Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές σε παρ.9 άρθρο 39 του ν.4387/2016


vaspk

Recommended Posts

1 hour ago, Overseer said:

Πρόκειται για δυνατότητα. Δεν είναι υποχρεωτική η ένταξη στο καθεστώς.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μπορειτε να μου εξηγήσετε που στηρίζεται αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται γι' αυτό το ασφαλιστικό καθεστώς:
Εγκύκλιος ΕΦΚΑ 17/2017 
Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης
Απαντημένες ερωτήσεις ΕΦΚΑ


Από το δελτίο τύπου της 7ης Μαρτίου 2017 «ο ΕΦΚΑ και η αλήθεια για τα "Μπλοκάκια"»:
Είναι βεβαίως αυτονόητο ότι δεν μπορούσε να επιβάλει στον εργαζόμενο την υποχρέωση να ασκήσει αυτό το δικαίωμα, όπως άλλωστε συμβαίνει για κάθε δικαίωμα, αλλά του έδωσε τη δυνατότητα, εφόσον θέλει και εκτιμάει ότι μπορεί και τον συμφέρει, να κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος και της προστατευόμενης διαδικασίας για την άσκησή του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Overseer said:

Για όποιον ενδιαφέρεται γι' αυτό το ασφαλιστικό καθεστώς:
Εγκύκλιος ΕΦΚΑ 17/2017 
Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης
Απαντημένες ερωτήσεις ΕΦΚΑ


Από το δελτίο τύπου της 7ης Μαρτίου 2017 «ο ΕΦΚΑ και η αλήθεια για τα "Μπλοκάκια"»:
Είναι βεβαίως αυτονόητο ότι δεν μπορούσε να επιβάλει στον εργαζόμενο την υποχρέωση να ασκήσει αυτό το δικαίωμα, όπως άλλωστε συμβαίνει για κάθε δικαίωμα, αλλά του έδωσε τη δυνατότητα, εφόσον θέλει και εκτιμάει ότι μπορεί και τον συμφέρει, να κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος και της προστατευόμενης διαδικασίας για την άσκησή του.

Πρώτα απ´ολα ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σχετικές παραπομπές. Το ερώτημα μου τώρα ειναι το εξής. Εκτός από το δελτίο τύπου όπου αναφέρεται ξεκάθαρα σαν δικαίωμα του εργαζομένου να υπαχθεί στη συγκεκριμένη διάταξη ή οχι, στα υπόλοιπα, πχ στην εγκύκλιο, δεν αναφέρεται ξεκάθαρα, τουλαχιστον όπως το ερμηνεύω εγώ (ούτε νομικός είμαι ούτε λογιστής). Οπότε το θέμα ειναι, επαρκεί το δελτίο τύπου ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.