθερα προγράμματα υπολογισμού, αλλά γίνεται εύκολα και σε excel

αν ψάξεις τα σχετικά άρθρα θα δεις ότι προβλέπεται ξεχωριστή αμοιβή γιά δαινομή επι χάρτου και εφαρμογή στο έδαφος,

όπως αναλυτικά μπορείς να διαβάσεις σε παρόμοια θέματα του φόρουμ θα πρέπει να ακολουθηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία

1.Πινάκιο αμοιβής

2.Αιτηση-έκριση απο το ΤΕΕ

3.Πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ,ΤΕΕ,ΦΕΜ

4.Κατάθεση αμοιβής σε λογαριασμό μηχανικού(σε εσένα δηλαδή) στην Εθνική Τράπεζα (τα παίρνεις πίσω μετά 15 ημέρες)

σε διαφορετική περίπτωση που θα διαπραγματευτείς άλλη τιμή ενημέρωσε τους πελάτες σου ότι σε περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας θα υπάρξει επιβάρυνση σύμφωνα με τα τιμολόγια που θα ισχύουν τότε φυσικά γιά κάθε ξεχωριστό οικόπεδο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε

Συμφωνώ με τον Θεοχάρη.

Να συμπληρώσω ότι η εργασία της κατάτμησης δεν αμείβεται από τον κώδικα αμοιβών του ΤΕΕ. Γενικά καλό είναι το τοπογραφικό της κατάτμησης να θεωρηθεί από την Πολεοδομία, οπότε θα ακολουθήσεις τις παραπάνω οδηγίες.

Οι αμοιβές του ΤΕΕ είναι οι ελάχιστες. Να χρεώσεις παραπάνω από ότι θα βγάλει το ΤΕΕ (για την κατάτμηση που είναι πολύ σημαντική εργασία και νομικά επικίνδυνη.(αν βγάλει το ΤΕΕ 700€ εσύ αφού συμφωνήσεις με τον πελάτη θα πρέπει να πάρεις 700+€)

Και γενικά όταν το τοπογραφικό σου προσαρτάται σε συμβόλαιο ανεξάρτητα αν θα πάει στην Πολεοδομία, πρέπει να κόψεις απόδειξη υποχρεωτικά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδια!!! και γω περιπου ετσι το εκτιμουσα, αλλα εχω πελαγώσει με αυτά που βλέπω και ακουω απο τουσ γυρω μου!!!!

ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό είναι το τοπογραφικό της κατάτμησης να θεωρηθεί από την Πολεοδομία,

 

Ως τι θα το θεωρήσει η Πολεοδομία ? Δλδ μέσω ποιας διαδικασίας ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.