Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Εκπαίδευση Μηχανικών σε Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών (ΤΠΕ)


Recommended Posts

μήπως έχει κάποιος παρακολουθήσει σεμινάρια στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ; είμαι δικαιούχος του προγράμματος και οφείλω να πω ότι είμαι επιφυλακτικός σε σχέση με τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μήπως έχει κάποιος παρακολουθήσει σεμινάρια στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ; είμαι δικαιούχος του προγράμματος και οφείλω να πω ότι είμαι επιφυλακτικός σε σχέση με τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια

 

Τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια να φοβάσαι περισσότερο, μιας και αρκετοί με αυτούς που επικοινώνησα παραπλανούν τον κόσμο (με την περίπτωση του e-learning)..

 

Να μην εντυπωσιαζόμαστε από τα προγράμματα που δήθεν διαθέτουν και τη φίρμα τους, αλλά να δίνουμε σημασία στην ουσία του πράγματος , όπως το να καλύπτουν βασικές προυποθέσεις διεξαγωγής των εκπαιδευτικών αυτών προγραμμάτων.

 

Τέλος καλό είναι να τσεκάρουμε και το μορφωτικό υπόβαθρο - εκπαιδευτική εμπειρία των εκπαιδευτών τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την μοιρασιά που έχει γίνει κατά περιφερειακά τμήματα (μιλάω για περιφέρεια και όχι για Αθήνα/Θεσσαλονίκη), μάλλον μόνο τα ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ θα κάνουν τα σεμινάρια. Τα λοιπά κέντρα μάλλον θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, εκτός αν κάνουν τμήματα, για την τιμή των όπλων, με 4-5 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την μοιρασιά που έχει γίνει κατά περιφερειακά τμήματα (μιλάω για περιφέρεια και όχι για Αθήνα/Θεσσαλονίκη), μάλλον μόνο τα ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ θα κάνουν τα σεμινάρια. Τα λοιπά κέντρα μάλλον θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, εκτός αν κάνουν τμήματα, για την τιμή των όπλων, με 4-5 άτομα.

 

 

Αφού τα τσακάλια του ΤΕΕ τα καταφέρανε για ακόμη μια φορά..

Κλήρωσαν 50 άτομα για όλη τη Θράκη για παράδειγμα....

Σκέψου τώρα με τόσα άτομα τι τμήματα θα δημιουργηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή ανακοίνωση του ΤΕΕ, που προσπαθεί να κρατήσει τα ...προσχήματα:

 

 

15/07/2009 - ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΚΛΗΡΩΣΗΣ

Για να ελέγξετε αν έχετε κληρωθεί ή αν είστε επιλαχόντας παρακαλούμε ακολουθήστε το link
και συμπληρώστε τον αριθμό μητρώου και τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που είχατε δηλώσει κατά την εγγραφή σας. Θα σας αποσταλεί ηλεκτρονική απάντηση.

 

Δυστυχώς όμως το e-μηχανικοί αποδεικνύεται ένα πρόγραμμα που ενέπλεξε τα ιδιωτικά εκπαιδευτικά κέντρα της χώρας, απλά για να επικαρπωθεί ευρωπαϊκά κονδύλια το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ!

 

