Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για στατική επίβλεψη


Recommended Posts

Γειά σας.

Υπήρξα επιβλέπων μηχανικός στατικών ενός βιομηχανικού κτηρίου το 2007. Ο φερων οργανισμός του κτηριου είχε τελειώσει το 2008. Λογω προβληματων ο ιδιοκτητης δεν μου ειχε καταθέσει την αμοιβή μου. Αποφάσισε τωρα οτι θέλει να την καταθέσει. Επειδή δεν εχω εμπειρια με την σημερινη κατάσταση και τον έλεγχο φορολογικών απο πολεοδομια θα ήθελα να ρωτησω την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω. Χρειάζεται να υπολογισω νομιμες αμοιβες μεσω ΤΕΕ, πληρωνω εισφορες και κρατησεις, κανω συμφωνητικο με ιδιοκτητη, το δελτιο παροχης υπηρεσιων εχει παρακράτηση φόρου ή πληρωνω μονο το ΦΕΜ?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεις την αμοιβή σου βάσει ΤΕΕ 

Εκεί δηλώνεις την συμφωνηθείσα

Εκδίδεις συμφωνητικό και ΑΠΥ 

Πληρώνεις μόνο ΦΕΜ 10% (μέσω taxisnet)

Καταθέτεις στην ΥΔΟΜ -Το έντυπο ΤΕΕ- ΑΠΥ-ΦΕΜ

υ.γ η κατάθεση της αμοιβής γίνεται σε οποιαδήποτε τράπεζα και σε οποιοδήποτε λογ/σμό σου

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρηγορη απαντηση σου. Σχετικά με το έντυπο ΤΕΕ  εννοεις το pdf στο πεδιο αμοιβων με τις αναφορες? Εισφορές υπερ ΤΕΕ πληρώνω?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, argiriskex said:

Αποφάσισε τωρα οτι θέλει να την καταθέσει. ....... το δελτιο παροχης υπηρεσιων εχει παρακράτηση φόρου ή πληρωνω μονο το ΦΕΜ?

 

1 hour ago, ΚΑΝΑ said:

Εκδίδεις συμφωνητικό και ΑΠΥ 

Βασίλη την καλημέρα μου,

Χωρίς να είμαι σίγουρος ---ας το δει καλύτερα και με κάποιον λογιστή... ή αν το δει κάποιος από την λογιστική παρέα του forum--- η τιμολόγηση έπρεπε ήδη να έχει γίνει σύμφωνα με τα όσα τότε ίσχυαν σύμφωνα με τον τότε κώδικα και τις εγκυκλίους.

Ενδεικτικά στην τότε ισχύουσα Εγγ.105712/2003 αναφέρει:
"[...]
2.4. Χρόνος έκδοσης φορολογικών στοιχείων
Ο χρόνος έκδοσης των φορολογικών στοιχείων αξίας των τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων, δε συνδέεται με το χρόνο έκδοσης των δελτίων αποστολής με τα οποία διακινήθηκαν υλικά προς το έργο, αλλά με την ολοκλήρωση, παράδοση ή επιμέτρηση του έργου και συγκεκριμένα εκδίδεται:
Περαιτέρω, από τον συνδυασμό των διατάξεων των άρθρων 3, 12, 13 και 19 του Κ.Β.Σ. προκύπτουν τα εξής:

α. Απόδειξη σε εκτέλεση τεχνικού έργου ή εγκατάστασης
- Κατά την παράδοση του έργου ή της εγκατάστασης και πάντως πριν από το τέλος της διαχειριστικής περιόδου για το έργο που έχει
εκτελεστεί.

β. Τιμολόγιο τεχνικών έργων
Για τα ιδιωτικά τεχνικά έργα :
- Σε ένα μήνα από την προσωρινή επιμέτρηση και εντός της ίδιας φορολογικής περιόδου (Φ.Π.Α.) που έγινε η επιμέτρηση.
- Αν δεν έχει γίνει επιμέτρηση, κατά την παράδοση του έργου, άρθρο 12 § 15.
- Εάν δεν παραδοθεί το έργο μέχρι το τέλος της χρήσης, τιμολογείται το τμήμα του έργου που έχει εκτελεστεί.
[...]"

