Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρελλέ διαρροής έντασης σε μηχανογραφικό


Recommended Posts

Ερώτημα :

 

Σε μικρό μηχανογραφικό κέντρο όπου τροφοδοτούνται Rack με γραμμές 3χ2.5 και κατ επέκταση οι servers, ισχύει το πρότυπο ΕΛΟΤ 384 σχετικά με τη χρήση διακοπτών διαρροής έντασης ? Είναι δηλαδή υποχρεωτική η χρήση τους ή μπορούμε να τους παραλείψουμε προκειμένου να μην τεθούν εκτός από αστοχία κρίσιμα φορτία π.χ. ενός υπουργείου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για προστασία από αστοχία, αλλά ούτως ή άλλως και για λειτουργικούς σκοπούς σε μηχανογραφικό κέντρο, μπορεί (και πρέπει) να μπει on-line UPS. Οπότε και ο ΔΔΕ δεν προκαλεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ο ΔΔΕ μπαίνει στην αναχώρηση της τροφοδοσίας. Δηλαδή μετά το UPS και συγκεκριμένα στον πίνακα διανομής του UPS. Άρα αν γίνει μια στιγμιαία διαρροή ή κάποια άλλη ανωμαλία στον server λογικά θα πέσει και θα θέσει εκτός τον X server έτσι δεν είναι ? Το ερώτημα ίσως έχει και μια άλλη διάσταση, έχει δηλαδή νόημα να έχουμε διακόπτες διαρροής έντασης σε φορτία που τροφοδοτούνται από UPS ? ή υπάρχει απομόνωση και άρα ακόμα και διαρροή να υπάρξει δεν κινδυνεύει π.χ. κάποιος που θα ακουμπήσει το Rack ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, φυσικά όχι. Μετά το ups δεν βάζουμε ΔΔΕ. Αλλά δεν ξέρω ποιά διάταξη το προβλέπει ή το επιτρέπει. Συνήθως οι συνθήκες είναι ιδανικές μετά το UPS οπότε είναι περιττός ο ΔΔΕ, και η μόνη διάταξη ασφαλείας είναι η καλή γείωση.

 

Η προηγούμενη απάντησή μου αφορούσε τον αγωγό που τροφοδοτεί το UPS. Οχι τον αγωγό που τροφοδοτείται από το UPS.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε λίγο την διάταξη ενός UPS σε κανονική λειτουργία. Η πρώτη βαθμίδα είναι το rectifier o ανορθωτής δηλαδή ΑC/DC , ακολουθεί η δεύτερη βαθμίδα ο αντιστροφέας DC/AC, (τον φορτιστή τον εξαιρώ εδώ), o ουδέτερος του δικτύου μας παραμένει ΜΗ διακοπτόμενος (νομίζω). Άρα η έξοδος του UPS όταν πάει προς το φορτίο είναι η σταθεροποιημένη τάση και ο ουδέτερος ο οποίος όμως δεν είναι πια γειωμένος ? δηλαδή αν βάλω μια λάμπα στην έξοδο ενός UPS και στον ένα πόλο συνδέσω φάση και στον άλλο γείωση, θα ανάψει ή όχι ? ... αν πιάσω τη φάση από την έξοδο του UPS θα κλείσω κύκλωμα με τη γη ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, είναι από τα πράγματα που ήθελα να ελέγξω και δεν έβρισκα χρόνο. Θα το κοιτάξω αύριο (edit: ωρε τι λέω; αύριο είναι Σαββάτο ! ) στην δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό το έχω απορία και οι εταιρείες ups συνήθως δεν ξέρουν να απαντήσουν με βεβαιότητα και αερολογούν (φαντάσου τι γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για να δούμε λίγο την διάταξη ενός UPS σε κανονική λειτουργία. Η πρώτη βαθμίδα είναι το rectifier o ανορθωτής δηλαδή ΑC/DC , ακολουθεί η δεύτερη βαθμίδα ο αντιστροφέας DC/AC, (τον φορτιστή τον εξαιρώ εδώ), o ουδέτερος του δικτύου μας παραμένει ΜΗ διακοπτόμενος (νομίζω). Άρα η έξοδος του UPS όταν πάει προς το φορτίο είναι η σταθεροποιημένη τάση και ο ουδέτερος ο οποίος όμως δεν είναι πια γειωμένος ? δηλαδή αν βάλω μια λάμπα στην έξοδο ενός UPS και στον ένα πόλο συνδέσω φάση και στον άλλο γείωση, θα ανάψει ή όχι ? ... αν πιάσω τη φάση από την έξοδο του UPS θα κλείσω κύκλωμα με τη γη ?

 

Ολα τα UPS που έχουμε είναι on-line, όχι line-interactive. O ουδέτερος στην έξοδο του UPS είναι γειωμένος, τόσο στα UPS 230 VAC, όσο και στα UPS 24 VDC. Δεν υπάρχει πουθενά (μετά τα UPS) ΔΔΕ, υπάρχουν μόνο οι ασφάλειες των γραμμών.

 

Αλλά και line-interactive να ήταν, νομίζω η ίδια κατασκευή θα ήταν σχετικα με τους ΔΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ups που έχουμε είναι on-line, όχι line-interactive. O ουδέτερος στην έξοδο του ups είναι γειωμένος, τόσο στα ups 230 vac, όσο και στα ups 24 vdc. Δεν υπάρχει πουθενά (μετά τα ups) ΔΔΕ, υπάρχουν μόνο οι ασφάλειες των γραμμών.

 

Αλλά και line-interactive να ήταν, νομίζω η ίδια κατασκευή θα ήταν σχετικα με τους ΔΔΕ.

 

 

Το θέμα είναι ότι αν σε περίπτωση οποιασδήποτε διαρροής επί μεταλλικό κελύφους (ή αστοχία μόνωσης) κλπ, ο άνθρωπος μπορεί να "κλείσει" κύκλωμα με τη γη, δηλαδή να τον διαπεράσει το ρεύμα διαρροής, τότε η χρήση ΔΔΕ δεν είναι επιβεβλημένη και μετά το ups (δηλαδή τον πίνακα τροφοδοσίας των καταναλώσεων)? Εγώ νομίζω πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.