Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη ιδιοκτησία-Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Ευχαριστώ και τους 2 για τις παρεμβάσεις. Γνωρίζω για τα πλάτη των διόδων για τους πεζούς και τα οχήματα.

Το βασικό ερώτημα είναι αν μπορώ να υποστηρίξω σε έκθεση πραγματογνωμοσύνης ότι η οικοδομή που πρόκειται να ανεγερθεί στο πίσω (αποκλεισμένο) τμήμα έχει υποχρέωση εξασφάλισης θέσεων στάθμευσης, οπότε προβλέπεται από τις διατάξεις δίοδος 2,25μ. για οχήματα και 0,50 πεζοδρόμιο για πεζούς (ίσως και 1,20μ. για πεζούς) ή μπορεί να εξαγοράσει την υποχρέωση, με το άρθρο 3 του 960/79 (που στην παρ. 3στ περιγράφεται σχεδόν όμοια περίπτωση κάθετης ιδιοκτησίας), οπότε η πρόταση για την ανάγκη δημιουργίας διόδου δεν θα στηρίζεται σε συγκεκριμένες διατάξεις και πολύ περισσότερο η πρόταση για το πλάτος της.

 

makap , να σε ρωτήσω κάτι ; Οι τιμές για το πλάτος διέλευσης είναι καθορισμένες ; π.χ. για τη διέλευση πεζών 1,20 και για των τροχοφόρων 2,25 .

 

Το ελάχιστο πλάτος για διαδρόμους προσπέλασης οχημάτων στους χώρους στάθμευσης (2,25μ.) καθορίζεται στην απόφαση 98728/7722/15.12.1992 του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ (ΦΕΚ 167/Δ/1993) και το 1,20 δεν θυμάμαι που το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από έναν χρόνο είχα αντίστοιχο πρόβλημα.

Εγινε λοιπόν γη κάθετη και στο συμβόλαιο αναγράφει ο συμβολαιογράφος:

"Σημειώνεται ότι ένα τμήμα της ως άνω Α Βόρειας κάθετης ιδιοκτησίας, επιφανείας χχχ τ.μ., όπως αυτό εικονίζεται στο τοπογραφικό σχεδιάγραμμα, θα παραμείνει ελεύθερο προς χρήση διέλευσης και του εκάστοτε κυρίου της ως άνω Β Νότιας κάθετης ιδιοκτησίας για επιοινωνία, ενώ κατά τα λοιπά ανήκει στην Α Βόρεια κάθετη ιδιοκτησία."

 

σε κουβέντα με συμβολαιογράφο μου είχε πεί ότι με αυτόν τον τρόπο καθορίζονται τέτοιου είδους θέματα που προκύπτουν ειδάλλως θα έπρεπε να δημιουργηθεί και 3ος συμβαλλόμενος στην κάθετη. Σε δική μου αντίστοιχη περίπτωση, είχε αναφέρει στο συμβόλαιο ότι κατόπιν συμφωνίας των 2 μερών ο ένας θα άφηνε χώρο για φυτά (κάτι σαν κοινόχρηστος των 2 μερών δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Πριν από τρία χρόνια αντιμετώπισα παρόμοια περίπτωση. Εγώ έβγαζα άδεια για το Α τμήμα της καθέτου ενώ το Β ήταν στο πίσω μέρος, χωρίς δρόμο. Τότε μου επέβαλαν να αφήσω δρόμο πλάτους 2.50 μέτρων τουλάχιστον για να εξυπηρετείται ο ιδιοκτήτης του Β τμήματος.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από τρία χρόνια αντιμετώπισα παρόμοια περίπτωση. Εγώ έβγαζα άδεια για το Α τμήμα της καθέτου ενώ το Β ήταν στο πίσω μέρος, χωρίς δρόμο. Τότε μου επέβαλαν να αφήσω δρόμο πλάτους 2.50 μέτρων τουλάχιστον για να εξυπηρετείται ο ιδιοκτήτης του Β τμήματος.

 

Ενδιαφέρουσα περίπτωση που προκαλεί, όμως, εύλογα ερωτήματα:

1. Ποιός επέβαλε τη δίοδο? Δικαστήριο? η Πολεοδομία? άλλος?

