Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο (και υψομετρική διαφορά από έδαφος)


Recommended Posts

To +1,5m που πρέπει το πολύ να είναι η στάθμη της οροφής του υπογείου από το φυσικό έδαφος το μετράμε μέχρι την κάτω παρειά της πλάκας οροφής υπογείου ή μέχρι την άνω παρειά; Δηλαδή είναι μέσα στο 1,5m και η πλάκα οροφής του υπογείου; Νόμιζα πως όχι αλλά ένας συνάδελφος επιμένει πως ναι...

 

Το πάχος της πλάκας και του δαπέδου συμπεριλαμβάνονται στο +1.50...δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης δεν λαμβάνεται το δάπεδο στο +1,50μ. Παλιότερα πάντως λαμβάνονταν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο πανω συναδελφος . Λαμβανεται κανονικα απο την κατω παρεια (ασχετα που εγω δεν το εφαρμοζω ποτε και το παιρνω απο την πανω για να εχω μια ανοχη 15-20cm για παν ενδεχομενο).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κιεγω με τους παραπανω.

Καπου σε καποια επεξηγηματικη εγκυκλιο λεει

(και υπαρχει και σχημα) οτι το 1.50 παιρνεται

μεχρι την κατω παρεια της πλακας του υπογειου.

Αν καποιος θυμαται την εγκυκλιο ας μας την πει!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η εγκυκλιος 113/86 , λετε για τα σχεδια 7-4 , 7-5 & 7-8

Στο σχ.7-3 ομως δειχνει οτι το 1.5μ ειναι απο την πανω σταθμη της οροφης του υπογειου !.Παντως οπου ξερω ως σωστο παιρνουν το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Sofia απότι είδα το σχήμα 7-3 αφορά το γεγονός πως:

"Ο υπόγειος όροφος δηλαδή, μπορεί να επεκτείνεται και κάτω από τους ημιϋπαίθριους χώρους, τα αίθρια και τους φωταγωγούς (Βλ. σχ. 7-3)."

 

ενώ παρακάτω γράφει πως:

"Ο υπόγειος όροφος μπορεί να διαμορφώνεται κλιμακωτά, ακολουθώντας την κλίση του εδάφους. Αν ο υπόγειος όροφος είναι διαχωρισμένος και η οροφή ενός τμήματός του βρίσκεται ψηλότερα από 1,50μ. απ’ το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος τότε το τμήμα αυτό του υπογείου ορόφου προσμετράται στο σ.δ. (Βλ. σχ. 7-4, 7-5)."

 

Όταν σχεδιάζω ακολουθώ όπως λέει και ο adadim να έχω το δάπεδο του ισογείου στο +1,50μ.

 

Το θέμα αυτό απότι είδα σχετίζεται με νομιμοποίηση υφιστάμενου κτίσματος, οπότε το +1,50μ πρέπει να αφορά (τουλάχιστον για κεκλιμένα εδάφη όπως εδώ) την οροφή του υπογείου και όχι το δάπεδο του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διατάξεις Νόμου 3212/2003

 

Σ ενα αρθρο μιας εφημεριδας που αναφερεται στο συγκεκριμενο νομο, διαβασα :

 

''το υπογειο τμημα μιας οικοδομης ακολουθει το περιγραμμα του κτιριου,δεν μπορει να εξεχει απο το φυσικο εδαφος πανω απο 80 εκατοστα και προσμετραται κατα ενα μερος στα τετραγωνικα της κατασκευης.Στη συγκεκριμενη περιπτωση η αδεια ειναι παλια και επομενως μπορει να θεωρηθει οτι εχει το δικαιωμα να εξεχει κατα 1,50 μετρο......''.

 

Δεν ισχυει λοιπον το γνωστο 1,50 μετρο απ το φ.ε. πια?Και αν μετραει κατα ενα μερος στα τετραγωνικα της δομησης,ποσο ειναι αυτο και πως οριζεται?

 

 

Edit: έγινε συνένωση των δημοσιεύσεων εφόσον η προγενέστερη αφορούσε ακριβώς στη σχέση υπογείου και φυσικού/διαμορφωμένου εδάφους. Σημειώνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να επεκτείνουμε υπάρχουσες δημοσιεύσεις (πάντα εντός θέματος εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Για εκτός σχεδίου είναι όντως 80εκ το μεγίστο που μπορεί να εξέχει το δάπεδο του ισογείου από το έδαφος.

Τα υπόλοιπα όμως που τα γράφει?

Αν και όπως διαβάζω αυτό που έβαλες, μάλλον για απόφαση δικαστηρίου μου μοιάζει παρά για νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.