Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση στατικής επάρκειας


Adavis

Recommended Posts

Έχει κανείς κανένα πρότυπο για μια τέτοια δήλωση; Αφορά κτίριο που θέλει να λειτουργήσει σαν καφετέρια και είναι πριν του '55.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα adavis. Η Νομαρχία Αθηνών (Δνση Ορυκτού Πλουτού & Βιομηχανίας/Δυτικός Τομέας) στο Περιστέρι δίνει ένα πρότυπο όπου αναφέρει ότι το κτίριο έχει την απαιτούμενη στατική επάρκεια σύμφωνα με τις πολεοδομικές διάταξεις....Το θέμα είναι αγαπητέ σύμφωνα με ποιες πολεοδομικές διατάξεις....που κτίστηκε ή τις σημερινές???αυτό παραμένει ομιχλώδες...και νομίζω σκοπίμως....

 

Καλημέρα σε όλους....Καλούμαι σε τριώροφο κτίριο στο Περιστέρι ,όπου το μόνο στοιχείο που έχω είναι το στέλεχος μιας άδειας του 76 που κάνει νομιμοποιήση ισογείου και προσθήκη α΄-β΄ ορόφου, να κάνω ανασύσταση φακέλου, εξαίρεση από την κατεδάφιση για τμήμα ισογείου με τον Ν.1512/85 και αδεια λειτουργίας-εγκατάστασης για μαγαζί. Σε αυτήν την πορεία θα κληθώ να υπογράψω μία δήλωση αντοχής και μία δήλωση στατικής επάρκειας. Έστω ότι θα χρησιμοποιήσω σκάνερ και καρότα ποιο θα είναι το μέτρο μου?Οι σημερινές ή οι διατάξεις που ίσχυαν τότε?Και τελικά πόσο κοντά στη φυλακή μας φέρνουν αυτές οι δηλώσεις??

Link to comment
Share on other sites

Αν υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης (ή οι ιδιοκτήτες) τότε μπορείς να ελέγξεις το υφ/νο με αντισεισμικό '85 αλλιώς με τον ισχύοντα. Πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες όμως.

Δεν θα υπογράψεις δήλωση αν δεν κάνεις μελέτη, προτείνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

wolvie επειδή αυτές οι εργασίες που, ορθώς, περιγράφεις δεν γίνονται συνήθως λόγω κόστους (ελα μωρέ φτιάξε ενα χαρτι και είναι ΟΚ), προσωπικά δεν θα υπέγραφα στατική επάρκεια σε αυθαίρετο και με προσθήκη. Στην περίπτωση που γίνουν όλα όσα απαιτήσεις (δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα), και κάνεις μελέτη όπως λέει και ο evan, τότε το κουβεντιάζουμε το πράγμα. Στην περίπτωση αυτή όμως η αμοιβή σου θα πρέπει να είναι και ανάλογα υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Ο.κ. παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μίλησα με πολεοδομία σήμερα και μου είπαν ότι η δήλωση αντοχής και η στατική επάρκεια θ΄αναφέρεται στο αντισεισμικό του '59 με τον οποίο μελετήθηκε (αρα και οι έλεγχοι μου να γίνουν με αυτόν) και ότι είμαι νέος και αγχώδης και να μην ανησυχώ. Χωρίς να έχω αποφασίσει με ποιόν θα πάω (αν και η γνώμη του evan για του ΄85 μάλλον με καλύπτει) είπα στους ιδιοκτήτες τα μαντάτα και περιμένω απάντηση.....

Link to comment
Share on other sites

Και εαν όταν μελετήθηκε-κατασκευάστηκε το κτίριο δεν υπήρχε αντισεισμικός ?

 

Δλδ αν έχεις κτίριο του 1936-37 ??

 

Επίσης τι ευθύνες φέρεις σε άδεια για προ 55 ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό...Βέβαια για να είμαι ειλικρινής το ισόγειο φαίνεται αυθαίρετη κατασκευή 65 με 75...τσιμεντόλιθοι για τοιχοποιίες...και να δούμε τι έχουν μέσα αυτά τα υποστυλώματα....

Link to comment
Share on other sites

Και εαν όταν μελετήθηκε-κατασκευάστηκε το κτίριο δεν υπήρχε αντισεισμικός ?

 

Δλδ αν έχεις κτίριο του 1936-37 ??

 

Επίσης τι ευθύνες φέρεις σε άδεια για προ 55 ?

 

μην αναλαμβάνεις τέτοια αν δεν έχεις απόλυτη ανάγκη είναι η άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

Μια παλιοσειρα μηχανικος μου ειχε πει καποτε οτι σε τετοιες περιπτωσεις το μονο που κανει αν ο ιδιοκτητης δεν συμφωνει σε εργαστηριακο ελεγχο (καροτα κλπ) ειναι να αναφερει μακροσκοπικη επαρκεια κατα την ακριβη ημερομηνια του ελεγχου, και αυτο αν του γεμιζει το ματι.. Τραβαει και μερικες φωτογραφιες με ημ/νια και σφραγιδα μπας και παει κανενας "εξυπνος" και κοψει καμια κολωνα ή ανοιξει κανενα παραθυρο/πορτα/τζαμαρια.. Και αμα το δεχτουνε το δεχτηκαν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.