Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη προκάτ σε σπίτι του 1965


Fobair89

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θέλω να προσθέσω έναν όροφο προκάτ στο πατρικό μου, το οποίο αποτελείται από τα εξής:

1.Ισόγεια κατοικία 100 τμ κατασκευής 1965.

2.1ο όροφο 110 τμ κατασκευής 1970.

Στην οικοδομική άδεια υπήρχε πρόβλεψη για 2 παραπάνω ορόφους χωρίς ενίσχυση, αλλά με τον κανονισμό του 1970, και καταλαβαίνω

πως έχουν αλλάξει τα πράγματα. Ο μηχανικός που είχε δει τα σχέδια (το σπίτι δεν το είχαμε χτίσει εμείς, το είχαμε αγοράσει το 2000) είχε πει ότι

μπορεί άνετα να σηκώσει έναν όροφο χωρίς ενίσχυση, και θα ήθελε ενίσχυση για επιπλέον (δηλαδή αν θέλαμε να φτιάξουμε και 2ο και 3ο όροφο).

Έχω ακούσει δύο διαφορετικές απόψεις, μέσω τηλεφώνου, χωρίς να έχει κάνει κάποιος πρόσφατη στατική μελέτη. Η πρώτη έλεγε ότι πρέπει 

να γίνει στατική μελέτη από δομοστατικό μηχανικό, και όχι απλά πολιτικό (υπάλληλος σε εταιρεία προκάτ, δεν μου είπε εάν είναι μηχανικός η ίδια). Η δεύτερη έλεγε "μην σας κοροϊδεύω, θέλετε 100% ενίσχυση" (από πολιτικό μηχανικό).

Θα πάει η μητέρα μου τα χαρτιά του σπιτιού στον ίδιο μηχανικό που τα είχε δει το 2000 να της ξαναπεί γνώμη.

Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα.

1.Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα να βγαίνει άδεια χωρίς ενίσχυση και χωρίς νέα στατική μελέτη;  Όσον αφορά την ασφάλεια μιας τέτοιας προσθήκης τι θα λέγατε; Επίσης, θα σήκωνε  προκάτ βαρέως τύπου ή αναγκαστικά θα ήθελε ελαφρού;

2.Σε περίπτωση που χρειαστεί στατική μελέτη, πόσο να υπολογίζω για το κόστος της;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Edited by Fobair89
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και άδεια να μην χρειάζονταν (που χρειάζεται) και νέα μελέτη να μην απαιτούνταν (που απαιτείται) και με άλλο "τύπο - τρόπο" να το κατασκεύαζα και "λάθρα" ακόμα να το έφτιαχνα κ.λπ. τα παιδιά μου δεν θα τα έβαζα μέσα να κοιμούνται!!!! 

Είναι πάρα πολλά τα χρήματα που πρέπει κάποιος να δώσει τώρα για να καταστήσει αυτό το κτίριο αφενός μεν "στατικά επαρκές" με νέο extra όροφο, αφετέρου να του δώσει "ζωή" για άλλα 60 χρόνια ακόμα.... 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Σαφώς απαιτείται νέα μελέτη, και όχι μόνο στατική, όλες οι μελέτες που θα συνοδεύουν την νέα άδεια δόμησης. Σε ότι αφορά την περίπτωση που πιθανώς να είστε "καλυμένοι" γραφειοκρατικά από την στατική μελέτη του 65, σας παραπέμπω στην παραπάνω φράση του @ΙΑΣΟΝΑΣ με έντονα γράμματα....

2. το κόστος δεν μπορεί να εκτιμηθεί μέσα από αυτό το φόρουμ. Θα απευθυνθείτε σε μηχανικούς της αγοράς.

Παρατήρηση: Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν πλήρη δικαιώματα "δομοστατικού" μηχανικού. Απλά υπάρχουν πολιτικοί μηχανικοί στην αγορά που δεν αναλαμβάνουν στατικές μελέτες και έχει επικρατήσει οι μηχανικοί που κάνουν μόνο στατικά να λέγονται "στατικοί" ή "δομοστατικοί". Επίσης, "δομοστατικοί" μηχανικοί αναγράφονται επίσημα πτυχιούχοι του εξωτερικού οι οποίοι έχουν ΜΟΝΟ αυτή την ιδιότητα (δεν μπορούν πχ να εκπονήσουν μελέτες υδραυλικών, συγκοινωνιακών έργων κλπ)

Συμπέρασμα: Θα πάτε σε ένα πολιτικό μηχανικό ή αρχιτέκτονα μηχανικό (που θα συνεργάζεται με πολ.μηχ.) της εμπιστοσύνης σας και θα συζητήσετε τα πάντα, από στάθμη επιτελεστικότητας μέχρι κόστος των μελετών 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, έχω ήδη απευθυνθεί σε πολιτικό μηχανικό, δίνοντάς του όλα τα σχέδια από την πολεοδομία, και τις παλιές άδειες, ώστε να τα ελέγξει καταρχήν από το πρόγραμμα του υπολογιστή και να με συμβουλεύσει.

ΥΓ: Δεν σκόπευα ούτε να χτίσω χωρίς άδεια ούτε να διακινδυνεύσω οτιδήποτε (προφανώς και δεν θα επαναπαυόμουν στην παλιά άδεια ψάχνοντας παραθυράκια), και ασφαλώς ούτε να εμπιστευτώ  "προκατατζή" χωρίς άδεια από έμπιστο πολιτικό μηχανικό (δεν θα ανέθετα καν την έκδοση άδειας σε εταιρεία προκάτ, για αυτόν ακριβώς τον λόγο). Είχα (λανθασμένα) στο μυαλό μου την στατική μελέτη ως κάτι "έξτρα" πέραν της έκδοσης νέας οικοδομικής άδειας, ενώ τελικά κατάλαβα ότι η πρώτη συμπεριλαμβάνεται στην δεύτερη. Απλά ήθελα να πάρω κάποιες παραπάνω γνώμες, και να ξεκαθαρίσω το θέμα του δομοστατικού μηχανικού. Ανάλογα με την απάντηση που θα μου δώσει ο μηχανικός τώρα, θα αποφασίσω αν αξίζει να ξεκινήσω εργασίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.