Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσιμεντένια δάπεδα


geotzo

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους,

κατασκευάζω μια μεζονέτα και σκέφτομαι να τοποθετήσω τσιμεντένιο δάπεδο αντί πλακιδίων, στους κοινόχρηστους χώρους. Έχω δει παρόμοιες κατασκευές με πολύ καλό αισθητικό αποτέλεσμα σε άλλες κατοικίες και περιοδικά. Γνωρίζει κάποιος που πρέπει να απευθυνθώ για τέτοιες εφαρμογές; Όπου ρώτησα δεν ήξεραν να μου πουν ποιος ανέλαβε την κατασκευή. Ακόμα, σε δύο συνεργεία βιομηχανικού μπετόν, που ρώτησα, μου είπαν ότι δεν έχουν τοποθετήσει εντώς κατοικίας, κάτι ανάλογο. Θα πρέπει η κατασκευή να γίνει με προσοχή στη λεπτομέρεια και όχι σαν να είναι κάποιο πάτωμα σε γκαράζ. Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να περστεί και με κάτι για να μην τρίβεται. Το ότι θα μπει ενδοδαπέδια θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καταρχάς θα ήθελα να χαιρετίσω τους συμφορουμιτες αφού είναι πρώτη φορά που γράφω αν και αρκετές φορές έχω βρει λύσεις μέσα από αυτό.

Έχω και εγώ το παραπάνω πρόβλημα .θα ήθελα και εγώ να βρω τρόπο να κάνω ένα εμφανές όμορφο ανθεκτικό μπετόν για να ρίξω στην αυλή μου.

Έχω δει κάτι τέτοιο στον εξωτερικό χώρο κάποιου σπιτιού που έμοιαζε σαν μπετόν με άμμο θαλάσσης ,και κάποιο ακόμη στον εξωτερικό χώρο των goodies το οποίο μοιάζει με βοτσαλοπλακα αλλά είναι μονοκόμματο άρα έχει πέσει σαν μπετό.

Γενικά υπάρχει κάτι τέτοιο που να είναι οικονομικό και κατάλληλο για γέμισμα ανάμεσα σε μαρμάρινα σιρίτια πχ?

 

Μήπως ας πούμε μπορεί να γίνει κάποιο μπετόν με ψηφίδα το οποίο με ελαφρύ τρίψιμο να γίνεται ωραίο ?

Αλλά τι πρόσθετα θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Με λέξεις-κλειδιά ''εξωτερικό δάπεδο χυτό σταμπωτό'' στο google βγαίνουν αρκετά αποτελέσματα. Εδώ δεν μπορούμε να προτείνουμε συγκεκριμένα κάποια εταιρία ή συνεργείο οπότε η επιλογή (και το...ψάξιμο) είναι δικό σας.

 

Πού και πώς τοποθετούνται θα σας εξηγήσουν εκεί (το καθένα έχει τις προδιαγραφές του).

 

Η μετέπειτα επεξεργασία επιφανειών από εμφανές σκυρόδεμα είναι ψιλοζόρικη υπόθεση: πρέπει να προνοήσεις σωστά αδρανή για το μείγμα (αν μη τι άλλο διαλέγεις το χρώμα, αφού θα φαίνονται) και να έχεις κομπόδεμα γιατί χρειάζονται αρκετά μεροκάματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγω μια ενημέρωση από συνάδελφο που έχει χρησιμοποιήσει δάπεδο από τσιμεντοκονία για εσωτερικό κατοικίας. Έχω δει σε περιοδικά πολύ ωραία αποτελέσματα που κάνουν μάλιστα κάτι σαν τεχνοτροπία.

 

Δεν θέλω απάντηση όσον αφορά εταιρείες κλπ, αλλά θα ήθελα να μάθω πώς συμπεριφέρονται αυτά τα δάπεδα διαχρονικά πχ. φθορά, ξεφλουδίσματα, ρηγματώσεις, αν βγάζουν σκόνη από την τριβή, αν θέλουν βερνίκωμα ανά διαστήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα μια εταιρία με το όνομα **************. έχει την έδρα της στην θεσ/κη,αλλά και στο μαρούσι αν δεν κάνω λάθος. το τηλ. ειναι:*************

μίλησε με τον κ.************ πρώτα όμως πες του να σου στείλουν ενημερωτικά φυλλάδια τα οποια θα τα βρεις πολυ ενδιαφέροντα.υπάρχουν πολλών ειδών τσιμεντοκονίες. καλή επιλογή..αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το υπόστρωμα σου..θέλει αρμούς ...

