Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση στατικής επάρκειας


Adavis

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο πρότυπο για αυτή την τεχνική έκθεση "μακροσκοπικής επάρκειας"? Πως εξασφαλίζεται ο πελάτης αλλά και οι μηχανικοί (πολιτικός/ αρχιτέκτονας - ο πρώτος αναλαμβάνει εργασίες με δικά του συνεργεία, ο δεύτερος μελέτη ανακαίνισης) σε περίπτωση μικρού, παλιού οικήματος με λιθοδομή, στο οποίο ο πελάτης δεν θέλει να επιβαρυνθεί με εκτεταμένο ελέγχο στατικής επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

μην αναλαμβάνεις τέτοια αν δεν έχεις απόλυτη ανάγκη είναι η άποψή μου

 

 

χαίρω πολύ . :lol:

 

Μάλλον την έχω ανάγκη !!!

 

Μάλλον νομικά θα το χειριστώ το θέμα παρά σαν π/μ.:-x

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις "αρχαίων" καλό θα είναι ο μηχανικός να συντάσει μια τεχνική έκθεση οπου νά αναφέρει τι πρέπει να γίνει (πχ ενίσχυση) και να βάζει τον ιδιοκτήτη να την υπογράφει ως "έλαβα γνώση", παρουσία δικηγόρου...

Link to comment
Share on other sites

acnt εκεί κατέληξα και εγώ.

 

Θα συντάξω έκθεση και τρόπους αντιμετώπισης και θα ρίξω το μπαλάκι στους "καλούς" ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Να γίνει μια "απλή" τεχνική έκθεση με πιθανά κατασκευαστικά προβλήματα του υφισταμένου δεν είναι δύσκολο. Οι τελικές προτάσεις που θα πρέπει να γίνουν είναι το δύσκολο όταν ο πελάτης δεν διαθέτει πόρους:

 

α) για εκτεταμένο ελέγχο στατικής επάρκειας και

β) για εκτεταμένες επισκευές.

 

Υπάρχει κάποια ενδιάμεση λύση που να γίνονται προτάσεις αλλά με επιφυλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Εσείς πιστεύεται πραγματικά οτι όσα καρότα και να παρθούν και όσες υπεραναλύσεις με το σούπερ λογισμικό γίνουν είμαστε σίγουροι για την επάρκειά τους? Η θέση του acnt και του theo είναι πιστεύω οι ενδεδειγμένες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.