Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χιλιοστά οικοπέδου ?


manost

Recommended Posts

Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με τη σύνταξη πίνακα χιλιοστών για οικόπεδο χωρισμένο ήδη με σύσταση καθέτου και δημιουργία ακόμα μίας νέας σύστασης.

 

Αναλυτικότερα.

Έχω οικόπεδο συνολικής επιφάνια χ τμ το οποίο (έχει από δεκαετίας)

« χωριστεί » με σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας σε τμήμα Α και Β. Οι πελάτες μου κάτοχοι του τμήματος Α θέλουν τώρα να κάνουν νέα σύσταση που θα κόβει το τμήμα Α σε δύο νέα τμήματα Α1 , Α2 και Α3. (κοινόχρηστο).

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

1. Τα χιλιοστά που πρέπει να αναγράψω στον πίνακα θα προκύπτουν για όλο το οικόπεδο ???

Δηλαδή : τμήμα Β 500 ‰

τμήμα Α1 200 ‰

τμήμα Α2 200 ‰

τμήμα Ακοιν. 100 ‰

Το κοινόχρηστο τμήμα παίρνει χιλιοστά ή τα αποδίδω αυτομάτως στα Α1 και Α2 ?

 

2. Σε περίπτωση που βγάλουμε δύο άδειες οικοδομής για δύο ανεξάρτητες κατοικίες, τα τετραγωνικά του Α3κοιν. πως μπορώ να τα αποδώσω στα τμήματα Α1 και Α2 (μισά-μισά) ώστε να μην τα χάσω από των συντελεστή όπως και από τη φύτευση κ.α ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφε,

όσον αφορά τα χιλιοστά υπάρχουν δύο τρόποι:είτε αναφέρεσαι στα χιλιοστά οικοπέδου όπως αναφέρεις είτε στα χιλιοστά του τμήματος Α (απλώς αναγράφεις το ποσοστό του Α επί του όλου οικοπέδου)...Οι μηχανικοί προτιμάμε την πρώτη λύση (γιατί είναι σωστή και σαφής) και οι πελάτες τη δεύτερη (γιατί φαίνονται περισότερα τα χιλιοστά)..

Όσον για τη δεύτερη ερώτηση γιατί να μην κόψεις το τμήμα Α σε Α1 και Α2 και το Α3 να προκύπτει σαν χρήση και στους δύο χωρίς χιλιοστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.