2. Από ποιά διάταξη προέκυψε το πλάτος των 2,50μ.?

3. Συντάχθηκε συμφωνητικό με τους συνιδιοκτήτες ή τροποποιήθηκε η σύσταση?

4. Ο πίσω έκτισε τελικά? Αν ναι, είχε προϋποθέσεις (πρόσωπο μικρότερο των 8μ., εμβαδόν μικρότερο των 200τ.μ., δρόμος πλάτους <7,5μ. κλπ) για να εξαγοράσει την υποχρέωση εξασφάλισης θέσεων στάθμευσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

καλησπέρα, η δική μου περίπτωση αφορά δουλεία από όμορο, δεν έχω εμπειρία σε κάθετες και θα ήθελα να σας ρωτήσω δυο πράγματα

 

Πρόκειται για νέα συσταση κάθετης σε οικόπεδο εντός προ 23 οικισμού

 

Θέλουν η μία κάθετη να χει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά

 

α) 160τμ λωρίδα γης που δεν έγγράφει ελάχιστη πλευρά κτιρίου

 

β) να μην έχει κτίσμα ούτε και υπόλοιπο δόμησης

 

γ) να μην έχει πρόσωπο στον κοινόχρηστο αλλά να εξυπηρετείται από την όμορη ιδιοκτησία. Η οποία ομορη ανήκει σε αυτόν που θα λάβει την κάθετη και θέλουν να δημιουργηθεί δουλεία διόδου από την όμορη ιδιοκτησία προς την συγκεκριμένη κάθετη. Δηλαδή ο νυν ιδιοκτήτης της όμορης με τον εαυτό του (που θα ναι μελλοντικός ιδιοκτήτης της κάθετης αυτής...)

 

Ειναι δυνατό να συμβούν αυτα?

 

Δηλαδή,

 

α) δημιουργία κάθετης με τέτοιο σχήμα που δεν μπορέι να έχει κτίσμα

 

β) να μην έχει δικαίωμα μελλοντικής δόμησης

 

γ) να εξυπηρετείται από όμορη ιδιοκτησία και όχι από κοινόχρηστο χώρο

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μπε ρδε με νο

 

ποιο ειναι ...ποσοι εναι...τι ποσοστα εχουν...τι σχημα   τι προσοψη εχει το οικοπεδο...

 

και πώς θελουν να το"χωρισουν"????

 

βαλε ενα σχηματακι...να  το καταλαβουμε

και

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω και άλλα στοιχέια, μόνο πονοκέφαλο θα προκαλέσουν σε όποιον κάνει τον κόπο να το διαβάσει

 

Παραταύτα...

20140718 250 3 MICHANIKOS Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλά...

Υπαρχει το Α οικοπεδο εμβαδου 3672 τμ  ανηκει σε  3 κατα το 1/3 στον καθενα

εχει προσωπο σε δρομο πλατος 3μ.

υπαρχει το οικοπεδο Β ...δξ πού βλεπει  και ανηκει στον Χ

θελουν να κανουν 3 καθετες με προσωπο στον δρομο που να εξαντλουν  ολον τον σδ και καλυψης

και μια 4η καθετη 165 τμ. η οποια δεν θα χτιζει τπτ

αλλα θελουν να την δοσουν σαν  δουλεια διοδου  στο οικοπεδο Β

 

το οποιο  εχει /δεν εχει  αλλη διοδο...

 

ποιό ειναι το προβλημα?

 

 

[Θα μπορουσαν να παρουν καθε ενας το "τμημα" του μεχρι τον γειτονα και καθε ενας να δοσει απο το δικοτου τμημα  το "πανω μερος"

[δλδ 55 τμ. ]   σαν   δουλεια διελευσης...]

 

αυτα

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι 4 συνιδιοκτήτες με τους τρεις να παίρνουν 1169 κ ο τέταρτος το τυφλό 165.

 

Ο τέταρτος είναι ο ιδιοκτήτης του Β.

Εφόσον λοιπον ο Χ είναι ο ιδιοκτήτης του Β κ θα είναι ο ιδιοκτήτης της τυφλης κάθετης των 165, να δεσμευτεί ο ίδιος ως προς δουλεία διόδου διαμέσου του Β προς το 165

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.