Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός εμβαδού με εμβαδόμετρο


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!Ψάχνω το τυπο υπολογισμού εμβαδού με εμβαδόμετρο.Βρήκα από τη σχολή το βιβλίο Τοπογραφίας 2ου εξαμήνου("Τοπογραφία, τόμος β΄, Δημ Βλάχος 1987") το τυπο του μεσου σφάλματος με εμβαδόμετρο να είναι Δε=0.0002*κ*Ε, όπου Ε το εμβαδο και το κ η κλίμακα του σχεδίου(σχέδιο κλίμακας 1:κ).Αυτό ομωσ για σχέδια κλίμακας 1:5000 μας δίνει Δε=Ε!Κατι δε πάει καλα!

Link to comment
Share on other sites

το κ η κλίμακα του σχεδίου

 

Το κ = 5000

 

edit :...maik, ούτε που το πρόσεξα! σωστός!

 

επίσης

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=8855

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!Ψάχνω το τυπο υπολογισμού εμβαδού με εμβαδόμετρο.Βρήκα από τη σχολή το βιβλίο Τοπογραφίας 2ου εξαμήνου("Τοπογραφία, τόμος β΄, Δημ Βλάχος 1987") το τυπο του μεσου σφάλματος με εμβαδόμετρο να είναι Δε=0.0002*κ*Ε, όπου Ε το εμβαδο και το κ η κλίμακα του σχεδίου(σχέδιο κλίμακας 1:κ).Αυτό ομωσ για σχέδια κλίμακας 1:5000 μας δίνει Δε=Ε!Κατι δε πάει καλα!

 

Δεν ειναι Ε αλλά (ρίζα Ε) στον τύπο. Τι το θές ομως , κάνε μια ψηφιοποίηση το χάρτη και πέρασε το στο Autocad για να κάνεις οτι εμβαδομέτρηση θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, δουλεύετε με εμβαδόμετρο ; Τι μοντέλο, τι μάρκα. Βάλτε καμιά φωτογραφία ! Δεν έχω (και ούτε και χρειάζομαι εμβαδόμετρο, μηχανολόγος γαρ) αλλά πολύ θα ήθελα να έχω ένα στο γραφείο μου (μαζί με τον λογαριθμικό κανόνα)

 

Παρά τις σημερινές δυνατότητες όπως Autocad κλπ, η μέτρηση με εμβαδόμετρο έχει άλλη χάρη ...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απάντηση!να σημειωσω οτι εχω το εμβαδό σε κληροτεμαχιο διανομης του υπ. γεωργιας και επειδη υπολογιστηκε με εμβαδόμετρο κι εχει ακανονιστο σχημα θελω να δω την ανοχη σφάλματος στους υπολογισμούς της τοπογραφικης.γραφω αναλυτικα για να εξηγησω στον costasv οτι αν και συντονιστής ή το χιουμοράκι του είναι άστοχο ή η ημιμάθεια του για θεματα που δεν είναι του αντικειμενου του, επικρατει της προσπαθειασ συντονισμού!Για να μην πλατιάσω αλλο, να ρωτησω και κατι αλλο:ο τυπος 5sqrt(E) που συναντιετα;προκυπτει απο αυτη τησχέση για κ=25000 ή αφορα άλλα σχήματα;

Link to comment
Share on other sites

Προς geokaloger: Χιουμοράκι δεν έκανα. Η ερώτησή μου και το ενδιαφέρον μου για "παλιά όργανα γραφείου" (όπως ο λογαρθμικός κανόνας και το εμβαδόμετρο) ήταν ειλικρινής. Αν ήσουν στοιχειωδώς καλόπιστος θα το καταλάβαινες εύκολα. Λυπάμαι για το ότι κάτι τόσο απλό, γίνεται αφορμή παρεξηγήσεων.

Αν έχεις να συνεισφέρεις κάτι ουσιώδες (π.χ. φωτογραφία, μοντέλο, τύπος εμβαδόμετρου) στην ερώτησή μου, κάντο, ειδάλλως άστο.

Link to comment
Share on other sites

προς costasv: φίλε μου διάβασα αρκετές φόρες το μήνυμα σου κι η πρώτη μου έγνοια ήταν να το δω καλόπιστα. Από τη στιγμή που το συζητάμε λοιπόν θεωρώ δεδομένο ότι ήταν καλόπιστο σχόλιο και συνεχίζουμε. Απλά ο γραπτός λόγος θέλει προσοχή γιατί είναι απρόσωπος κι ευκολα παρερμηνεύεται και παρεξηγείται.

Επίτου θέματος συνάδελφοι, ο τύπος 5*sqrt(E) που χρησιμοποιείται;τον ακούω απο συνάδελφους αλλά δεν το βρίσκω γραμμένο!

 

Mε τους τόνους και τα τελικά σίγμα .... έχεις τσακωθεί?? Κι επειδή ο λόγος είναι γραπτός όπως αναφέρεις παραπάνω καλό είναι να είναι σωστά γραμμένος.

Την επόμενη φορά θα έχει κάρτα... Για τώρα καλό Πάσχα!

GRTOPO.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι αν ψάχνεται απο τυπολόγιο την ακρίβεια πολύ φοβάμαι ότι κάνετε άδικο κόπο

το κάθε σχέδιο έχει την δική του ακρίβεια και μην βασίζεστε σε τύπους που έχουν προέλθει απο σοβαρές εργασίες πριν πολλά βέβαια χρόνια αλλά σε άλλες χώρες

για την Ελλάδα ισχύει

κλίμακα 1/5000 ακριβεια +/- 70 τ.μ ανα στρέμμα

κλίμακα 1/1000 ακρίβεια +/- 30 τ.μ ανα στρέμμα

αν θέλετε να το ψάξετε παραπάνω μην αναφέρεστε σε γενικούς τύπους, εμβαδομετρήστε

ικανό αριθμό γεωτεμαχίων στο ιδιο σχέδιο και βγάλετε αποκλίσεις (βλ.μέσο τετραγωνικό σφάλμα εμβαδών)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές αυτού http://www.lasico.com/index.html του κατασκευαστή η ακρίβεια ΜΟΝΟ του οργάνου, χωρίς να υπεισέρχονται άλλοι παράγοντες σφάλματος, όπως :

1. ακρίβεια χεριού/ματιού (παράλλαξη),

2. ποιότητα επιφάνειας χαρτιού,

3. αναλογία διαστάσεων και ειδικά χαρακτηριστικά του μετρούμενου σχήματος

είναι της τάξης του +-0,2%.

 

Οπότε το 3% που λέει ο Θεοχάρης για το 1:1000 και το 7% για το 1:5000 είναι μάλλον ρεαλιστικά νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σ όλους τους συναδέλφους!Καταλήγουμε λοιπόν ότι, πέρα από τη τυπική σχέση Δε=0.0002*κ*sqrt(Ε), είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρέαζαν την ακρίβεια των εμβαδομετρήσεων το 1931. Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις επί του θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.