Επίσης στον τότε ισχύοντα κώδικα  στο άρθρο 6 "Τιμολόγηση Συναλλαγών", παράγρ. 14, αναφέρει:

"[...]
14. Το τιμολόγιο εκδίδεται κατά την παράδοση ή την έναρξη της αποστολής των αγαθών στον παραλήπτη, κατά περίπτωση.
...
Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής.
...
Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία.
...
Ειδικά σε περίπτωση παροχής σε πελάτη δικαιώματος λήψης υπηρεσιών, για συγκεκριμένο ή μη χρονικό διάστημα, έναντι προκαθορισμένης αμοιβής, ανεξάρτητα αν αυτή αφορά συγκεκριμένο ή μη πλήθος υπηρεσιών, το τιμολόγιο εκδίδεται κατά το χρόνο που η αμοιβή είναι απαιτητή και ο πελάτης αποκτά το σχετικό δικαίωμα λήψης των υπηρεσιών και πάντως μέσα στην ίδια διαχειριστική περίοδο των συμβαλλομένων.
[...]"


Θεωρώ/νομίζω δηλαδή ότι η εργασία (στατική μελέτη) είχε παραδοθεί τότε άρα με βάση το ότι "Ο χρόνος έκδοσης των φορολογικών στοιχείων" συνδέεται "με την ολοκλήρωση, παράδοση ή επιμέτρηση του έργου" ...."...εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής" ... και όχι μετά την ολοκλήρωση .... πόσο μάλλον μετά από τόσα χρόνια ... άρα νομίζω ότι έπρεπε να έχει τιμολογηθεί ... να έχουν αποδοθεί οι φόροι ... προκαταβλητέοι κλπ

Γνώμη μου είναι να πάρει την συμβουλή από κάποιον λογιστή του χειρισμού της τιμολόγησης ... και του τρόπου που θα δηλωθεί φορολογικά το ποσό αυτό ... αν υποθέσουμε ότι τα παραπάνω που αναφέρω έχουν κάποια βάση και δεν είναι @@@@@ (πολλά ...)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο 

επίσης καλή σου μέρα

Ο συν/φος αναφέρεται σε επίβλεψη έργου και όχι γενικά παροχής Υπηρεσιών. Οπότε η αμοιβή επίβλεψης υπολογίζεται με βάσει το χρόνο εκτέλεσης εργασιών που επέβλεπε. Αυτά τα λέει κάποια εγκύκλιος ΥΠΕΝ. Δηλαδή η αμοιβή επίβλεψης πρέπει να επιμεριστεί με βάσει τον προϋπολογισμό  των εργασιών του Φ.Ο που εκτελέστηκαν το 2007 -2008 -2009 κτλ με τους αντίστοιχους συντελεστές λ. Αλλά αυτό οδηγεί  σε  γραφειοκρατία (απόδειξη χρόνου εκτέλεσης με τιμολόγια ή καταστάσεις ΙΚΑ -επιμερισμούς κτλ) οπότε όλες οι ΥΔΟΜ (στο θέμα αμοιβής επίβλεψης) δέχονται ότι οι εργασίες τέλειωσαν μέσα στο χρόνο ισχύος της Ο.Α και εφόσον αυτό αποδεικνύεται. Ειδάλλως μέχρι και αυθαίρετη ανέγερση τμήματος Φ.Ο μπορούν να επικαλεσθούν και να επιβάλουν πρόστιμα αυθαιρέτου    

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 17/2/2020 at 11:12 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

Υπολογίζεις την αμοιβή σου βάσει ΤΕΕ 

Εκεί δηλώνεις την συμφωνηθείσα

Εκδίδεις συμφωνητικό και ΑΠΥ 

Πληρώνεις μόνο ΦΕΜ 10% (μέσω taxisnet)

Καταθέτεις στην ΥΔΟΜ -Το έντυπο ΤΕΕ- ΑΠΥ-ΦΕΜ

υ.γ η κατάθεση της αμοιβής γίνεται σε οποιαδήποτε τράπεζα και σε οποιοδήποτε λογ/σμό σου

Σχετικά με την σύνταξη του συμφωνητικού μπορώ να αναφέρω οτι η επίβλεψη έχει ήδη ολοκληρωθεί? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.