Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλοτρίωση τμήματος οικοπεδου - ποσοστά συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

Γεια σε όλους!Είμαι μια νέα τοπογράφος μηχανικός η οποία τρέχει στις πολεοδομίες και άκρη δε βγάζει. Το Forum νομίζω ότι είναι η τελευταία μου ελπίδα! Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Σε ένα οικόπεδο στο οποίο έχουν συσταθεί 3 κάθετες συνιδιοκτησίες και υπάρχουν αντίστοιχα 3 οικοδομές, έγινε απαλλοτρίωση τμήματος των δυο τμημάτων που έχουν πρόσοψη στο δρόμο, ο οποίος και διαπλατύνθηκε. Υπήρξε τέλος αποζημίωση και στους 3 ιδιοκτήτες. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Πρέπει να γίνει νέα σύσταση καθέτων, ώστε να αλλάξουν τα αναλογούντα χιλιοστά επί του όλου οικοπέδου?

2. Η επιτρεπόμενη δόμηση σε κάθε τμήμα θα υπολογισθεί με τα νέα χιλιοστά?

3. Κυρίως όμως σε ποιο θεσμικό πλαίσιο αναφέρονται σχετικά ζητήματα?

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα

το θέμα είναι κατα την γνώμη μου περισσότερο νομικό και λιγότερο τεχνικό

προφανώς προκύπτει νέο γεωτεμάχιο και με την σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών

μπορείς να προχωρήσεις σε νέα σύσταση καθέτου,

προσοχή απαιτείται ωστε να μην υπάρχουν υπερβάσεις στα αναλογούντα ποσοστά δόμησης και κάλυψης στα ιδανικά μερίδια του καθενός μιάς και αναφέρεις ότι έχουν ήδη κτισθεί 3 οικοδομές

για περισσότερα αν ενδιαφέρεσαι υπάρχουν βιβλία για κάθετη συνιδιοκτησία που απευθύνονται ομολογουμένως περισσότερο σε δικηγόρους και συμβολαιογράφους

λαμβάνοντας επαναλαμβάνω υπόψη την υφιστάμενη δόμηση και κάλυψη και σε συνεργασία με τον συμβολαιογράφο μπορείς να προχωρήσεις σε αναμόρφωση του αρχικού συμβολαίου σύστασης καθέτου-διανομής σε κατα χρήση τμήματα

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα,

Καλώς ήρθες....

Κατά τη γνώμη μου μόνο αν οι συνιδιοκτήτες θέλουν να προχωρήσουν σε νέα σύσταση καθέτου από ίδια βούληση. Εάν τα μεγέθη της υφιστάμενης δόμησης είναι μεγαλύτερα από αυτά που θα δομήσουν με το νέο εμβαδό τότε καλύτερα να μη προχωρήσουν σε νέα σύσταση.

Ούτως ή άλλως όποιος από τους 3 αυριο πάει να δομήσει μετά από κατεδάφιση του υφιστάμενου κτίσματός του, θα δομήσει βάσει του νέου εμβαδού με το ποσοστό που έχει από την αρχική κάθετη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι μάλλον διότι αποιμειώθηκαν μόνο τα 2 μερίδια.

Αρα σε πιθανή ανακατανομή των εμβαδών, βάση των αρχικών χιλιοστών, το 1 μερίδιο θα έχει μικρότερο εμβαδό.

Αν τώρα δεν αλλάξουν τα ποσοστά τους, τότε ο 3ος θα έχει μεγαλύτερο ποσοστό επί του συνολικού οικοπέδου.

Από την άλλη, αποζημιώθηκαν και οι τρείς (3), ισόποσα φαντάζομαι.

Πάντως θέλει καταρχήν ψάξιμο στο ποια είναι η επιθυμία τους. Εκεί είναι και το δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ξεχνάτε πως η σύσταση καθέτου είθηστε να γίνεται κατ' αναλογία εμβαδού. Σας θυμίζω πως είναι κατά σύμβαση. Δλδ μπορεί κάποιος να έχει το μικρότερο εμβαδό αλλά επειδή έκανε τέτοια συμφωνία να έχει το μεγαλύτερο ποσοστό στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.