Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Εκπαίδευση Μηχανικών σε Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών (ΤΠΕ)


Recommended Posts

Ωραία. Φαντάζομαι βέβαια ότι θα είναι και άλλα μέλη του forum.

Θα γνωριστούμε από κοντά τον Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις μου έστειλαν 16ψηφιο κωδικο για να δηλώσω συμμετοχή....Είχα συμβιβαστεί με την ιδέα οτι ήμουν ένας συνηθισμένος επιλαχών.

 

Μάλλον λέω να δηλώσω το ''Εφαρμογή νέων Τεχνολογιών στην ανάλυση και τον σχεδιασμό αντισεισμικών κατασκευών'',αλλά ειμαι μεταξύ ΙΕΚΕΜ/ΤΕΕ και Carriera.Κανείς απο Αθήνα που είχε παρόμοιο δίλημμα?

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση όλων, από σήμερα μέχρι την Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου, άνοιξε το πρόγραμμα για εγγραφή συναδέλφων που είναι επιλαχόντες. Δείτε τις σημερινές ανακοινώσεις του ΤΕΕ:

 

 

25/08/2009 - ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΦΑΣΗΣ

 

Για να ελέγξετε αν έχετε κληρωθεί στην 3η φάση των εγγραφών παρακαλούμε ακολουθήστε το link http://e-engineers-dhlwsh.tee.gr/check.php και συμπληρώστε τον αριθμό μητρώου και τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που είχατε δηλώσει κατά την εγγραφή σας. Θα σας αποσταλεί ηλεκτρονική απάντηση. Παράταση εγγραφών σε φορείς μέχρι και 2/9/2009.

 

 

25/08/2009 - ΤΡΙΤΗ ΦΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

 

Την Τρίτη 25/08/2009 ξεκινά η τρίτη φάση των εγγραφών στο πρόγραμμα εκπαίδευσης e-engineers. Οι εγγραφές θα διαρκέσουν μέχρι και την Τετάρτη 02/09/2009. Οι επιλαχόντες οι οποίοι κληρώθηκαν θα ενημερωθούν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και θα παραλάβουν τον 16-ψήφιο κωδικό τους ηλεκτρονικά. Τα μηνύματα θα αποσταλούν στα προσωπικά e-mail που έχουν δηλώσει κατά την εγγραφή τους.

 

 

ΥΓ: όποιον εξυπηρετεί η περιοχή της Δυτικής Αθήνας (ακόμη κι αν δεν έχει κληρωθεί), ας τσεκάρει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι άντε να δούμε πότε θα προλάβεται να καλύψετε τις ώρες...

Εδώ με 40ώρες και τρέχουμε κ δεν προλαβαίνουμε...

Κάθε μέρα και Σάββατο από 3-ωρα.. Που να καλυφθούν σε 25 μέρες τα 100ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είχα αρχίσει να ψάχνω φροντιστήρια που να κάνουν μαθήματα εμπορικών στατικών προγραμμάτων πολύ πριν βγει η προκύρηξη. Περισσότερο για να πάρω μια γεύση των προγραμμάτων αυτών παρά γιατί πίστευα ότι μπορεί κάποιος σε λίγες ώρες να μάθει να κάνει μελέτες.Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι αντίστοιχο πρόγραμμα που τώρα κάνει 1400Ε, έκανε 400Ε με τις μισές ώρες βέβαια,αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται οι ώρες να διπλασσιαζονται και η τιμή να ανεβαίνει 3,5 φορές πάνω.Ένα άλλο γεγονός που θεώρησα θράσσος από πλευράς του εκπαιδευτικού φορέα είναι ότι σε περίπτωση που εγώ δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω τα μαθήματα μέσα στον ένα μήνα που ορίζει το ΤΕΕ έχω την υποχρέωση να τους καταβάλλω το υπόλοιπο του ποσού,αλλά εκείνοι δεν είναι υποχρεωμένοι μου είπε να μου δώσουν την ευκαιρία να κάνω τα μαθήματα κάποια άλλη στιγμή.Δηλαδή εαν εγώ φύγω για μία βδομάδα σε κάποιο εργοτάξιο εκτός Αθηνών ,συνεπώς κάνω πάνω από τις επιτρεπόμενες απουσίες, πληρώνω και 1400Ε και δεν δεν εχω δικαίωμα να παρακολουθήσω τα μαθήματα μόλις επιστρέψω.Καταλαβαίνω ότι πρέπει να διασφαλιστούν αλλά κάποιος(το ΤΕΕ λέω εγώ) δεν πρέπει να διασφαλίσει και εμάς?

