Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές μελετών εκκλησιών


Recommended Posts

μηπως γνωριζει κανεις πως υπολογιζονται οι αρχιτεκτονικες και στατικες μελετες εκκλησιων και επιπλεον ποια ειναι η διαδικασια για την εκδοση των οικοδομικων αδειων τους;

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο Γιώργος, η ναοδομία είναι υπεύθυνη. Τα γραφεία της είναι στην Μονή Πετράκη πίσω από τον Ευαγγελισμό και αν θυμάμαι καλά συνεδριάζει κάθε Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις πως υπολογιζονται οι αρχιτεκτονικες και στατικες μελετες εκκλησιων και επιπλεον ποια ειναι η διαδικασια για την εκδοση των οικοδομικων αδειων τους;

 

 

Εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος άν μου δίνανε ότι μαζέψει το παγκάρι μιας Κυριακής αν είναι εντός σχεδίου και καθεδρικός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος άν μου δίνανε ότι μαζέψει το παγκάρι μιας Κυριακής αν είναι εντός σχεδίου και καθεδρικός.

 

Δηλ. δεν σου αρκεί η ευλογία του Δεσπότη?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις από την Μητρόπολη της περιοχή σου την με αριθμό πρωτ. 2851 / 7.8.2001 εγκύκλιο της Ιεράς Συνόδου. Σε αυτή αναγράφεται τι δικαιολογητικά απαιτούνται.

 

Όσο για την διαδικασία μου ζητήθηκε να πάρω βεβαίωση των όρων δόμησης από την Πολεοδομία -στάδιο που έχω "βαλτώσει" σχεδόν 1 μήνα-

και στην συνέχεια να ετοιμάσω πλήρη φάκελο άδειας (κατά τα γνωστά) που μέσω Μητρόπολης θα κατατεθεί στην Ναοδομία για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλοι μου μια ερώτηση και εγώ.

Θέλω να κάνω για πρώτη φορά μια μελέτη αποκατάστασης ενός ναού.

Οι πρώτες μου ερωτήσεις είναι:

1. Μπορώ ως ελεύθερος επαγγελματίας να κάνω μελέτες (δεν χρειάζεται μελετητικό πτυχίο;) και να διαθέσω την μελετη στο Δημο ή στην μητρόπολη κατοπιν αμοιβής;

2. πως Μπορώ να υπολογίσω την αμοιβή της μελέτης (ήδη υφισταμένη εκκλησιά, αφού μιλάμε για αποκατάσταση)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω, στη Ναοδομία ζητάνε Διπλ. Μηχανικούς μόνο.

 

η ναοδομια ειναι κατι σαν πολεοδομικο γραφειο της εκκλησιας. τις μελετες της κανει οποισδηποτε εχει δικαιομα και δεν εχει σχεση η ναοδομια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.