Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτική ταρατσα & έξοδα Μόνωσης


giakar

Recommended Posts

Καλημέρα στη παρέα. 

Μενω στο τελευταίο όροφο μια πολυκατοικιας και ένα μεγάλο μέρος της ταράτσας (περίπου 50%) μου ανήκει σύμφωνα με τα σχέδια και η πρόσβαση είναι δυνατή μόνο μέσα από τη κατοικία μου. 

Σε περίπτωση που πραγματοποιήσω μόνωση (στεγανοποίηση και θερμομόνωση)  σε αυτό το κομμάτι τα έξοδα βαρύνουν μόνο εμένα η επειδή πρόκειται για κέλυφος της πολυκατοικίας διαμοιράζονται σε όλη τη πολυκατοικία; 

Ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

θα πας στον δικηγορο σου

θα διαβασει τον κανονισμο και θα σου εξηγησει  τι σημαινει "επεμβαση/εργασιες  σε κοινοχρηστα" και τους λογους για τους οποιους μπορει να γινει αλλα και υπο ποίους ορους και προυποθεσεις.

Το συνηθες ειναι οτι ο εχων την αποκλειστικη χρηση συμμετεχει κατα 50%

Αλλα, πρεπει να δειτε τα υπολοιπα που ανεφερα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρεται.

Θα σταθώ στο πρώτο κομμάτι του τίτλου του θέματος που είναι <<Ιδιωτική ταράτσα>> και ελπίζω  να μην είμαι off-topik.

Έχει ακούσει κάποιος ή έχει εμπειρία (για την ακρίβεια πρόβλημα στη δική μου περίπτωση) για ιδιωτική ταράτσα στο σύνολό της;

Για να είμαι περισσότερο σαφείς και κατανοητός, παραπέμπω το αρχικό μου ποστ από ένα  άλλο παρόμοιο, ας πούμε, νήμα του συγκεκριμένου forum.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/29758-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82/page/5/?tab=comments#comment-1033394

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαξε τπτ  απο τοτε που εθεσες το ερωτημα  για την "αποκλειστικη χρηση"

και σου απαντησε αναλυτικα ο διδονης.

Και δεν ειναι μονον η τοποθετηση του ηλιακού.

Ειναι και οι σωληνωσεις, οι οποίες απο καπου πρεπει να περασουν... Αρα θα απαιτηθει να γινουν εργασιες διατρησης και οδευσης σωληνωσεων μεσα απο κοινοχρηστα ή απο ιδιοκτησιες...

 Κατα τα λοιπα, υποτιθεται οτι εχεις ηδη μιλησει με τον δικηγορο σου...ο οποίος τι σου είπε?

[το ιδιο θεμα το εβαλες πριν λιγο και αλλου. Προφανως δεν  αλλαζει η απαντηση]

https://www.michanikos.gr/forums/topic/29758-αποκλειστική-χρήση-ταράτσας/?do=findComment&comment=1037940

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, dimitrism_1983 said:

..Θα σταθώ στο πρώτο κομμάτι του τίτλου του θέματος ....

 

17 λεπτά πριν, dimitris GM said:

....

[το ιδιο θεμα το εβαλες πριν λιγο και αλλου. Προφανως δεν  αλλαζει η απαντηση]....

 

dimitris 1983

Μη επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Αν δεν υπάρχει κάποιο νέο δεδομένο έχεις λάβει απαντήσεις όσο αυτές είναι εφικτές διαδικτυακά.

Μη θέτεις το ίδιο ερώτημα όπου βρεις και αλλού. Διαγράφηκε εκεί.

Φρόντισε να μη υποχρεωθούμε να διαγράψουμε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση και εγω εδω για να μην ανοιξω αλλο τοπικ; Εχω ρετιρε σε 6 οροφη πολυκατοικια.Η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη.Εχω προβλημα υγρασιας και φυσικα στην συνελευση δεν βγαζεις ακρη γιατι το θεμα μονωσης της ταρατσας δεν περναει ποτε απο την πλειοψηφια για να φτιαχτει.Η μια λυση ειναι να το κανω μονος μου αλλα ειναι κοροιδια γιατι κλασικα το παιζουν ''αφου δεν ειναι προβλημα δικο μας δεν μας νοιαζει εμας στον 2ο πχ που εχεις προβλημα εσυ''...Υπαρχει δευτερη λυση; Καπου ακουσα οτι κανεις καταγγελια στην Πολεοδομια και ερχοντε το βλεπουν και ''τραβανε αυτι'' και προειδοποιουν με προστημο αν δεν φτιαχτει γιατι επειρεαζει την στατικοτητα γενικα.Ισχυει οτι το κανουν αυτο οι Πολεοδομοι; Ισχυει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

κανενας απο την Πολεοδομια  δεν ερχεται και δεν τραβαει το αυτι...κανενος

Βλεπεις αν υπαρχει κανονισμος

και πας στον δικηγορο σου.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.