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο γεγονός που θεώρησα θράσσος από πλευράς του εκπαιδευτικού φορέα είναι ότι σε περίπτωση που εγώ δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω τα μαθήματα μέσα στον ένα μήνα που ορίζει το ΤΕΕ έχω την υποχρέωση να τους καταβάλλω το υπόλοιπο του ποσού,αλλά εκείνοι δεν είναι υποχρεωμένοι μου είπε να μου δώσουν την ευκαιρία να κάνω τα μαθήματα κάποια άλλη στιγμή.

 

Το είδες αυτό πουθενά γραμμένο ή απλά στο είπανε προφορικά αυτοί , μιας και όπου είδα τους όρους συμμετοχής πουθενά δν πήρε το μάτι κάποιον τέτοιο όρο...

 

Από το αρμόδιο site

 

Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν ολοκληρωθεί με επιτυχία

το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (π.χ. λόγω απουσιών ή αποτυχία

στις εξετάσεις πιστοποίησης) ο δικαιούχος έχει υποχρέωση να

πληρώσει ολόκληρο το ποσό του Εκπαιδευτικού Προγράμματος;

Όχι. Ο δικαιούχος σε καμία περίπτωση δεν πληρώνει ολόκληρο το ποσό του

Εκπαιδευτικού Προγράμματος. Στις περιπτώσεις αυτές, ο Φορέας Εκπαίδευσης δε θα

λάβει την επιδότησή.

Link to comment
Share on other sites

Το είδες αυτό πουθενά γραμμένο ή απλά στο είπανε προφορικά αυτοί , μιας και όπου είδα τους όρους συμμετοχής πουθενά δν πήρε το μάτι κάποιον τέτοιο όρο...

 

Από το αρμόδιο site

 

Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν ολοκληρωθεί με επιτυχία

το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (π.χ. λόγω απουσιών ή αποτυχία

στις εξετάσεις πιστοποίησης) ο δικαιούχος έχει υποχρέωση να

πληρώσει ολόκληρο το ποσό του Εκπαιδευτικού Προγράμματος;

Όχι. Ο δικαιούχος σε καμία περίπτωση δεν πληρώνει ολόκληρο το ποσό του

Εκπαιδευτικού Προγράμματος. Στις περιπτώσεις αυτές, ο Φορέας Εκπαίδευσης δε θα

λάβει την επιδότησή.

 

Μου το είπαν προφορικά, αλλά κατά κάποιο τρόπο προκύπτει εμμέσως από αυτό που αναφέρεις παραπάνω.Εφόσον δεν λάβει ο φορέας την επιδότηση σε περίπτωση αποτυχίας δεν θεωρώ ότι ένας ιδιωτικός οργανισμός δουλεύει ποτέ αφιλοκερδώς...

Προφανώς από κάπου θα πληρωθεί, αν όχι από το ΤΕΕ τότε από εμάς.Απλά για την περίπτωση π.χ. που κάποιος τα παρατήσει θα έπρεπε να υπάρχει σημείωση του ΤΕΕ ότι θα πληρώσει το αντίστοιχο ποσό των μαθημάτων που έκανε ή στην περίπτωση που θεωρούν ότι κάποιος "έπιασε" την θέση και τα παράτησε άρα πρέπει να αποζημιωθεί-λέμε τώρα-ο ιδιωτικός φορέας, να υποχρεούται να συμπληρώσει το σύνολο των ωρών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω το σεμινάριο για το ηλεκτρολογικό πρόγραμμα EPLAN που διοργανώνει ένα ιδιωτικό εκπαιδευτήριο. Παρακαλώ τους ενεργειακούς μηχανικούς που έχουν γνώση του προγράμματος η άπλα το έχουν ακούσει να μου πουν τις παρατηρήσεις τους σχετικά με τη χρησιμότητα του προγράμματος στην αγορά εργασίας και αν αξίζει η παρακολούθηση και η πιστοποίηση, δεδομένου ότι είναι από τα ακριβά (150 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.