Προσωπικά, πέραν της ιδιότητάς μου ως μηχανικός και μέλος του ΤΕΕ, παράλληλα διδάσκω εδώ και 8 χρόνια σ' ένα εκπαιδευτικό κέντρο που (ενώ υπάρχουν και τα γενικής χρήσης προγράμματα πληροφορικής), εξειδικεύεται στην επιμόρφωση Μηχανικών. Ε λοιπόν, παρά το γεγονός ότι οι εκπαιδευτές μας στα 10 προγράμματα που εγκρίθηκαν στα πλαίσια του έργου είναι οι ίδιοι που διδάσκουν τα συγκεκριμένα προγράμματα και στο ΕΜΠ (επίκουρος καθηγητής και διδάκτορες ερευνητές - διδακτικό προσωπικό ΕΜΠ) καθώς και έμπειροι επαγγελματίες συνάδελφοι, παρά το γεγονός ότι οι υποδομές μας είναι πρότυπες, παρά το γεγονός ότι τα τμήματά μας είναι το ανώτερο 8 ατόμων (και όχι 20 όπως στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ), ενώ σε 2 μέρες λήγουν οι εγγραφές, όχι απλά δεν έχουμε κάνει καμία εγγραφή, αλλά ούτε καν έχει χτυπήσει το τηλέφωνο, έστω για πληροφορίες βρε αδελφέ... Χρειάζεται να πούμε περισσότερα; Από τους 2000 κληρωθέντες, θα εξαντληθεί η (μεγάλη) χωρητικότητα όλων των παραρτημάτων του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ σε όλη την Ελλάδα, για να περισσέψουν ελάχιστοι που θα μοιραστούν σε ...600 ιδιωτικά εκπαιδευτήρια που υπέγραψαν συμβάσεις! Τι είπες erling; Τμήμα 4-5 ατόμων; Όποιος το καταφέρει αυτό, μάλλον θα πρέπει να ανοίξει ...σαμπάνιες! Μου αρέσει που είχε σχολιαστεί ένα προηγούμενο post που είχα κάνει, με την προσφορά μισής τιμής σε μέλη που δεν κληρώθηκαν!

 

Μέχρι τώρα πίστευα ότι τουλάχιστον το ΤΕΕ ήταν θεματοφύλακας εννοιών όπως "αξιοκρατία", "διαφάνεια", κλπ. κλπ. Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ alfa, αυτό ήταν ηλίου φαεινότερο ότι θα συμβεί από την στιγμή που το ΤΕΕ δήλωσε πως θα είναι και το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ ανάμεσα στους εκπαιδευτές.

Και θυμάσαι φαντάζομαι πότε το δήλωσε!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ως κληρωθέν και γω από Θράκη και συγκεκριμένα απο Αλεξανδρούπολη απευθύνθηκα σε 2 εκπαιδευτικούς ιδιωτικούς φορείς.

Ο μεν είπε οτι θα με τηλεφωνήσει αν μαζευτούν άτομα... ακόμη περιμένω

Ο δε είπε οτι όπως και να έχει θα κάνει το πρόγραμμα- ακόμη και με ένα άτομο..

Τι να πω.. Αύριο θα παρθεί η τελική απόφαση..

 

Να σημειωθεί οτι σε επικοινωνία μου με το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ παράρτημα στη Κομοτηνή, με ενημέρωσαν ούτε λίγο ούτε πολύ οτι δε ξέρουν και αυτοί αν θα δημιουργήσουν κάποιο τμήμα (λόγω συμμετοχής) και φυσικά δε ξέρουν που θα γίνουν τα σεμινάρια αυτά (π.χ να πηγαινοέρχεσαι στη Ξάνθη επί 100διδακτικές ώρες)...

 

Από οτι φαίνεται πάλι τα λεφτά θα τα καρπωθούν οι συνήθεις γνωστοί...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ alfa για την ενημέρωση περί της χθεσινής ανακοίνωσης του ΤΕΕ.

Έμαθα έτσι ότι είμαι στους επιλαχόντες. Μήπως όλοι όσοι δεν κληρώθηκαν είναι στους επιλαχόντες;

Με ιδιωτικό κέντρο που επικοινώνησα μου είπαν ότι δεν κινείται τίποτα. Και αν δεν κάνω λάθος στη Θεσσαλονίκη κληρώθηκαν 450 συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ εχω να πω "αυτό ειναι ενα 50ευρω που δεν προκειται να ξαναδώ"

 

περιφερειακα τμηματα ΤΕΕ για ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ, συμμετοχή 3 και ο κουκος, ο καθενας δε άλλο προγραμμα

 

επιπλεόν, ουτε ξερει κανείς να σου απαντήσει τι θα γίνει και αν θα γίνει και ΠΟΥ τελικά.

 

και στην ερώτηση: και αν δεν γίνει? τουλάχιστον θα πάρω το 50ευρω πίσω γιατι δεν σας το χρώσταγα, η απάντηση:

"παλιά φωτογραφία, στην άδεια παραλία..........σιωπή"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.