 

Δυστυχώς δεν το πρόλαβα έγκαιρα το ποστ. Τέτοιες πληροφορίες μπορούν να δωθούν με Προσωπικά Μηνύματα - η δημόσια αναφορά έρχεται σε αντίθεση με τους κανόνες περί διαφημίσεων (εξαιρέσεις γίνονται αλλά κατά περίπτωση). Όταν με το καλό επανέλθει ο επαγγελματικός οδηγός μπορεί όποια εταιρία/επαγγελματίας ενδιαφέρεται να δώσει στοιχεία.

ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα πρόσφατα τσιμεντένιο δάπεδο - τσιμεντοκονία που απότι φαίνεται έχει μεγάλη ζήτηση, ιδιαίτερα στα νησιά και σε εξοχικές ,κατοικίες. Η εμπειρία μου έδειξε τα εξής:

α) Το κόστος ανήλθε στα περίπου 340€/μ2 με υλικά και εργασία. Κόστος με το οποίο αγοράζει κανείς το καλύτερο ιταλικό μάρμαρο ή ελληνικό Διόνυσο. Η τιμή προέκυψε αφενός από το κόστος του υλικού το οποίο έιναι έτοιμο και έρχεται μαζί με άλλα πρόσμεικτα, σκλυρηντικα κλπ, και αφετέρου από την δυσκολία της εφαρμογής.

β) Ο προμηθευτής του υλικού λέει ότι δεν χρειάζονται αρμοί. Το υλικό είναι αρκετά ελαστικό, ομως παρατηρήθηκαν πολλά τριχοειδή ιδιαίτερα σε εξωτερικούς χώρους. Ακόμα και με αρμούς τα τριχοειδή δεν θα τα γλίτωνα. Κάτω από το ελληνικό καλοκαίρι με 38-40 βαθμούς το μεσημέρι, και 17-19 το βράδυ δεν γλιτώνει κανένα υλικό (ειδικά με τσιμεντοειδή βάση) ότι και αν μου λένε.

γ) Το αποτέλεσμα είναι όμορφο, αλλά μην περιμένει κανείς την τελειότητα του μαρμάρου σε σχέση με την τοποθέτηση και την τελική όψη. Αυτό είναι ένα χειροποίητο δάπεδο, όπου φαίνεται τελικά το δούλεμα με το μυστρί. Αν κάποιος περάσει με το χέρι πάνω από την επιφάνεια θα νιώσει τις μικρές ανωμαλίες, τα εξογκώματα κλπ.

δ) Εγώ στο σπίτι μου και με αυτά τα χρήματα ΔΕΝ θα το έβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα πρόσφατα τσιμεντένιο δάπεδο - τσιμεντοκονία που απότι φαίνεται έχει μεγάλη ζήτηση, ιδιαίτερα στα νησιά και σε εξοχικές ,κατοικίες. Η εμπειρία μου έδειξε τα εξής:

α) Το κόστος ανήλθε στα περίπου 340€/μ2 με υλικά και εργασία. Κόστος με το οποίο αγοράζει κανείς το καλύτερο ιταλικό μάρμαρο ή ελληνικό Διόνυσο. Η τιμή προέκυψε αφενός από το κόστος του υλικού το οποίο έιναι έτοιμο και έρχεται μαζί με άλλα πρόσμεικτα, σκλυρηντικα κλπ, και αφετέρου από την δυσκολία της εφαρμογής.

Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να είμαι ειρωνικός ή να θείξω τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου, η τιμή μονάδας είναι εξωφρενικά υψηλή. Σε ποιά περιοχή το εφάρμοσες? Αναφέρεσαι μόνο στο τελείωμα του δαπέδου (άνω επιφάνεια) ή και στη στρώση της τσιμεντοκονίας? Μέσο πάχος στρώσης τσιμεντοκονίας? Συνολικά τετραγωνικά εφαρμογής? Είδος τελειώματος

Για να μπορούμε να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης ακριβών δαπέδων, παραθέτω ενδεικτική τιμή εφαρμογής (υλικά και εργασία) ξύλινου δαπέδου εξωτερικού χώρου τύπου African Teak Wood σε έργο εμπορικού κέντρου στη Θεσαλία €280/τ.μ. (τιμή 2008 ) για 360τ.μ.

