Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησίων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Όχι ότι κρύβεσαι της ευθύνης σου αλλά δεν είσαι ο κύριος ύποπτος.... βάλε την και άσε τον συμβολαιογράφο να κάνει ότι περιγραφή θέλει. ΕΣΥ μην αναγράψεις τίποτα τι είδους χώρος είναι ο καθένας.

Αν και πάλι δεν συμφωνώ.... γιατί σε ενδεχόμενη ερώτηση τι θα απαντήσεις ότι είναι αυτή η γραμμή???

Γιατί δεν το κάνουν με ιδιωτικό συμφωνητικό?? Πρέπει να είναι μεταγεγραμένο συμβόλαιο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τσου. εγω τουλάχιστον αυτό κάνω.

Δηλαδή grtopo αν σου έρθει ο καλός πελάτης σου και σου πει μου βγαλες την άδεια πήραμε διασπορά απο την ΕΠΑΕ βγάλε μου και ένα τοπογραφικό να το χωρίσω εσύ τι θα έκανες?

Είναι δύσκολη η θέση μας. Και περισσότερο του συμβολαιογράφου και του υποθηκοφύλακα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχει τύχει.... Αρνήθηκα να εμφανίσω γραμμή η οποία θα χώριζε το γήπεδο σε δύο τμήματα.

Όμως επειδή η πίεση ήταν ισχυρή.... αυτό που έκανα ήταν το εξής: Αφού έκανα τον υπολογισμό κα τη διανομή των δύο ίσων τμημάτων, στα άκρα της γραμμής διανομής έβαλα γράμματα όπως τα περιμετρικά που περιγράφουν το ακίνητο και στη συνέχεια έκανα hide τη γραμμή αυτή.

Οπότε οι ιδιοκτήτες και ο συμβολαιογράφος ήξεραν ότι η ΝΟΗΤΗ ευθεία (Κ,Π) χωρίζει το γήπεδο σε δύο τμήματα των 2253μ2 πχ και ο συμβολαιογράφος έκανε την μνεία στο συμβόλαιο περί αύλειου χώρου στο τοπογραφικό μου. ΑΛΛΑ εγώ γραμμή ΔΕΝ εμφάνισα και άρα ΔΕΝ έχω καμιά ευθύνη!!!!!!

Α!!! Καλό έεεεε???

Αντε να ποστάρω γρήγορα κάτι γιατί αυτή ήταν η 666 δημοσίευσή μου.... ΣΑΤΑΝΙΚΗ Ε?

Link to comment
Share on other sites

...667 ούφ!!

Γιατί ρε Πάνο άφησες τον κ@@@ σου εκτεθειμένο??? Εσύ τώρα (ΚΑΙ ο συμβολαιογράφος έχετε την ευθύνη). Ιδιοκτήτες ΚΑΙ το λαμόγιο ο Συμβολαιογράφος με πίεζαν να την εμφανίσω (ΕΙΔΙΚΑ ο συμβολαιογράφος).

ΑΡΝΗΘΗΚΑ κατηγορηματικά και τους είπα να πάνε σε άλλον να κάνουν τοπογραφικό (εγώ ήδη το είχα κάνει για την άδεια ΚΑΙ το είχα πληρωθεί) αν θέλουν να φαίνεται η γραμμή της κάθετης. ΜΟΝΟ έτσι θα τους το έδινα...... και συμφώνησαν.

 

Ε! όχι δεν θα με παρασέρνουν στο βούρκο της "παρανομίας" για 1000ευρώ.!!! και μετά στο συμβόλαιο να λέει ο συμβολαιογράφος ΄" ...σύμφωνα με το τοπογραφικό του τοπογραφου μηχ. Grtopo ..... κάθετη, χώρος αποκλειστικής χρήσης, ιδιοχρηστος χώρος, αύλειος χώρος.... χώρος για ραπανάκια του Α' ιδιοκτήτη.... κλπ, κλπ"

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ερμηνείας από συμβολαιογράφο και υποθυκοφύλακα.

Ο καθένας ερμηνεύει όπως θέλει.

Ο μηχανικός μπορεί να είναι...''ασχετος'' μη το πάρει κανένας προσωπικά...

και να γράψει ότι θέλει στο τοπογραφικό.

Ο συμβολαιογράφος και οι δικηγόροι που συνυπογράφουν ...υποτίθεται ελέγχουν την νομική πλευρά του συμβολαίου. Επομένως αν υπογράψουν σημαίνει ότι δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα.

Πάντως στην περιοχή μου από άλλους συμβολαιογράφους περνάει η αποκλειστική χρήση

από άλλους όχι.

Τα υποθυκοφυλάκεια τα δέχονται

Πολεοδομικό πρόβλημα δεν έχει δημιουργηθεί μέχρι τώρα.

Πάντως κανόνισε να υπάρχει άνετη πρόσβαση στα τμήματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω τον εξής προβληματισμό. Αυτός που είναι υπεύθυνος για το σύννομο μιας συμβολαιογραφικής πράξης δεν είναι ο συμβολαιογράφος και μόνο ? Την πράξη αυτός την συντάσσει. Εγώ ως μηχανικός "πιστοποιώ" τα μετρικά στοιχεία της ιδιοκτησίας και το αν είναι οικοδομήσιμη ή όχι.

 

Πάρτε την περίπτωση όπου γίνεται μια σύσταση , ο υποθηκοφύλακας κάνει αρνητική απάντηση και ο ιδιοκτήτης προσφεύγει στα δικαστήρια , δικαιώνεται μετά από πχ 1 χρόνο και τελικά γίνεται η μεταγραφή . Τι σημαίνει αυτό ? Οτι για ένα χρόνο είμαι παράνομος ?

Κι αν εγώ δεν κάνω το τοπογραφικό για την εκ πρώτης όψεως "παράνομη" σύσταση πως θα πάει ο άλλος στο δικαστήριο να δικαιωθεί ?

 

Κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.