Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή άρθρου 25 και ΝΔ690/48


Recommended Posts

συνάδελφοι μία απορία:

 

Οικόπεδο εντός σχεδίου εμβαδού 45,00 μ2 και με πρόσωπο 8,00 μ δεν δυναται τακτοποίησης λόγω του ότι τα όμορα οικόπεδα έχουν χτιστεί και ουδείς παραιτείται. Υπάρχει περίπτωση να εμπίπτει η συγκεκριμένη περίπτωση στο άρθρο 25 του 83 χρησιμοποιώντας παράλληλα το ΝΔ690/48 περι ύπαρξης παλαιών μεσότοιχων η οποία θα προσθέσει στο υπάρχον εμβαδόν γύρω στα 7 μ2; Το οικόπεδο δημιουργήθηκε το 1934. Δεν εχει συνταχθεί ακόμα πρωτόκολλο αδυνάτου τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνάδελφε, η κάλυψη είναι 100%. Γϊνεται όμως ο συνδυασμός των δύο παραπάνω διατάξεων;

 

Να συμπληρώσω ότι το αρχικό εμβαδόν ήταν παραπάνω αλλά ρυμοτομούνται 15 περίπου τμ

Link to comment
Share on other sites

Πού έχει κάλυψη 100% βρε nic να έρθω να χτίσω και γώ?? Βάσει ποιανού ΓΟΚ??

Τέλος πάντων η απάντησή σου είναι ΟΧΙ!! ακόμα και 110% κάλυψη να έχεις.

Είσαι ΠΡΟΣΚΥΡΩΤΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως grtopo, κάλυψη 100% :)

 

Νομίζω ότι έχεις δίκαιο παρ' όλα αυτά μετά απο μία πρόχειρη συζήτηση με πολεοδομία.

Αν έχω οποιοδήποτε νέο θα επιστρέψω.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι

πως εκδόθηκαν οι οικοδομικές άδειες στους ομόρους ενω υφίσταται απο το 1934 μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο?

ο χρόνος δημιουργίας του είναι πρίν την ισχύ του 690/48

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κτίσμα προ του 55 Θεοχάρη και ο ιδιοκτήτης δεν παραιτούταν. Οπότε όλοι οι όμοροι μπόρεσαν και πήραν την οικοδομική άδεια. Και εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση.

 

Σε περίπτωση που συνταχθεί τώρα πρωτόκολλο αδυνάτου τακτοποίησης ποιες είναι οι επιλογές του ιδιοκτήτη;

 

Μήπως να βγάζει συνέχεια επισκευαστικές άδειες μέχρι να παραιτηθεί από το κτίσμα έτσι ώστε να προσκυρωθεί στους όμορους;

Link to comment
Share on other sites

Και αδυνάτου τακτοποίησης να συνταχθεί ... πάλι προσκυρωτέος είναι. Και άδειες για λόγους υγειινής και ασφάλειας να βγάζει....απλά θα καθυστερεί το αναπόφευκτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.