Επίσης για δάπεδο τύπου κουρασανίτ (όπως γράφει και ο/η @mamimarion παραπάνω) σε έργο εμπορικού κέντρου στη Θεσσαλονίκη το 2005, η τιμή μονάδος ήταν χαμηλότερη (δεν θυμάμαι πόσο) μαζί με την όποια τσιμεντοκονία.

Με αυτό το κόστος σίγουρα τοποθετείς το καλύτερο ιταλικό μάρμαρο ή ελληνικό Διόνυσο και κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, όχι δεν παρεξηγούμαι καθόλου :) Η τιμή είναι πραγματικά πολύ υψηλή, θα αναλύσω πως προκύπτει. Καταρχήν αφορά έργο πολυτελούς κατοικίας συνολικής επιφάνειας 500τμ εσωτερικά και 500μ εξωτερικά σε νησί. Αυτά μπορώ να πώ.

1) Η τιμή αφορά συνολική τιμή με πάχος γεμίσματος δαπέδου 12 εκ με μπετόν, με τοποθέτηση πλαστικού πλέγματος και γαλακτωμάτων για τον έλεγχο ρηγματώσεων. Ήταν σημαντικό να μην υπάρχουν ρηγματώσεις στο υπόστρωμα. Πρώτο κόστος λοιπόν. Υπολογίζω κόστος γεμίσματος περί τα 20-25€/μ2 με τα διάφορα υλικά.

2) Πάχος στρώσης τσιμεντοκονίας 5 έως 8mm, με υλικά του Τσαντίλη, που είναι πανάκριβα, δηλαδή για να σου δώσω να καταλάβεις έρχονται περίπου στα 65-70 €/μ2 (ΜΟΝΟ το υλικό της τσιμεντοκονίας).

3) Η εργασία έρχεται στα 80€/μ2 διότι είναι πραγματικά εντατική εργασία, παίρνει όλη μερα , περιμένεις να τραβήξει, τρίψιμο, γυάλισμα με τριβείο, γυάλισμα ξανά με υαλόχαρτο κλπ κλπ.

4) Αλλά το απόλυτο μυστικο έρχεται στον τρόπο που χρεώνεται αυτή η εργασία. Σε αντίθεση με ότι γνωρίζουμε για στρώσεις μαρμάρου κλπ, οι γωνίες σε πχ πάγκους λουτρών, γωνίες σε τοίχους, επιφάνειες, σκαλοπάτια, σοβατεπι κλπ χρεώνονται ως μέτρο μήκους ή σαν 1 τμ ακόμα και είναι μια επιφάνεια 20εκ. Δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής. Επομένως έχοντας κάνει την αναγωγή στο μέτρο, συμπεριλαμβάνοντας όλα τα άνωθι προέκυψε αυτή η τιμή.

Τώρα αν μιλάμε μόνο για στρώση χωρίς σοβατεπί, σκαλοπάτια, πάγκους, λουτρά ντουσιέρες κλπ που "κόβουν" όπως λέμε λεφτά, τότε ίσως το κατεβάσεις στα 250 €/μ2.

 

Και εγώ λεώ..μαρμαράκι και πάλι μαρμαράκι..αθάνατο, διαχρονικό, δροσερό, όμορφο, ευκολοκαθάριστο, ιδιαίτερα για καλοκαιρινή κατοικία

Link to comment
Share on other sites

2) Πάχος στρώσης τσιμεντοκονίας 5 έως 8mm, με υλικά του Τσαντίλη, που είναι πανάκριβα, δηλαδή για να σου δώσω να καταλάβεις έρχονται περίπου στα 65-70 €/μ2 (ΜΟΝΟ το υλικό της τσιμεντοκονίας).

Ο Χριστός και η Παναγία! 65-70€/τ.μ. μόνο υλικό τσιμεντοκονίας, ούτε με φύλλα χρυσού να έστρωνε (που λέει ο λόγος).

3) Η εργασία έρχεται στα 80€/μ2 διότι είναι πραγματικά εντατική εργασία, παίρνει όλη μερα , περιμένεις να τραβήξει, τρίψιμο, γυάλισμα με τριβείο, γυάλισμα ξανά με υαλόχαρτο κλπ κλπ.

Λίγο τραβηγμένη η τιμή, αλλά όχι παράλογη.

