Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτημα για όργανο μετρησης ακτίνας καμπυλότητας δρόμων


Recommended Posts

Αγαπητοι Συνάδελφοι καλημέρα. θα ηθελα σας παρακαλώ πολύ τα φωτα σας.

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο οικονομικό όργανο για μέτρηση της ακτίνας καμπυλότητας δρόμων? Η δουλειά για την οποία το χρειάζομαι είναι για υφιστάμενες οδούς να μπορέσω να μετράω την ακτινα καμπυλότητας για δω αν μπορούν να στριψουν κάποιες νταλίκες που μεταφέρουν μακρια αντικειμενα πχ πτερυγια. Δεν με ενδιαφέρει η απολυτη ακρίβεια, απλα να λαμβάνω αρχικά μια τάξη μεγέθους για το αν κάποιες διαδρομές μπορούν να χρησιμοποιηθούν ή όχι.

 

Εψαξα λίγο και στο διαδίκτυο, αλλά δεν βρηκα κάτι, ίσως φταίει οτι ειμαι και ψιλοάσχετος με αυτά ως ένας ταπεινός Ηλεκτρολόγος. :smile:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινέ Ηλεκτρολόγε εχεις 2 λύσεις :

 

1) Παίρνεις εναν επίσης ταπεινό Τοπογράφο να σου μετρήσει την καμπυλότητα.

 

2) Παίρνεις ενα ταπεινό GPS (300 € περίπου ) , αποτυπώνεις 3 τουλάχιστον σημεία της καμπύλης τα περνάς στο Autocad και βρίσκεις την ακτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτού ταπεινότης μου megas napoleon θα ειχε να προτείνει σαν μια ευκολη χονδρική λυση το google earth που ανταγωνίζεται επάξια την δευτερη λύση που προτείνει ο maik!

Link to comment
Share on other sites

2) Παίρνεις ενα ταπεινό GPS (300 € περίπου ) , αποτυπώνεις 3 τουλάχιστον σημεία της καμπύλης τα περνάς στο Autocad και βρίσκεις την ακτίνα.

 

Με +/- 5 Μέτρα αξίζει αυτό σαν λύση? Παίζει να βγουν και τα 3 σημεία σαν ευθεία έτσι ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Με +/- 5 Μέτρα αξίζει αυτό σαν λύση? Παίζει να βγουν και τα 3 σημεία σαν ευθεία έτσι ?:confused:

 

Αν και δεν ειμαι τοπογραφος, αυτο φοβαμαι αι εγω και εν μου πολυκολλαέι ρε γμτ... Καμια αλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αν η ακριβεια που αναφερθηκε παραπανω δεν σου κανει, και αυτη η δουλεια δεν θα χρειαζεται να την κανεις συχνα, τοτε

 

1) Παίρνεις εναν επίσης ταπεινό Τοπογράφο να σου μετρήσει την καμπυλότητα.

 

Μαζεψε ολα τα σημεια που σε ενδιαφερουν, και παρε μια μερα εναν τοπογραφο να σου κανει τη δουλεια μια κι εξω..

 

Αν υπαρχει περιπτωση να την κανεις τοσο συχνα που το κοστος του τοπογραφου να ειναι μεγαλο, τοτε παρε ενα μεταχειρισμενο μηχανημα (total station ή κατι πιο απλο - αυτο θα στο πουν καλυτερα οι τοπογραφοι συναδελφοι) σε καποιο λογικο κοστος και μαθε να το δουλευεις.. Για τη δουλεια που το θες δεν νομιζω να δυσκολευτεις ιδιαιτερα να το λειτουργησεις.. Και αν και οταν δεν το χρειαζεσαι πια, το ξαναπουλας και εχεις μετριασει τα εξοδα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.