4) Αλλά το απόλυτο μυστικο έρχεται στον τρόπο που χρεώνεται αυτή η εργασία. Σε αντίθεση με ότι γνωρίζουμε για στρώσεις μαρμάρου κλπ, οι γωνίες σε πχ πάγκους λουτρών, γωνίες σε τοίχους, επιφάνειες, σκαλοπάτια, σοβατεπι κλπ χρεώνονται ως μέτρο μήκους ή σαν 1 τμ ακόμα και είναι μια επιφάνεια 20εκ. Δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής. Επομένως έχοντας κάνει την αναγωγή στο μέτρο, συμπεριλαμβάνοντας όλα τα άνωθι προέκυψε αυτή η τιμή.

Αυτό το γνωρίζω και εγώ και δεν ισχύει μόνο για επιστρώσεις δαπέδων αλλά και τοίχων και οροφών με δύσκολα σε εφαρμογή υλικά και σε δύσκολα σχήματα. Δηλαδή σε οποιαδήποτε εφαρμογή υλικού έχει γωνίες, παράλληλες επιφάνειες, σκαλοπάτια, σοβατεπί (γενικά σε οτιδήποτε θα μπορούσε να θεωρηθεί η μια διάσταση (πλάτος) ως συνεχές ανάπτυγμα με μήκος <0,5μ. ή 1μ., ή σε οποιαδήποτε επιφάνεια εφαρμογής όπου η μια διάσταση (πλάτος) είναι <0,5μ.), η επιμέτρηση και χρέωση γίνονται με μέτρο μήκους λαμβάνοντας το πλάτος ως 1μ., και όχι μικρότερο όπως είναι στην πραγματικότητα, και απο εκεί προκύπτει και το 1τ.μ. που αναφέρεις. Υποτίθεται ότι αυτός ο τρόπος αντικατοπτρίζει τη δυσκολία εφαρμογής (εργασία) αλλά και παραγωγής του υλικού στις συγκεκριμένες διαστάσεις-σχήματα σε επιφάνειες με πολύ μικρά πλάτη. Χαρακτηριστικά παραδείγματα: ντουλάπες, ράφια, βιβλιοθήκες, ξυλεπενδύσεις, σκαλομέρια, σοβατεπί, κούτελα ψευδοροφών γυψοσανίδας, κατασκευές "κρυφού φωτισμού" σε οροφές γυψοσανίδας, κλπ. Βέβαια επειδή η χρέωση γίνεται στο άθροισμα της τιμής μονάδας υλικών και εργασίας, σε αρκετές περιπτώσεις τα υλικά υπερχρεώνονται.

 

Εν πάσει περιπτώσει, αφού ο πελάτης το θέλει έτσι και πληρώνει και θα πληρώνει και συντήρηση (υποθέτω, χωρίς όμως να γνωρίζω, ακριβότερη από ένα ξύλινο δάπεδο και πολύ ακριβότερη από ένα μαρμάρινο), δικαίωμά του.

Link to comment
Share on other sites

Εν πάσει περιπτώσει, αφού ο πελάτης το θέλει έτσι και πληρώνει και θα πληρώνει και συντήρηση (υποθέτω, χωρίς όμως να γνωρίζω, ακριβότερη από ένα ξύλινο δάπεδο και πολύ ακριβότερη από ένα μαρμάρινο), δικαίωμά του.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζεται συντήρηση. Μετά την εφαρμογή του υλικού της τσιμεντοκονίας, εφαρμόζονται σκληρηντικά βερνίκια, και αδιάβροχες επιστρώσεις που δεν αφήνουν λεκέδες από πχ καφέδες ή σκουριά ή άλλα παρόμοια να το λεκιάσουν. Και πράγματι δεν λεκιάζει το δοκιμάσαμε.

Εκεί που πάσχει, είναι στους μηχανικούς τραυματισμούς. Δηλ, αν σου πέσει ένα αιχμηρό αντικείμενο, (ένα κατσαβίδι κατά την φάση του εργοταξίου ή και κατά την διάρκεια της χρήσης), αν σύρεις βίαια ένα έπιπλο, τότε γίνεται πληγή ("τσιπάρει") και αυτό δυστυχώς δεν διορθώνεται καθώς είναι μία ενιαία επιφάνεια.

 

Επίσης όταν πήγαμε να διορθώσουμε τριχοειδή, έγινε χειρότερα καθώς το μπάλωμα φαίνεται..με λίγα λόγια είναι ευαίσθητο, εκτός και αν αποφασίσει κανείς ότι δεν τον πειράζουν όλα αυτά επειδή εντάσσεται στην λογική ενός καλοκαιρινού σπιτιού που είναι λίγο free..

Πάντως συντήρηση όπως το ξύλο σε καμιά περίπτωση δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.